Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Sakın Eşlerinize Kızmayın

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 3 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : El-Emin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
1
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
Rose  19-08-2020, Saat:01:07 AM
Selamun Aleyküm değerli arkadaşlar.

Allahü teala eşlerimizi bize ( Erkekler ) birer emanet olarak vermiştir. Onlara iyi davranmak ve kalplerini kırmamamız gerekiyor. Kadınlar başta annelerimiz olmak üzere çok mukaddes varlıklardır. Bizleri o sancılı ve zor 9 ay karnında taşır, yedirir emzirir ve her türlü hizmetimizi görürler. Eşlerimiz de aynı şekilde evin bütün yükünü omuzlar ve bizlere hizmet ederler. Allah islam üzere yaşayan eşlerden razı olsun.

Benim konuyu açmaktaki amacım asıl şuydu.. Geçenlerde Hz. Adem Aleyhisselamın hayatını dinlerken bir konu dikkatimi çekti. Biliyorsunuz Hz.Adem ve Hz.Havva validemiz cennetten Alla'hın onlara yasak ettiği ağaçtan yedikleri için çıkarıldılar. Peki bu çıkarılma nasıl oldu Hz.Havva validemiz Hz.Adem babamıza israrı üzerine oldu ve bütün nimetlerin olduğu hatta dahada önemlisi Allah'ı gördükleri cennetten çıkarıldılar. Dünyaya indikten sonra yıllarca birbirlerini aradılar ve en sonunda Arafat dağında buluştular. Sonra bu dünyayı Allah'ın izniyle imar ettiler.

Peki şimdi soruyorum sizlere ve kendime de tabiki ? Eşinizin en küçük bir yanlışında ona bağırmanız veya ne yazıkki ülkemizde son zamanlarda sıkça görülen kadın cinayetlerinin Hz.Havva validemizin yaptığının yanında bir anlamı olabilirmi ? o öyle bir hata yaptı ki tüm insaların gitmek istediği cennetten çıkarıldılar hatta Allah'ın cemalini görmekten mahrum kaldılar. Peki buna karşılık Hz. Adem Aleyhisselam kendisine kızdımı ? Hz. Adem Aleyhisselam Ona darılıp onu aramayı bıraktımı ? Hz. Adem Aleyhisselam ona kızıp Rabbinden kendisi için başka bir eş istedimi ?  Benim bildiğim HAYIR.

O yüzden arkadaşlarım lütfen bu dünyanın küçük işleri için eşinizin kalbini kırmayın. Kalın sağlıcakla.
İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn
Üye
*
214
konular
190
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-08-2020, Saat:09:58 AM
Hz. Havva anamızın, Hz. Adem(AS) babamızı kandırdığı, yasak meyvayı ilk önce onun yiyip sonra ısrar ettiği, hatta Hz. Havva validemizin Hz. Adem'in(AS) kaburga kemiğinden yaratıldığı gibi bilgiler hep İsraliyat olup, Kur'an-i bilgiler değildir.

Elimizdeki muharref Tevratta geçen bu bilgiler, kadınları aşağılamanın, onları hor görmenin ve onlara eziyet etmeyi meşru kılmanın bahanesi olarak kullanılmaktadır malesef.

Kur-an ve asr-ı saadet devrinde Müslümanlar kadınlara değer verip, kendi çağında devrim niteliğinde haklar tanırken, Yahudiler ve Hıristiyanlar kadınları pislik, şer olarak görmüşler, hatta kendi ilim meclislerinde kadınların ruhu olup olmadığını (yani hayvanlar gibi mi diye) tartışmışlardır.

Malesef sonraları bu israiliyatlar bize de sızmış, kabul görmüş, din düşmanlarının elinde dine saldırı vesilesi olmuştur.
Dikkatli olalım lütfen.

Allah'a emanet.
Yönetici
5,925
konular
5,261
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-08-2020, Saat:10:52 AM
@El-Emin öncelikle hoş geldiniz.
Önemli bir konuya temas etmişsiniz ancak bu söylediğiniz şey yani kadınlara zarar verme meselesi Müslümanlar arasında pek rastlanmayan bir şey. İstisnalar kaideyi bozmaz.
Yani birilerinin kalkıp ta Müslümanlara eşlerinize eziyet etmeyin demesi çok garip bir şey.
Kadınlara eziyet edenler İslami bir derdi olmayan ve hatta net ve açık bir şekilde iddia ediyorum kadın hakları savunucularıdır.
Bence bu tip uyarıları gayri İslami hayat yaşayan ve sözde hak hukuk savunucularına yapmalısınız.

Hazreti Havva ve Hazreti Adem Aleyhisselam hakkında yazdıklarınızda yanlışlar var.
@Camici yeterince açıklama yapmış.

Ben yine de sizin iyi niyetli olduğunuzu düşünüyorum. Her şeye rağmen konu için teşekkürler.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,255
konular
7,523
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-08-2020, Saat:08:36 PM
Bir de buna cennetten çıkarılma meselesini de ekleyin, kitap ve sünnette adem as ve ehlinin cennetten çıkarılmış olduğuna dair açık bir delil yok

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi