You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Risale-i Nurlar Sadeleştirilemez!!

Anket Başlığı: Risale-i Nurların sadeleştirilmesi doğru mu? Neden?

Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
Evet 4 (50.00%)
Hayır 4 (50.00%)
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. Katılımcı sayısı:: 8 (100%)

Risale-i Nurlar Sadeleştirilemez!!

Acemi Üye
RE: Risale-i Nurlar Sadeleştirilemez!!
Kardeşler risaleleri okurken sürekli lügate bakmak vakit kaybı bence. Sürekli okudukça artık anlamaya başlıyorsunuz. Ben kefilim. Henüz 15 yaşındayım ama çok yararını gördüm. Tavsiye ederim. Selamlar...
[Resim: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz551365_4...0144_n.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
bu görüşünüze katılmıyorum, manayı bilince okumaktan daha çok hoşnut oluyorum ve kelime haznem daha da genişliyor gülücük
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 20-10-2013, Saat:07:36 PM, Düzenleyen: Nazlıcan.
Profesör
ben hıc okumadım.gecmıste ınceleme fırsatım olmustu.

lugatcesı derken kelıme manaları yan tarafında mı verılıyor gülücük
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
evet gülen ve nur cemaati aynı değil fakat said nursiyi aklamak için söylenen bu sözler de malesef yetersiz. fethullah gülenin islama ters çoğu fiil ve görüşünün kaynağı da yine said nursidir.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Hüküm Allah'ındır
Kuran-ı Kerim sadeleştirilebiliyorsa Risale neden sadeleştirilemesin ki ..
Her türlü Tağutu,Şirki ve Küfrü öyle bir reddedeceksin ki
Cahiller,Müşrikler ve Kafirler sana Harici diyecekler .!
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
bu kadar egzajereye gerek yok. yanlışları doğrulardan çok olan bir kitap. kuran ve sunnete daha çok yönelinmeli.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Yanlış değilsem ilk 1978-80 gibi Arapçaya daha sonra da hemen hemen bütün dillere tercüme edildi. Tercüme edildiği dillerde de klasik dilden ziyade güncel dil kullanıldı. Hal böyle olunca Türkçe sadeleştirmeye karşı çıkılması anlamsız ve biraz saçma gibi.. Külliyatta konular dağınık anlatılıyor, mesela atıyorum 23. Mektubu iyi anlamak için 4. Sözü de bilmek gerekebiliyor çoğu zaman. Yani Said Nursi'yi artısıyla eksisiyle anlamak için külliyatın tamamını 4-5 kez okumak gerekir. Ama dili bu haldeyken sıradan birinin (arapçayla - osmanlıcayla haşır-neşir olmayan) anlaması mümkün değil, hal böyleyken kitapları anlamak sadece nur cemaatinin ve kollarının tekelinde kalıyor. Kalemşör'e katılıyorum okumayan bir şey kaybetmez çünkü çok yan bir kitap. Direk ana kaynaklardan beslenmek varken ek bir aracıya pek ihtiyaç yok gibi...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Risale-i Nur'da bile Kur'an müthiş bir belagatle övülürken nurcular nasıl değersiz görür. Bizde Kuran her zaman baş tacıdır. Unutmayın ki Risale-i Nur Kuran tefsiridir. "İyi ve kötünün karıştığı feci bir külliyat" derken bu Nurları hiç okumamış olduğunuzu anlıyorum. Bilmiyorum belki yanılıyorumdur. Ama lütfen ön yargıyla konuşmayalım. Bilmeden büyük iftiralara yol açılabilir. Hem Said Nursi'nin nesli anne tarafından Hz. Hüseyin'e, baba tarafından Hz. Hasan'a dayanıyor. Yani bu insan hem seyyid hem şeriftir. Yazdığı şeylerde emin olun ayet ve hadis dışına çıkmamıştır. Ve zaten Risale-i Nur'un her kelimesinin ya ayet veyahut hadis olduğu ispatlanmıştır. Böyle bir külliyatta "kötü" olmaz kanaatindeyim.. Selamlarımla..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Fethullah Gülen'in yaptıgı hatalardan Said Nursi sorumlu tutulamaz. "Şahsın suçunu cemaate isnad etmek mertlik değildir." Hem Risale-i Nurdan sadece Nurcular yararlanabilmiş olsaydı Nur Cemaati her geçen gün büyümezdi bence.. Düşünmelisiniz.. Selamlar
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.