Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Özgur irade ve Kader ?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 4 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : yapici28
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
2
konular
2
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
01-07-2016, Saat:12:04 PM
Gerçekten merak ettigim icin soruyorum asla alay etmek, kucuk düşürmek gibi bir düşüncem yok bunu belirteyim öncelikle.

Dünya, imtihan Dünyası oldugu için bizim ozgur irademizin yaptiklarimizi şekillendirdiği bir gerçek ve biz irademiz sonucu verdigimiz kararların sonuclarina katlaniyoruz fakat birde kader var ve kader, önceden bizim icin yazilmis alin yazisi degil mi? o zaman irademizin sonuçları onceden belli degilmidir? eğer oyleyse kimin cennete kimin cehenneme gideceği belli olmiyor mu? dini bilgilerim buna cevap vermeme yetmedigi icin buraya sormak istedim, teşekkürler.
Üye
*
139
konular
20
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
01-07-2016, Saat:12:09 PM
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

izlemeni tavsiye ederim
Uzman
*
1,701
konular
403
REP PUANI
Yeni Üye

Dec 2013
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
01-07-2016, Saat:02:05 PM
(01-07-2016, Saat:12:04 PM)yapici28 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Gerçekten merak ettigim icin soruyorum asla alay etmek, kucuk düşürmek gibi bir düşüncem yok bunu belirteyim öncelikle.

Dünya, imtihan Dünyası oldugu için bizim ozgur irademizin yaptiklarimizi şekillendirdiği bir gerçek ve biz irademiz sonucu verdigimiz kararların sonuclarina katlaniyoruz fakat birde kader var ve kader, önceden bizim icin yazilmis alin yazisi degil mi? o zaman irademizin sonuçları onceden belli degilmidir? eğer oyleyse kimin cennete kimin cehenneme gideceği belli olmiyor mu? dini bilgilerim buna cevap vermeme yetmedigi icin buraya sormak istedim, teşekkürler.

Diyelimki Yüce Allah , kimseyi dünyaya göndermedi.Direkmen mahşerde topladı ve ''Sen cennete , sen cehenneme'' diyerek insanları yolladı.

Biri de çıkıp dese ki : Ya Rabbi ben niye Cehenneme gidiyorum?

Yüce Allah da dese ki : Ama ben seni dünyaya göndersemde Cehenneme gideceğini biliyordum.

Kul da '' Ama belki girmezdim,iyi işler yapardım,gönderseydin...''

diye kimsenin mazeret göstermemesi için Yüce Allah insanları dünyada bir imtihan olarak toplamıştır.
Yeni Üye
*
2
konular
2
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
02-07-2016, Saat:12:21 AM
@ssdkl arkadaşın söylediği video aradığım cevabi verdi teşekkürlergülücük
Acemi Üye
*
24
konular
-2
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-09-2016, Saat:01:35 PM
Asansör gibi düşün. Allah sana oradaki tuşları senin hayrına olacak şekilde senin taşıyacamayağın bir yük olmayan şekilde senin için en hayırlı olacak şekilde rahmetiyle koymuştur. Sen istediğin tuşa basar gidersin. Bu tuşların bütünü kaderdir. Senin basacağın tuşlar bellidir. Tuşları koyanda asansörü hareket ettirende sen değilsindir. Senin hangi tuşa basacağında bellidir Ama kesin bir hava durumu gibi bellidir. Yani sen yarın hava yağmurlu dediğin için yağmurlu olmaz.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi