Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Öyle Özel Dinin Neferleriyiz Ki

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Hadislerle Yaşa
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acemi Üye
*
11
konular
72
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-09-2020, Saat:02:55 PM

Öyle özel dinin neferleriyiz ki, 
her namazın sonunda ehline, ana-babasına ve müslüman kardeşlerine dua ettiren dinin neferleriyiz elhamdülillah. Böyle bir dinde benci'lik olamaz. Böyle bir dinde bencillik olamaz. Böyle bir dinde hainlik, iftira ve haset olamaz. Bu dinde dostluk var, kardeşlik var, paylaşmak var. Bu dinde iyi niyet var kardeşlerim. Haydi gel bakalım ne diyoruz her namazın sonunda? Başladık, 

Ettehiyyâtu lillâhi..
“Selam, rahmet ve bütün güzellikler, her türlü dil, beden ve mal ile yapılan ibadet Allah’a mahsustur. Ey Peygamber! Allah’ın rahmeti ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizlere ve Allah’ın salih kullarına olsun. Ben şahadet ederim (kesinlikle bilirim) ki, Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Ve şahadet ederim ki Hazret-i Muhammed Allah’ın kulu ve Resûlüdür.”
Ne hoş.. Önce Rabbimize hamd ettik sonra Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem'e selam gönderdik. Daha sonra hiç durmadan devam ediyor ve diyoruz ki "..esselâmu ‘aleynâ ve ‘alâ ‘ıbâdillâhi’s-salihîn" o Rabbimin selamı aynı zamanda ona tabi olan salih kullarına olsun. "Allah'ın sevdiğini bende severim, o kullarına daha çok selamet ver ya Rabbi" diyerek onlarla alâkadar oluşumuzu duaya döktük. Hemen Rabbena dualarına bakıyoruz ve yine ben yerine biz'i görüyoruz. Buyurun şöyle ki:
"Allah'ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver.
Bizi ateş azabından koru.
Ey Rabb'im, merhamet edenlerin merhamet edicisi, bize rahmetinle muamele eyle."
Görüyor musun paylaşmayı? Görüyor musun inceliği? Allah'ım sadece bana ver, Allahım sadece beni sev, Allahım sadece beni koru, Allah'ım sadece bana rahmet et dedirtmiyor. Biz diyor biz. Sonrasında ise devam ediyor ve diyor ki:
"Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla.
Ey Rabb'im merhamet edenlerin merhamet edicisi, bize rahmetinle muamele eyle."
[Resim: hand-1917895_1280.webp]
Yine sadece ben dedirtmiyor. Varsa yoksa biz.. Anamı bağışla Allahım, babamı bağışla Allahım. Tanımadığım ama sana iman ediyorlar diye sevdiğim mümin kardeşlerimi bağışla Allah'ım.
Varlıkların iftihar kaynağı Hazreti Muhammed aleyhissalâtu vesselam şöyle buyurdular:
“Bir Müslümanın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı dua kabul olunur. Bir kimse din kardeşine hayır dua ettikçe, yanında bulunan görevli bir melek ona, ‘Duan kabul olsun, aynı şeyler sana da verilsin.’ diye dua eder.”
Hani öyle özel dinin neferleriyiz arkadaşlar. ?

Elhamdülillah.
Kaynak: Ebu Dâvûd, “Salât”, 182. I, 591, Müslim, Zikir 87, 88; İbni Mâce, Menâsik 5, Ettehiyyatû ve Rabbena Duaları Meali.
Burada senin için hayırlı şeyler olabilir ? www.hadislerleyasa.com

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi