You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

OSMAN HAMDİ BEY VE TABLOSU

General
Türk müzeciliğinin ve resminin en büyük ismi sayılır Osman Hamdi Bey.
Arkeoloji müzesinin kurucusu, Kadıköy Belediyesi'nin ilk başkanlarından...
Osmanlı'da Sadrazamlığa kadar yükselmiş, devşirme rum bir babanın oğludur.
Fransa'da eğitim almış, ilk evliliğini orada Fransız bir hanımla yapıp 2 çocuğu olmuş, bilahare daha sonra yine bir Fransız asıllı bir hanımla evlenip ondanda 4 çocuğu olmuş.
Bugün tartışılma sebeblerinin başında, dün vefat eden Koç Holding Başkanı Mustafa Koç'un odasında asılı olduğu söylenen tablo yüzünden.
Osman Hamdi Bey'in 1901 yılında yapmış olduğu "mihrap" adlı eseri...
Eser, aklı başında kimse tarafından, fikir hürriyeti bağlamında kabul edilmeyecek kadar nobran bir şey.
Cami mihrabına sırtını dönmüş, bir rahleye oturmuş kadın ve ayakları altında Kuran-ı Kerim.Ve sahifeler.
Öncelikle şunu belirteyim.
Bu eser Mustafa Koç'un odasında asılı olsa herkesin haberi olur.
Ve devlet el koyar.
Bu eser devletin sayılıyor halen zira.
Ama asmadan, ya yurt dışına çıkarılmış olabilir, yada sergilenmeden kasalarda aslını tutuyor olabilirler.
Nasıl devletin oluyor açıklayalım.
Mustafa Koç'un annesi Çiğdem Simavi'den, TMSF'ye devredilen Demirbank'a geçmiş bu tablo.
TMSF yetkilileri; envanterde görünmesine rağmen tablonun bankada olmadığını söylediler.
Yani mihrap isimli bu tablo, devlet malı sayılır.
Yani tablo iç edilmiş.
Büyük ihtimalle de Çiğdem Simavi, dolaysıyla oğlu Mustafa yada Ömer vasıtasıyla aşırıldı.
Ama aslını asla duvarlarına asıp sergileyemezler.
Reprodüksiyonudur o.
Bu kısmı netleştirelim öncelikle.
Gelelim Osman Hamdi Bey'in; 1901 yılında, Osmanlı yurdunda, Osmanlı' ekmeği yerken böyle dine, kutsala, kitaba hakaret eden bir tablo yapma küstahlığına.
Uzun zamandır yazılarımda vurguladığım gibi; bizim yurdumuzda, bizim ekmeğimizle, yabancı okullarda beyinleri devşirilip, bu toprakların dinine, örfüne, geleneğine ve kültürüne yabancı insanlar yetiştirdik.
Bunlar Osmanlı'yı yıkan, Cumhuriyeti kuran kadro.
Osman Hamdi Bey'de bu toprakların bağrına saplanmış hançerlerden biridir sadece.
Büyük diye pazarlanan güdüklerden yani...
Kayıt düşmek için yazıverdim.
Birilerinin ilgisini çeker belki...
23.01.16

o.baylan
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 23-01-2016, Saat:05:51 PM, Düzenleyen: alpi.
Forumcu
RE: OSMAN HAMDİ BEY VE TABLOSU
Bu tabloyu bilmiyordum çok şaşırdım. Niyeyse Osmanlı'da herkes dindarmış gibi geliyordu bana. Bilgilendirme için teşekkürler.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Biz bunların farkına vardıysak,
Osmanlı'nın gerilemesi artık durmuş demektir.
İçimizdeki havlayanlar bile İslam milletinin ayağa kalkmasını durduramayacak.
Allah dileseydi, insanı, kendisine vahyedilenden başkasını yapamayan diğer canlılar gibi yaratır, fikir ayrılığı da olmazdı ! (HUD-118)
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
hatunda dekolte üst seviyede.
belli ki bir amaca hizmet ediyor.
bir de hatun hamile mi yoksa kilolu mu anlayamadım.

Alketa,beni bir aydınlatsan bu konuda :D
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Onu osman hamdi beye sormak lazim.
Dönem belli aslinda ama osman bey hakkinda belli bilgi sahibi olmadan
Sahsen ben yorum yapamam gülücük)
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.