You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ölü kardeşinin etini yemek

Acemi Üye
Dedikodu, içimizde öyle rahat geziyor ki, gıybetin(dedikodu) ne manaya geldiğini ve ahirette nasıl karşımıza çıkacağının farkında değiliz.

Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde, Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir. Hucurat/12

Ben ölmüş bir kardeşimin etini kabirde bu dişlerle çiğneyebilir miyim? Çiğneyemem değil mi? O zaman kabirde ya çakala ya da sırtlana tenessül ederim. Çünkü bu dişlerle çiğneyemem. Başlıyoruz insanları çekiştirmeye...Hiç o benim ahiretimde karşıma çıkacak mı diye düşünmüyoruz ama kimler ediyor gıybetti? Düşmanlık besleyen ve kıskanç insanlar. Mesela filanca yere sohbet dinlemeye gittiğinizde adam daha birinci dakikada kuran, peygamber kitap hiçbirinden bahsetmeden:"ulan şu filanca cemaat, filanca ekol alayı böyle" diyor. Peygamberimiz birisini örnek verirken isim vermez, arkasından konuşmazdı. Peki bunlar neden böyle yapıyor? Ya düşmanlık besleyen insanlardır ya da damarlarına kıskançlık bulaşmıştır. Veya inat eden kişilerdir. Gıybet de en çok kullandıkları alçak bir silahtır. Biraz onuru ve gururu olan bu pis silaha yönelip kullanmaz.

Düşmanıma gıybetle ceza vermekten nefsimi yüksek tutuyorum. Çünkü gıybet zayıf ve zelil ve aşağıların silahıdır. Bir bakmışsın düşmanına en kıymetli şeyi sevaplarını vermişsin. Gıybet edilen insan hazır olsaydı ve işitseydi darılacaktı. Yani yanında olsaydı üzülecekti. Her türlü hareketten de kaçınmak gerekir. Bu iş sadece kelamla olmaz. Davranış ile de olur.

Gıybet doğruysa zaten gıybettir. Bir de böyle bir şey var."Benim söylediğim doğru ya" Eğer yalansa hem gıybettir hem de iftiradır."Ya şu kürtler var ya" Ne yapmış oldun? Ahirette hepsi benden hak talep edecek mi?"Ya şu cemaat var ya,bir de ben onların yurdunda kaldım." Bir de bu var, çorbasını ictiğin adamların gıybetini yapıyorsun. Geçmiş olsun. Geçmişte, gelecekte, toprak altında bütün hepsinin gıybetini etmiş oldun mu? Nasıl ateş odunu yer bitirir. Gıybet dahi, salih ameli yer bitirir.

Gıybet, zinadan daha kötüdür
Nasıl olur ya Resulullah?
Kişi, zina eder sonra da tevbe eder.
Allah, tevbesini kabul eder.
Ama, gıybet eden kimse
Gıybet edilen tarafından affedilmedikçe offolunmaz.
Hadisi şerif

Demek ki, ilk önce gıybet günahına tevbe edicez. Allahtan af dileyeceğiz. Sonra:"Allahım, gıybet ettiğim kişilerden razı ol. Onların günahlarını da beni de affeyle" diye dua edicez. Yarın ahirette Allah, sizi vesile kılarak onun gunahlarının bir kısmını bile affetse kul hakkını helal eder mi? Gıybet, ahireti böyle bitirecek bir şey.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 25-10-2015, Saat:02:28 AM, Düzenleyen: Destur.
Kıdemli Üye
RE: Ölü kardeşinin etini yemek
Hocam kaynak belirtmemişsiniz... Kaynak belirtilmeli de forum kuralları icabı.
Aşk bir şem'-i ilâhîdir benim pervânesi
Şevk bir zencîrdir gönlüm anın dîvânesi
-Şeyh Galip-
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
"Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır. " (Ali İmran 104. Ayet)

Bu yüzden İslami kaynak diye bir şey yoktur ki Allahın ilminin karşılığı olmaz. Yine Allahın izni ile sadakası olur. Yaymak gerekir. Forum kuralı dediğin "alıntı" bid'attir. Bu konu ile ilgili bir hadis:

Ey filân, bu ne hal! Sen dünyada iyiliği emredip kötülükten alıkoymaya çalışmaz mıydın?” derler. Adam şu cevabı verir: “Ben size iyiliği emreder, fakat kendim yapmazdım; kötülüğü yasaklar, ancak kendim kötülük yapardım” 

Yani iyiliği emretmek elbette güzeldir herkes de yapabilir ama önce kendimizi düzelticez sigara içen biri oğluna içme dese tesiri olur mu? Bazı kişiler hayır ile şerri ayıramaz veya başkasından daha feyzli bir hayra çağırma duymuştur Veya onu paylaşmak ister hayrı paylaşırken de bunu falancadan duydum diye söylemek zorunda değildir
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 25-10-2015, Saat:02:56 AM, Düzenleyen: Destur.
Profesör
Maalesef en çok yediğimiz yemek kardeşimizin eti...
Geldi üzerime üç keder bir anda,
Yalnızlık,esaret ve sevgilinin hasreti,
Yalnızlığın ve esaretin çaresi var,
Ama sevgilinin hasreti,
Sevgilinin hasreti..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Maalesef günümüzün en büyük sorunlarından biri de bu insanlar çok normalmiş gibi her yerde başkasını çok rahat konuşabiliyorlar Sad
Bunu ilk beğenen sen ol.
Kıdemli Üye
Allah razı olsun kardeşim güzel bir konuya değinmişsiniz.
You can not out run me I m VAYNE!

Ben müslümanım ,
İslam mükemmel , ama ben değilim.
Eğer ben hata yaparsam beni suçla.
Dinimi değil.

Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
işte maalesef müslümanların aşamadığı en önemli konu malesef sık sık devam ettiğimiz bir sıkıntıdır gıybet ALLAH razı olsun çok önemli bir konuya değinmişsin kardeşim
Bunu ilk beğenen sen ol.
Kıdemli Üye
Sususuzum hocam!Evde sular kesikti hocam!Kaç gündür suzuzkuktan dudaklarım çatladı hocam!Sağolun su getirmişsiniz ama bu suyu nerden bulup getirdiniz hocam?Bu suyu size veren razı olarak mı verdi hocam?Bu suyu bir fakirin elinden zorla mı aldınız yoksa hocam?Ya bu suyu size veren içine zehir kattıysa hocam kimin suyu bu?Güvenilir biri mi hocam?Hocam yoksa bu suyu az ilerideki köyün kuyusundan mı çekip getirdiniz hocam,o kuyunun suyu zehirli hocam?Kul hakkı mıdır hocam?
Vesvese midir hocam beni aydınlatırmısınız hocam,kafam karmakarışıklaştı hocam,neden bu suyu nerden getirdiğinizi söylemiyorsunuz hocam?Fikir,emek,ekmek hırsızlığımıdır hocam?

NERDEN ALINTI YAPTIĞINIZI söyleyerekte,İYLİĞİ EMREDEBİLİRSİNİZ!

Bu iyliği anlatmaya mani midir hocam?
Yoksa vesvesemidir hocam.Aydınlatır mısınız beni hocam.
Mantıken düşündüm mü bu sonuç çıkıyorda hocam.yoksa vesvese midir hocam?
Aşk bir şem'-i ilâhîdir benim pervânesi
Şevk bir zencîrdir gönlüm anın dîvânesi
-Şeyh Galip-
Bunu ilk beğenen sen ol.
Kıdemli Üye
You can not out run me I m VAYNE!

Ben müslümanım ,
İslam mükemmel , ama ben değilim.
Eğer ben hata yaparsam beni suçla.
Dinimi değil.

Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.