Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Neden karsi cinsten uzak durmaliyiz?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 5 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Theemir
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
8
konular
24
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
Icon3  12-10-2020, Saat:12:42 PM
  • Selamin Aleykum. 

Benim aklima takilan bir soru var. Mantiken dusundugumuzde yuksekten korkan birinin yuksek yerlere cikmaktan kacinmasi gerekir. Diyette olan bir insan, mumkun oldugunca kendisini cezbedecek yiyeceklerden uzak durur. Cunku iradesine hakim olamamaktan endiselenir. Bu durumda bizim karsi cinsten uzak durma sebebimiz nefsimize hakim olamama korkusundan mi kaynakli? Eger oyle ise sadece tokalastigimiz ya da gordugumuz bir kadinin icimizde sevhet uyandirma ihtimalinden korkmamiz cok uzucu degil mi? Mesela forumlarda denk geldigim bir seye ornek vereyim, bir kardesimiz annem normalde kapali ama evde sort ve askili giyiyor, rahatsiz oluyorum demis. Ya hu neden rahatsiz olur ki bir insan boyle bir durumda, karsindaki annen yani. Beni aydinlatirsaniz memnun olurum.
Acemi Üye
*
40
konular
8
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
12-10-2020, Saat:01:10 PM
Evet şehvet duygusunu tetikleme ihtimali için birbirine haram olan kişilerin bir birinden uzak kalması gerekiyor.
Bu, kadının veya erkeğin kimliğini tamamen silmek değildir. İnsan sosyal bir varlıktır. Helal daire içinde yaşanılabilir.
Annesinden rahatsız olana gelince bence psikolojik destek alması gerekiyor.
Onu da geçiyorum forumda bile bir bayanın bir erkeğe cevap vermesine haram diyenleri bile gördüm.
Bunlar islamı temsil etmiyor.
Ya Hay!
17
Yönetici
6,002
konular
5,327
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
12-10-2020, Saat:01:29 PM
Aleykümselam.
Hoş geldiniz.

Konu ile ilgili ayet var.

Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o hayâsızlıktır, çok kötü bir yoldur. İsra Suresi 32. Ayet

Dikkat ediniz zina yapmayın demiyor, yaklaşmayın diyor.
Elbetteki zina haram ama ona yaklaştıracak şeylerden uzak durmamız da emrediliyor. Çünkü bu yol kötüye götürüyor.

Kadın ile Erkek, ateş ile barut gibidir.
Uygunsuz bir şekilde yan yana durmaları sonucunda mutlaka bir etkileşim olacaktır.

Ayrıca kadın ile erkeğin yanlız kalması hakkında da şöyle bir hadis var.
"Sakın bir erkek, yanında mahremi olmadıkça yabancı bir kadınla yalnız kalmasın." [Buhârî,  Nikâh 111, Cezâu's-Sayd 26, Cihâd 140, 181; Müslim Hacc 424, (1341).]

Evin içinde vücudun haram olan kısımlarının gösterilmesi doğru bir davranış değil.
Hatta banyoda avret mahallin insanın kendisine bile göstermemesi adına kapatması sünnettir.

Annesinden rahatsız olan kişi bu rahtsızlığı hayasından dolayı duyuyorsa Onu tebrik ediyorum çünkü haya insandan alınırsa geriye hayvan kalıyor.
Yok eğer farklı bir duygu içerisine giriyorsa orada bir problem var demektir. Aslında orada Annede yada babada problem var demektir.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Forumcu
*
578
konular
565
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
12-10-2020, Saat:03:37 PM
Göbekle diz arası kadın kadına da caiz değil
Hadi çocuk mahremiyet babında askılı görsün denilsin
Şort giyemez anne buluğa eren çocuğun yanında
Küçük yanında da giymemeli çocuklar konuşur
Ama küçük çocuk yanında caiz yapmamak efdal
Ortam berbat ya ,evleri muhafaza etmek lâzım
Taciz her yerde herkese artık
Kadın erkek ayrımı yok
بِدُعَآئِكَ رَبِّ شَقِيًّ
Yönetici
4,761
konular
4,746
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
12-10-2020, Saat:07:40 PM
Aleykümselam Hoşgeldiniz.

Yaklaşmamamızın nedeni her hangi bi duygu olur mu olmaz mı korkusu değil sadece Allah öyle emrettiği için. Allah neden öyle emretti peki? Bunun faydasını say say bitiremeyiz. Günümüzde çoğu ailelerin geldiği nokta ortada bunun en temelinde mahrem-namahrem kavramı pek kalmadığından.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Yeni Üye
*
8
konular
24
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)