Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Mustafa İslamoğlu'nun İmam Ebû Hanîfe(rh.a.) üzerinden Ehl-i Hadîs'e saldırısı

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 28 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : RuhAdam
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
-İKRA-
*
5,137
konular
9,985
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2014
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
14-09-2014, Saat:04:24 AM
Tamam teşekkür ederim, dikkatli olurum,
zaten son zamanlarda hiç dinlemedim.
Allahümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed
General
*
3,089
konular
2,593
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2013
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-09-2014, Saat:04:51 AM
hepimiz dikkatli olmalıyız zehan
AKLI YETEN GÖRDÜGÜNE İNANIR
YÜREGİ YETEN GÖRMEDİGİNE

Kavgaci
3,518
konular
Apr 2010
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-09-2014, Saat:12:33 PM
Dikkat edin fikrin kölesi olununca azad edilmesi zaman alabiliyor..
Forumcu
*
401
konular
73
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-09-2014, Saat:12:54 PM
kaderi inkar ediyor
cennet cehennem sonsuz olmayabilir diyor

sahabeye daha neler neler diyor

şii zihniyetli birisi

bunları yazmak değil ıspatlamak lazım.

üstte videosunu da koydum babası ondan ne kadar şikayetçi

iranın adamı diyor şeytanım kadar sevmiyorum diyor
[/quote]
babasının sevmemesi onu kötü yapmaz. annelerinin; sarık neymiş diye yırtıp beddua ettiği arkadaşlarım vardı benim.
Üye
*
4,626
konular
4,034
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2008
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-09-2014, Saat:01:30 PM
Sahabelere dönekler güruhu diyen bir adamdan ne beklenir
Forumcu
*
401
konular
73
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-09-2014, Saat:02:57 PM
(14-09-2014, Saat:01:30 PM)hanzala Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sahabelere dönekler güruhu diyen bir adamdan ne beklenir

çamur at izi kalsın diyenler gibi olmayın. koyun videosunu körükörüne taraf tutanlardan olmadığınızı ıspatlayın. hep beraber doğruyu bulalım.
Yönetici
4,681
konular
4,618
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
31-03-2020, Saat:05:56 PM
İmamı Azam Buhari’den neredeyse yarım asır önce vefat etmiştir ve kendisi muhaddis değil fakihtir.

İmamı Azam H.80-150 yılları arasında yaşamıştır Buhari ise H.210 doğumludur yani İmamı Azam zamanında hadis ilmi Buhari’nin zamanında ki hadis ilmi kadar gelişmiş değildir.

Buhari ise Muhaddistir kendisine göre İmamı Azamın sahih hadise aykırı bulduğu görüşlerini eleştirmiştir, bu da doğaldır.

Yani Buhari İmamı Azam’ı baştan dibe eleştirip tenkit etmiştir gibi bi durum yaratmaya gerek yok.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Yeni Üye
*
2
konular
12
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2010
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
25-06-2020, Saat:12:13 AM
Üye
*
196
konular
138
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-06-2020, Saat:02:40 PM
(31-03-2020, Saat:05:56 PM)afitap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İmamı Azam Buhari’den neredeyse yarım asır önce vefat etmiştir ve kendisi muhaddis değil fakihtir.

İmamı Azam H.80-150 yılları arasında yaşamıştır Buhari ise H.210 doğumludur yani İmamı Azam zamanında hadis ilmi Buhari’nin zamanında ki hadis ilmi kadar gelişmiş değildir.

Buhari ise Muhaddistir kendisine göre İmamı Azamın sahih hadise aykırı bulduğu görüşlerini eleştirmiştir, bu da doğaldır.

Yani Buhari İmamı Azam’ı baştan dibe eleştirip tenkit etmiştir gibi bi durum yaratmaya gerek yok.
Zaten İmam-ı azam da(ve aslında diğer tüm imamlarda aynı görüştedir) "Ben bana ulaşan ve sahih bulduğum deliller ile bu fetvaları verdim. Benden sonra daha güçlü ve doğru başka yönde deliller ulaşırsa; benim görüşüm odur." demiştir.
İhtihsan ve içtihat konusunda ise;
"Bir konu geldiğinde önce kur'ana bakarım, bulamazsam hadislere bakarım. En zayıf bile olsa hadise uyarım. Fakat filan kişi (Hocam Hammet) içtihat etmişse, ben de içtihat ederim" demiştir.

Yanılmıyorsam İmam Cafer olacak önceleri kendisine kızar, ve sonra bir araya geldiklerinde "sen kendi aklınla, reyinle fetva veriyormuşsun" diye çıkışır.
İmam-ı azam ona "Namaz mı, oruç mu" diye sorar. 
"Elbette namaz daha elzemdir, oruca güç yetiremeyen gerekirse fidye verir, lakin namazın fidyesi, affı olmaz, hasta yatağında bile ima ile de olsa kişi kendisi kılmak zorundadır." der.
"Ben de öyle düşünüyorum" der İmam. "Lakin dedeniz (Peygamber Salliaelyhi vesselam) ramazanda kadınlar muayyen günlerinde tutamadığı oruçları kaza etsinler; namazlarını ise kaza etmesinler, kendilerinden düşer. buyurmuştur. Ben de dedenizin görüşüne göre fetva verdim" der. (Aklıma kalsa namazı kaza etmelerini, orucu fidye vermelerini fetva ederdim, demek istiyor)

Daha sonraları zaten İmam cafer ile araları çok iyi olmuş, hatta bu dostlukları yönetimi ürkütmüş kendisini hapislerde şehit etmişlerdir.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi