Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Mülamese meselesi ile ilgili bir hadisin analizi

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 6 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : kalemşör
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,340
konular
7,619
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
04-07-2016, Saat:03:13 AM
Mülamese meselesinde delil olarak zikredilen (Nebi aleyhisselam-eşini öper sonra abdest almadan namaz kılardı) Hadisinin İsnad değerlendirmesi

İbn Hazm Rahmetullahi aleyh dedi ki : "Bu rivâyet sahih değildir zira Ebu Ravk zayıftır..."
İbn Hazm rahimehullah mezkur hadis hakkında bu kadar bilgi vererek delil olamayacağını söylüyor. Fakat İmama muhalif düşünenler hadisin diğer tariklerini gündeme getirerek 'hasen' olduğunu söylemektedirler!
Bende diğer tarikleri araştırma yoluna giderek hadis hakkındaki 'hasen' iddiasını incelemeye çalıştım.
Başarı Allah'tandır.
1) Aişe - İbrahim et teymi- Ebu ravk - Süfyan - Yahya - ibnul müsenna - Nesai
2)Aişe - İbrahim et teymi - Ebu ravk - Süfyan - Abdurrahman - İbn beşar - Ebu Davud
Derim ki: Her iki hadis de iki açıdan son derece zayıftır.
A) İbn hazm rahimehullahın dediği gibi Ebu ravk zayıftır.
B) İbrahim et teymi ile Aişe arasında inkıta vardır. Bu inkıtaya Ebu Davud ve Tirmizi işaret etmiştir. Dolayısıyla munkatıdır.
3-Aişe - Urve - bir şeyh - ameş - İbn magra - et telekani - Ebu Davud
4-aişe - Urve - bir şeyh- ameş - Veki - Ahmed - Tirmizi
5-aişe - Urve - Habib b Ebî sabit - ameş - Veki - Ebu kureyb - Tirmizi
Derim ki :Bunlar da zayıftır.
İmam Ahmed, Urve el müzeninin Aişe'ye yetişemediğini söylemektedir. Ayrıca muhaddislere göre Habib b. Ebî sabit ile Urve(b. ez Zübeyr olsa da) arasında da ittisal sorunu vardır.
Zehebi ise Urve el müzeninin 'meçhul' olduğunu söylemektedir.

Aktardığım tariklerin değerlendirmesinin sonucu olarak hadisin 'makbul' olarak kabul edilmesi mümkin görünmemektedir.
Makale devam edecek..

Ebu Muhammed ez zahiri /Mehmed Güneş
Profesör
*
6,201
konular
6,131
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
04-07-2016, Saat:03:35 AM
kardeşim Aişe yerine Hazreti Aişe demek zormu??

bahsettiğin bir Peygamberler Peygamberi Resülü Ekrem S.A.V. Efendimizin hanımı ve Ashabı Kiramdan vede Sahabiden birinci halife Hazreti Ebubekir R.A.'ın kızı

sıradan bir kişiye küçük bir makamından dolayı Bey, Efendim gibi kelimeler kullanıyorsunuz da en büyük makamlar sahibi Peygamber hanımı Annemize hitabınızı böyle yazıyorsunuz

Hazreti Hatice R.A. Annemize hatice diye yazmak sıradan bir kişiden bahsediyor gibi bahsetmek ne kadar doğrudur

Peygamberler Peygamberi Resülü Ekrem S.A.V. Efendimizin hanımlarına lütfen yakışır bir şekilde hitap edelim bizlere bu yakışır

bundan sonra tüm kardeşlerimin bu hususa çok dikkat etmelerini rica ediyorum bu forumun yöneticisi kadrosundaki kardeşlerime de bu konuda hassas davranmalarını rica ediyorum küçük ayrıntı gibi görünen bu konu gerçekten çok ciddi ve yakışıksız görünen bir durumdur Ashabı Kirama da Sahabelere de Halifelere de İslam dinine hizmet etmiş tüm büyük zatlara lütfen hitap ederken saygılı olalım

selam ve dua ile
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

RABBİME muhabbet ve nuruna emanet olun,
dualarınızı beklerim.

Yollar boşaldı artık, Yolcular buldu vaha
Yolcular gitmesede yollar gider ALLAHA
Yönetici
6,120
konular
5,555
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
04-07-2016, Saat:09:47 AM
(04-07-2016, Saat:03:35 AM)duadaş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
kardeşim Aişe yerine Hazreti Aişe demek zormu??

bahsettiğin bir Peygamberler Peygamberi Resülü Ekrem S.A.V. Efendimizin hanımı ve Ashabı Kiramdan vede Sahabiden birinci halife Hazreti Ebubekir R.A.'ın kızı

sıradan bir kişiye küçük bir makamından dolayı Bey, Efendim gibi kelimeler kullanıyorsunuz da en büyük makamlar sahibi Peygamber hanımı Annemize hitabınızı böyle yazıyorsunuz

Hazreti Hatice R.A. Annemize hatice diye yazmak sıradan bir kişiden bahsediyor gibi bahsetmek ne kadar doğrudur

Peygamberler Peygamberi Resülü Ekrem S.A.V. Efendimizin hanımlarına lütfen yakışır bir şekilde hitap edelim bizlere bu yakışır

bundan sonra tüm kardeşlerimin bu hususa çok dikkat etmelerini rica ediyorum bu forumun yöneticisi kadrosundaki kardeşlerime de bu konuda hassas davranmalarını rica ediyorum küçük ayrıntı gibi görünen bu konu gerçekten çok ciddi ve yakışıksız görünen bir durumdur Ashabı Kirama da Sahabelere de Halifelere de İslam dinine hizmet etmiş tüm büyük zatlara lütfen hitap ederken saygılı olalım

selam ve dua ile

Hassasiyetin için Allah razı olsun.
Konu ile ilgili defalarca hassasiyetimi bildirdim fakat maalesef tekrar ediyor. İnşallah uyarıları dikkate alır kardeşlerimiz.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Profesör
*
6,201
konular
6,131
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
04-07-2016, Saat:09:02 PM
ALLAH cümlemizden razı olsun kardeşim ilgi ve de alakan için çok ama çok sağol senin hassasiyetin çok daha güzel
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.

dualarınızı beklerim.

هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,340
konular
7,619
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
07-07-2016, Saat:10:55 AM
Sayın 'duadaş' senet zikredilirken 'Hz.' yazıldığını nerede gördünüz? Kaldı ki ben bu kelimeyi kullanmıyorum bunun yerine radıyallahu anh /Allah ondan razı olsun, rahimehullah /Allah ona rahmet etsin gibi dua niteliğinde olan cümleler kullanıyorum, ne anlama geldiği belli olmayan bir saygı ifadesini kullanmak zorunda değilim (kullanan kimselere -bazı takyidlerle-saygı duyarım) diye düşünüyorum.
Profesör
*
6,201
konular
6,131
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
07-07-2016, Saat:08:31 PM
o zaman Aişe R.A. diye yazaydın

senin fikirlerin seni bağlar tabi ki yinede yazarken direk Aişe , Ömer, Osman Ali vb. diye yazmayalım Onlar özel İnsanlar sıradan değil

Hazreti kelimesinin manasına bir bak bakalım senin dediğin gibi mi? neye dayanarak cümleleri sarf ettin?

dualarınızı beklerim.

هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,340
konular
7,619
REP PUANI
Yeni Üye