Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Merhaba ..

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 10 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : handeduru
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
1
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
10-10-2020, Saat:04:32 AM
Merhabalar İzmirde yaşıyorum cinsiyet kimliğim Trans Kadınım halk dilinde (Travesti) .. İstanbul Üniversitesi Fransız dili ve edebiyatı mezunuyum.. Deistim.. ve dini konularda inanç konularında eksikliklerim olduğunu farkediyorum.. Anlayış ve hoşgörü ile karşılarsınız umarım..
Forumcu
*
370
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-10-2020, Saat:12:32 PM
selamlar..inanç konusunda bence serbestsiniz. müslümanlık veya başka bir inancı seçmenizde serbetsiniz.
(hakaret veya küçük düşürücü bir ibare kullanmadığınız sürece bir sorun olmaz desem de nedensellik ölçüsünde bu nedene dayandırılan ve banlanan çok sayıda kimse bulunuyor , o sebepten ne yazdığınıza bence dikkat edin.)

inanan (müslüman) LGBQ grubunda kimseler biliyorum. Sormak istediğiniz bir soru varsa sorabilirsiniz.

iyi günler.
Yönetici
6,000
konular
5,327
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-10-2020, Saat:01:04 PM
Merhaba.
Öncelikle bir psikiyatriden yardım almanızı tavsiye ederim. Yaşadığınız kimlik bunalımı bunu gerektiriyor.
Psikolojik sorunlarınızı hallettikten sonra inanç konusunda buradan ciddi manada faydalanabilirsiniz.
Avatarınızı forum kurallarına uymadığı için sildim, daha uygun bir avatar ekleyebilirsiniz.
Allah'tan hakkınızda acil şifalar dilerim.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Forumcu
*
370
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-10-2020, Saat:01:48 PM
Merhabalar, emin değilim ama bildiğim kadarıyla psikiyatristler bu durumu hastalık olarak değerlendirmiyor. Aslında netice olarak "eğer müslümanlığı seçerseniz/seçmişseniz" alpiye katılıyorum diyebilirim. çünkü çok zor durumda olan bu tasnifte insanlar mevcut. Yani bana görede bu aslında hastalık, olağan duruma aykırı. LGBQ profilleri incelendiğinde ve bilimsel materyallerde gözönüne alındığında bu tasnifteki bireylerin
"bu benim elimde olan bir durum değil, ya da bunu ben seçmedim" gibi ifadeleri tercih ettikleri biliniyor ya da bu aslında bir gerçek ancak bu bence bu durumun hastalık olmadığını göstermez.
"belki bugünkü doktorların ve spesifik olarak psikiyatristlerin modernite altında çaresizlikten kaynaklanan bir tercihi" ile bunu hastalık tasnifinden çıkarmışlardır.

bu asalet değil bence de neyse. Bu konuda bazı bilimsel çalışmalarım olur inşallah ..(not: klinik çalışmalarla ilgilenmiyorum)

yalnız emin olduğum başka gerçekler de var, gözümlede gördüm şahit oldum çok defa.

bi nevi belki doğal seleksiyon (aslında seçim demek selekt etmek yada seleksiyon) neyse bu nedenle bu gruptaki insanlar çok haksızlığa uğramışlardır.

mutlu olmak suçsuz olan herkesin hakkı zaten üsteki LGBT profillerinin tercih ettikleri cümleyi tekzip de etmiyorum.

bu nedenle de ben böyle düşünüyorum.
Yönetici
6,000
konular
5,327
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-10-2020, Saat:03:26 PM
Duruma siyasi yaklaşmayan ve hür iradeye sahip her araştırmacı/doktor bu duruma hastalık diyor..
Konuyu açan şahıs eğer vicdanının sesi ile cevap verecek olursa yaşadığı buhranın ne kadar büyük olduğunu ifade edecektir. Bu çok ciddi bir psikolojik sorundur, derhal tedavi edilmelidir.
Eğer bu doğuştan geliyor falan deniliyorsa (ki bu çok farklı bir durumdur) bu da fiziksel bir rahatsızlıktır, bu da tedavi gerektiren bir hastalıktır.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Forumcu
*
370
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-10-2020, Saat:04:20 PM
yani...buhran mı değil mi? ben pek karar veremiyorum ve hiç kesin konuşamıyorum. NEDEN?

insanlar ...(günümüz insanlarının birçoğu) çoğunlukla mukayese ederek değerlendirme yapmaktalar. (Çok doğru değil gibi. fakat.. insan sosyal bir varlık olduğundan dolayı)
mesela ben desem ki... sana bir çeyrek altın vereceğim .. desem. sen sevinirsin ,sen arkadasım olsan ve ben sana bunu hediye etsem , sevinirsin.
fakat yarın , diğer bir arkadasıma senin gözünün önünde 2 - 3 tane çeyrek altın versem , o zaman farklı düşüneceksin belkii.

ne kadar isabetli bir örnek bilmiyorum aslında çünkü çok daha iyi örneklerde var. Bu da bir örnek olabilir mesela hatta psikiyatristler bu örneği uzun zamana yayarak ustaca kullanırlar.

mesela sen sakatsın diyelim (varsayım) ,üzülüyorsun ,ben niye yürüyemiyorum diye..derken bir süre sonra hem sakat hem de kör bir kimse sizin önünüzden geçer, o zaman düşünürsünüz.

GERÇEKTEN BİR BUHRAN MI?

insanlar eğer yalnızken hiçbir mukayeseye gitmeden ve uzun (yeterli) sürede düşünüp "burada bir sorun var" "bende bir problem var demediği sürece bana göre sorun yoktur. Ancak bazen ya da çoğunlukla belki soruna neden olan etken kendileriyle alakası da yoktur.
bu nedenle

sorun var mı yokmu kişi kendisi karar vermelidir. Elbette uzmana danışmak yararlı olabilir.
yinede ben günümüz psikiyatrisini modern bulmuyorum (bu benim görüşüm)

HASTALIK NEDİR?
tanımı sözlükten (google) buldum organizmanın yapı ve işleyişinde ortaya çıkan bozukluk, organizmanın fizyoloji görevlerinin bozulması durumu. gerçekten bu kitapta ilgili kısımların çoğu yerinde "disorder" diye tanımlanmış (hepsini okuyamadım) İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

yani psikiyatristten destek almak faydalı olabilir.

Şurada şöyle bir durum var ben eklemek isterim: "Allah yarattığı her şeyi mutlaka bir ilimle yaratmış. Ve Allah ilimlerin de yaratıcısı ve sahibidir. Mesela kehf suresinin son ayetleri çok derindir ve nerden baktığınıza göre anladığınız şey değişebilir. Bizler zayıf/aciz olmakla birlikte Allah kelamına göre ahseni takvim üzere yaratılmışız. Dolayısıyla da güzel olan şeyleri talep ve tercih etmeliyiz. Yani araştırmalı ve öğrenmeliyiz. Ilim gerçekten çok harikulade bir kaynak.."

inandığım ( bizim dinimize göre (islam) ) bazı ilgili kısımları sunmaya çalıştım.

umarım faydalı bir yazı olmuştur.
Forumcu
*
578
konular
565
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
10-10-2020, Saat:06:39 PM
(10-10-2020, Saat:04:32 AM)handeduru Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Merhabalar İzmirde yaşıyorum cinsiyet kimliğim Trans Kadınım halk dilinde (Travesti) .. İstanbul Üniversitesi Fransız dili ve edebiyatı mezunuyum.. Deistim.. ve dini konularda inanç konularında eksikliklerim olduğunu farkediyorum.. Anlayış ve hoşgörü ile karşılarsınız umarım..

Merhaba hoşgeldin
Kaynak imkanı çok fazla tıkandığın yerleri söyleyebilirsen yardımcı olmak daha kolay olur belki
benim merak ettiğim fıtratını değiştirme kararını ne zaman, neden aldın ?
Ve bu karardan pişman oldun mu hiç ?
بِدُعَآئِكَ رَبِّ شَقِيًّ
Forumcu
*
578
konular
565
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
10-10-2020, Saat:06:40 PM
(10-10-2020, Saat:01:04 PM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Merhaba.
Öncelikle bir psikiyatriden yardım almanızı tavsiye ederim. Yaşadığınız kimlik bunalımı bunu gerektiriyor.
Psikolojik sorunlarınızı hallettikten sonra inanç konusunda buradan ciddi manada faydalanabilirsiniz.
Avatarınızı forum kurallarına uymadığı için sildim, daha uygun bir avatar ekleyebilirsiniz.

islamda psikoloji diye bir alan yok =)
Onun için günümüz psikologları ellerinde ki donelerle teşhis koyup ilaç yazmaktan öteye gidemeyebiliyor
duygu durum değişkendir ruh sağlığı diyoruz ama ruh değişken değildir =)
düşünce de bir hastalıktır elbette .
Forumcu
*
370
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-10-2020, Saat:07:41 PM
(10-10-2020, Saat:06:40 PM)sessizlik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
(10-10-2020, Saat:01:04 PM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Merhaba.

Onun için günümüz psikologları ellerinde ki donelerle teşhis koyup ilaç yazmaktan öteye gidemeyebiliyor
duygu durum değişkendir ruh sağlığı diyoruz ama ruh değişken değildir  =)

psikiyatri ve psikoloji farklı alanlar. Biri önce normal (pratisyen) hekimdir ve uzmanlık alanı ise psikiyatri dir.
ilaç yazar ve bazı önemli kararlara imza atma yetkisi vardır.
diğeri ise bilim mi değil mi sanıyorum tartışmalı (psikoloji).Fakat ilaç yazamaz ve genellikle bir psikiyatristin koordinasyonu altında çalışır.
evet bencede daha fazla yazabilmek için OP den bir yorum beklemeliyiz. benim OP yazana kadarki son yorumum.
Forumcu
*
578
konular
565
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
10-10-2020, Saat:08:55 PM
(10-10-2020, Saat:07:41 PM)blue Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
(10-10-2020, Saat:06:40 PM)sessizlik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Merhaba.

duygu durum değişkendir ruh sağlığı diyoruz ama ruh değişken değildir  =)

psikiyatri ve psikoloji farklı alanlar. Biri önce normal (pratisyen) hekimdir ve uzmanlık alanı ise psikiyatri dir.
ilaç yazar ve bazı önemli kararlara imza atma yetkisi vardır.
diğeri ise bilim mi değil mi sanıyorum tartışmalı (psikoloji).Fakat ilaç yazamaz ve genellikle bir psikiyatristin koordinasyonu altında çalışır.
evet bencede daha fazla yazabilmek için OP den bir yorum beklemeliyiz. benim OP yazana kadarki son yorumum.

psikoloji ilmin dalı ,psikiyatri de bu dalın uzmanına verilen isim
psikologlar ilaç verebiliyorlar zaten
eğitimle ilgili bir çok şey bize ait değil ki kanunlarda öyle
ilahıyat kitapları da dahil
her şey zihni çok etkiliyor, yediklerimiz içtiklerimiz gördüklerimiz duyduklarımız
Bu zamanda fıtratı korumak zor ,bazı şeyleri yok saymak çözüm değil
ama bireysel olarak yetersiz kalıyoruz

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi