You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Düz Liseden İlahiyat Okumak

...Revan...
Selâmün aleykum. Biliyorsunuz ki her sınav öğrencisinin bir sorunu vardır ki o da hangi bölüm? Yollar boyunca fikir değişikliğine uğradım ve en son herşeye rağmen ilahiyat dedim. Ki bu babam yapamazsın işin ucunda formasyon almak var düz lise çıkışlısın. Ve garibime giden okulumuzda ilahiyat tercih edilmemiş olması yani bildiğim kadarıyla. İnşallah ben ilk olurum. Okulumuz tıp çıkartan bir okul gülücük
İlahiyat okumanın zor olmadığını söyleseler de içimde hep birsey yapamazsın diyor sanki. Zor gelecekmis zorlanacakmış hatta sınıfta bile kalacakmısım gibi geliyor. Sonra diyorum ki sen sevdiğin şeyi yapacaksın umrunda olmasın. hatta sonunda sana para da vermesinler insanlara faydam dokunsun yeter.
Neyse ben mevzuyu uzattım. İlahiyat okumak zor mu? Ya da düz lise çıkışlıları ilahiyat okuyabilir mu ne tür destekler alabilirim?
İki kişilik duânın adıysa saadet.
Ya Rabbi beni onunla beraber affet!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 26-09-2015, Saat:12:41 PM, Düzenleyen: Revan.
Administrator
RE: Düz Liseden İlahiyat Okumak
Düz lise cikislilarda ilahiyat okuyabiliyor yakin zamanda bir kardesimizde boyle yapmisti. Ailesi cevresi hep karsi cikiyordu ama o kararindan donmedi suan ilahiyat 2. Sinifa gidiyor ilk hazirlik donemi zor gecebilir arapca agirlik veriliyor birde sunu soyleyim arapca egitim zorunlu dersler kaldirildi bu cok iyi bir avantaj ilahiyat okursan bunun ne kadar cok faydasi oldugunu goreceksin hayirlisi olsun hakkinda
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
Ve aleykum selam.

Oku Revan kardeşim. Rabbim de ilk Oku! demiyor mu?
Zorluk neye göre kime göre zorluk? Kimse içine girmeden neyin zor kolay olduğunu bilemez ve üstelik bu derecelerde kişiden kişiye değişir. Gelecek senin geleceğin sen karar vereceksin.

İlahiyat zor mu? Zor dersen zor, kolay dersen kolay olur. Ne dersen de çok ciddiyet isteyen ve sabır gerektiren bir alan. Ve bol okuman gerekiyor. Okumayı sevmen gerekiyor.

Ben ikinci üniversite olarak okuyorum ilahiyatı. Ve daha önce okumadığıma okula gittiğim her gün pişman oluyorum. Şu anda gündüzleri çalıştığım için ikinci öğretimden devam ediyorum eğitimime. Geçen yıl Arapça hazırlık aldım ve ikinci ayında arapçayı %50 halletmiştim inan. Sadece gramer kurallarını öğrenmek kalmıştı onuda sene sonuna kadar hallettim. Ve benim ne arapça geçmişim vardı ne imam hatip.

Zaten günümüzde imam hatiplerin düz liseden çok farkı kalmadı.

Alıntı:arapca egitim zorunlu dersler kaldirildi bu cok iyi

Açıkcası bu hiç iyi değil. Arapça olmalı ki öğrenci zorlasın kendini, otursun çözsün o dili. Öğrenci dediğin öğrenmeye hevesli olmalı, öğrenmeli.

Ve ek olarak formasyon konusuna gelirsek, Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlikleri kaldırıldığı için İlahiyatlara formasyon okurken veriliyor zaten, 3. sınıfta başlayacak olması lazım. Yani ekstradan bir yılını daha harcamana gerek yok.

İçindeki sese bir şey söyleyeyim. Dersten kalsanda sorun değil. Dersten kalmak o kadar kötü öcü bir şey değil. =) Dünyanın sonu hiç değil.
Bir sonraki sene verirsin o da olması bir sonraki sene verirsin. O da olmadı son sene verirsin.

Şimdi tüm üniversitelerde bütünleme var, finalde geçemezsen kurtarma hakkı veriliyor. O da olmadı yaz okulu var.

Kaldığın dersten geç diye her şeyi yapıyorlar yani.

İçindeki öbür ses diyorum, sevdiğin şeyi yapmayı istemekte ısrar et.

Ben şu an ilahiyat öğrencisiyim. Sınıf arkadaşlarımın çoğu şikayetçi derslerden, ama bana o kadar zevkli geliyor ki dersler. Hamd olsun Rabbim bana bunu tattırdı.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Kararsız olanlar ve düşünenler için çok güzel bir açıklama olmuş.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
4 sene önce kafamda aynı düşünceler vardı. İlk başta Arapca hazırlık sınıfına başladım, yeri geldi ağladım. Şimdi ise Elhamdülillah 3. sınıfa geçtim. Bütün iş çabalayıp emek vermekten geçiyor. Kısacası çalışana Allah yardım ediyor. O yüzden ilahiyat okuyacak kardeşler derslerin zorluğunu düşünmeyin, bu davayı hakkıyla yerine getirememekten korkun...
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.