You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

..Edep Ya Hu..
...La Tahzen...

[Resim: 9021_139673574550_659309550_2341087_2842007_n.jpg]

La-Tahzen/Üzülme…”üzülme!” der Mevlana…ve devam eder.. “Kaybettiğin her şey başka bir surette geri döner.”

La Tahzen!
Bir yandan korku, bir yandan ümidin varsa iki kanatlı olursun.

La Tahzen!
Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin?…

La Tahzen!
Taş taşlıktan geçmedikçe parmaklara yüzük
olmaz. Yüzük olmak dileyen ezilmeyi ve yontulmayı göze almalıdır..

- Hz. Mevlana

...Öyle garip bir dünya...
...Olmaz dediğin ne varsa olur...
...Düşmem der düşersin...
...Şaşmam der şaşarsın...
...En garibi de budur ya;...
...Öldüm der durur yine de Yaşarsın...

Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumun Uykucu Ninesi
RE: ...La Tahzen...
en sevdiğim söz mü diyim artık birisi.
La tahzen innallahe messsabbirin.
Üzülme Allah Sabredenlerle Beraberdir.
[Resim: sems-i-tebrizi-sozleri-ii.jpg]

"Kalk, silkelen, kendine gel. Umutsuzluğa sarılma.
Umutsuzluk şeytandan, ümit etmek ise Allah'tandır."
Bunu ilk beğenen sen ol.
...Revan...
La tahzen innallahe meana.
Üzülme. Allah bizimle.

Eyvallah.
İki kişilik duânın adıysa saadet.
Ya Rabbi beni onunla beraber affet!
Bunu ilk beğenen sen ol.
pejmurde
La-Tahzen/Üzülme…”üzülme!” der Mevlana…ve devam eder.. “Kaybettiğin her şey başka bir surette geri döner.”

Burada ne demek istemiş ?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 27-02-2015, Saat:01:04 AM, Düzenleyen: S@BıR.
Profesör
“Kaybettiğin her şey başka bir surette geri döner.”

Nasıl geri döneceği kaybedilen şey ile alakalıdır...Bu konuda bukowski "üzülme evlat kaybettiklerin belki de kazandıklarındır." demiş...başka bir açıdan bakınca belki bir kazanım olabilir.örneğin,her kaybediş biraz daha güçlenmektir aslında bu hayatta.çünkü insan kazandıkça düşünmez görmez eksiklerini...kendini büyük görür...oysa o kadar da büyük değildir aslında...en ufak problem deler geçer benliğini...ama kaybeden insan korkusuzdur artık bu hayatta...zırhları daha sağlamdır...kola kolay yenilmez hayatta...yenilse de bunu lehine çevirmesini bilendir kaybeden...
Bu sözü Mevlana söylemişse kesin aşk üzerine söylemiştir.Kaybedilen aşk'ın suretiyse eğer hakiki aşka açılan bir pencere olarak geri döner..döner de o dönene kadar çektiklerin de ruhunu renkten renge boyar... aşk gelince varlık kaybolur ,varlığın kaybedilmesi aşka davetiyedir.. o geldimi sen de kıl kadar bile varlık bırakmaz. bir sureti bir gölgeyi seviyrosan onun kaybı güneşi ortaya çıkartır...sen bir gölge varlıksın, fakat güneşe aşıksın; güneş gelince, gölge yok olur gider. üzülme, kaybettiğin herşey başka bir surette tekrar gelir...Üzülme ancak herşeyi kaybetiğinde Allah seninledir..Züleyha Yusufu yitirdiğinde ,Yakup'ta Yusufu yitirdiğinde Rabbini bulması gibi...

[Resim: avatar_1657.gif]

Bırak ey biçare feryadı belâdan kıl tevekkül
Zira feryat belâ ender hatâ ender belâdır bil
Eğer belâ vereni buldunsa, safâ ender atâ ender belâdır bil
Eğer bulmazsan bütün dünya cefâ ender fenâ ender belâdır bil
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 27-02-2015, Saat:10:14 AM, Düzenleyen: Gül-i Cennet.
pejmurde
Çok teşekkür ederim Gül ama sanki burada daha farklı bir şey anlatılmak isteniyor..verdiğiniz cevaptan pek tatmin olamadım : (
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Bende böyle çağrışım yaptı..Peki sana göre nasıldır.. kaybedişler nasıl geri döner..? gülücük

Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 27-02-2015, Saat:02:35 PM, Düzenleyen: Gül-i Cennet.
pejmurde
Bana göre kaybedişlerin geri dönüşü yoktur..bir vesile ile bir şeyi kaybediyorsak başka bir vesile ile bir şeyleri kazanırız.ama bu kazanç hiç bir zaman aslı gibi olmaz.
Bu bahsi geçen söz çok daha farklı anlamlar taşıyor olabilir...yada kısacası şunu diyor..üzülme Allah sabredenler ile beraberdir..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
İnsan kaybettiklerinin ardından neden üzülür, yanaar yakılır, gözyaşı döker hüzünlenir..? Yitirilen her ne ise o şeyi Allah ondan neden çekip almıştır..hangi kaybediş Rabbin bulunmasından onunla beraber olmaktan daha değerli olabilir ?... tüm kaybedişlerin ardından açılan kapıdan Rab belkide şöyle seslenir " kaybettiklerine üzülmene gerek yok onlar sadece seni bana getiren birer sebebti görevleri bitti ve gittiler, görevini tamamlamış sebeblerin arkasından mahzun olma, bak şimdi beni buldun, hakikati buldun işte, ben seninle beraberim, ben seninle berabersem eğer , başka hiçbir şey seninle olmasada olur..."
Her kaybediş, Rabbi latif tarafından hakikat basamağında açan bir çiçektir ...gülücük

Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 05-03-2015, Saat:05:35 PM, Düzenleyen: Gül-i Cennet.
pejmurde
Kaybetmek Allah a yakinlasmaktir demiyor yada Allah kendisine yakınlaşmasını istedigi kullarına bir şeyleri kaybettirmiyor..haşa Allahın buna ihtiyacımı var ki böyle bir şey desin..

Kaybettiğin her şey başka bir surette geri döner deniliyor ..hangi suretten bahsediyor vurgulanan ne bu geri dönüş dünya hayatı için mi yoksa ahiret hayatı için mi
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.