Forum Gündemi:

Konu Başlığı : KURANDA CENNET HAYATI

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : ebuzer71
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
7
mesajlar
7
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
18-11-2019, Saat:06:08 PM
KURAN’DA CENNET HAYATI“Herkes cennete girecek ancak istemeyenler hariç.”-Ey Allah’ın Resulü cennete girmeyi kim istemez ki?“Benim getirdiklerimi kabul eden ve bana uyan cenneti istiyor, Benim getirdiklerimi kabul etmeyen ve bana uymayanda cenneti istemiyor demektir.” Hadis-i Şerif

“Siz Rabbinizden bir bağışlanmaya ve eni yerle göğün eni gibi bir cennete yarışın ki bu, Allah'a ve Peygamberine inananlar için hazırlanmıştır.” Hadid Suresi 20“İman edip iyi amel işleyenleri müjdele! Kendileri için altlarından ırmaklar akan cennetler var. Onlara her hangi bir meyveden bir rızık yedirilince onlar, her defasında: "Bu bizim önceden (dünyada) yediğimiz şeydir." diyecekler; oysa ona benzer olarak sunulacaklar. Kendileri için orada tertemiz zevceler de var. Onlar orada ebedi kalacaklar.”

Bakara Suresi 25

“İman edip iyi işler yapan kimseler ise, -Biz kişiye gücünün üstünde birşey yüklemeyiz.- cennetin sakinleridirler ve orada sonsuza dek kalacaklardır.

Onların içlerinde kin namına ne varsa hepsini söküp atmışızdır, altlarından ırmaklar akar. Onlar: "Hamdolsun bizi buna eriştiren Allah'a. O, bize doğru yolu göstermeseydi, bizim kendiliğimizden bunun yolunu bulmamız mümkün değildi. Gerçekten Rabbimizin peygamberleri bize gerçeği getirdiler!" demektedirler. Onlara: "İşte bu gördüğünüz, yaptığınız iyi işler karşılığında mirasçısı olduğunuz cennettir." diye seslenilmektedir.“Bir de cennetlikler, cehennemliklere şöyle seslenirler: "Gerçekten biz, Rabbimizin bize vadettiğinin gerçek olduğunu bulduk. Siz de Rabbinizin size vadettiğinin gerçek olduğunu buldunuz mu?" Onlar da: "Evet" derler. Derken aralarında bir çağırıcı şöyle bağırmaya başlar: "Allah'ın laneti o zalimlerin üstüne olsun!” Araf Suresi 42…44“Ve onlar ki, Rablerinin rızasına ermek için sabrederler, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli açık harcarlar ve kötülüğü iyilik ile savarlar. İşte bunlar, dünya yurdunun akibeti onlara mahsustur.Adn cennetleri; onlara gireceklerdir; babalarından, eşlerinden ve çocuklarından salih olanlarla birlikte, öyle ki, melekler her kapıdan yanlarına girerek diyecekler:

"Selam sizlere, sabrettiğiniz için! Bakın dünya yurdunun ne güzel sonucu!" Rad Suresi 22…24“Ebette takva sahipleri, cennetlerde ve pınarlar içinde olacaklardır. "Rahatlık ve güvenlik içinde girin onlara!"

Sinelerindeki kinleri soymuşuzdur, köşkler üzerinde kardeşler olarak karşı karşıya oturacaklardır.

Orada kendilerine hiçbir zahmet dokunmaz; onlar, oradan çıkarılacak da değillerdir.” Hicr Suresi 45…48“İman edip iyi iyi amel işleyenlerin, şüphesiz ki, Biz öyle güzel işler yapanların mükafatını zayi etmeyiz.

İşte onlara Adn cennetleri vardır; altlarından ırmaklar akar; orada altın bileziklerle süslenecekler; ince ve kalın ipeklerden yeşil elbiseler giyecekler; tahtlar üzerine dayanıp kurulacaklar. O ne güzel mükafat, ne güzel kurultay!” Kehf Suresi 30,31“Orada hiç boş söz işitmezler; ancak bir "Selam" işitirler. Orada sabah akşam rızıkları da vardır.” Meryem Suresi 62“Ve şöyle demektedirler: "Hamdolsun Allah'a bizden o hüznü giderdi; gerçekten Rabbimiz çok bağışlayan ve şükrün karşılığını bolca verendir. Lütfundan bizi durulacak yurda kondurdu. Burada bize yorgunluk gelmeyecek,burada bize usanç gelmeyecektir.” Fatır Suresi 34,35“O zalimleri kazandıkları şeyin cezası tepelerine inerken korkudan titrerlerken göreceksin, iman edip güzel güzel işler yapanlar ise cennetlerin hoş hoş bahçelerinde olacaklardır. Rablerinin yanında onlar için her istedikleri vardır, işte bu büyük lütuf.” Şura Suresi 22“Gerçekten cennetlikler bugün bir eğlence içinde zevk etmektedirler. Kendileri ve eşleri gölgelikler içinde koltuklar üzerinde kurulmuşlardır. Onlara orada bir meyve vardır. Onlara orada ne isterlerse vardır. Merhametli Rabbin kelamı bir " Selam " olacak. Yasin Suresi 55…58“İşte onlar için belli bir rızık vardır. Meyveler vardır. Onlara daima ikram edilir. Naim cennetlerinde. Karşılıklı tahtlar üzerinde. Akan kaynaktan dolu kadehlerle kendilerine pırlanılır (sunulur). Bembeyaz, içenler için lezzetli. Onda ne bir zarar vardır ne de başlarına vurur.

Yanlarında bakışlarını kendilerinden ayırmayan iri gözlü dilberler. Sanki onlar örtülüp saklanmış yumurtalar gibidirler.Derken birbirlerine dönmüş soruşuyorlar.

İçlerinden bir sözcü: "Benim bir arkadaşım vardı."

Dedi ki: "Sen gerçekten inananlardan mısın?

Öldüğümüz ve bir toprakla bir yığın kemik olduğumuz zaman gerçekten biz cezalanacak mıyız?"

"Nasıl bir bakıştırır mısınız (seyretmek ister misiniz]?" der.

Derken bakmış, onu cehennemin ta ortasında görmüş.

"Vallahi doğrusu sen az daha beni helak edecektin!" der.

Rabbimin nimeti olmasaydı ben de buraya celbedilmişlerden olacaktım.

İşte bu, hiç şüphesiz o büyük murat, büyük bir kurtuluştur.”

Saffat Suresi 41…60“Bütün kapıları kendilerine açılmış olan Adn cennetleri vardır.

İçlerine kurularak orada bir çok yemişle bambaşka bir içki isteyeceklerdir. Yanlarında da gamzeleri kasan (bakışları yalnız kocalarına dönük) aynı yaşta dilberler vardır. İşte bu, o hesap günü için size va'dedilenlerdir. İşte bu bizim hiç tükenmeyecek rızkımızdır.” Sad Suresi 50…54“ O Rablerine sığınarak korunanlar için altlarından ırmaklar akan kat kat yapılmış odalar ve balkonlu köşkler vardır. Bu Allah'ın va'didir. Allah va'dinden dönmez.” Zümer Suresi 20“Benim ayetlerime iman edip de samimi müslüman olan kullarım! Girin cennete siz ve eşleriniz sevinç ve mutluluklar içinde!"Altından tepsiler ve sürahiler ile üzerlerine dönülür dolaşılır. Nefislerin hoşlanacağı, gözlerin lezzet alacağı şeyler hep oradadır. Ve siz orada ebedi kalacaksınız.

İşte bu, sizin yaptığınız ameller sebebiyle mirasçı kılındığınız cennet! Orada sizin için bir çok meyveler vardır, onlardan yiyeceksiniz.” Zuhruf Suresi 68…73“Orada güvenler içinde her çeşit yemişi isteyip getirtirler.

ilk ölümden başka ölüm tatmazlar, (Allah) onları o cehennem azabından korumuştur.” Duhan Suresi 55,56“Takva sahiplerine va'dedilen cennetin durumu şudur: İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenlere lezzet veren şaraptan ırmaklar ve safi süzme baldan ırmaklar vardır. Ayrıca onlara her türlü meyve ve Rablerinden bir bağışlama vardır. Bunlar hiç o ateşte ebedi kalacak ve kaynar bir su içirilip de, barsaklarını parçalayacak kimselere benzer mi?” Muhammed Suresi 15“Yaptıklarınıza karşılık yeyin, için, afiyetler olsun ,

sıra sıra dizilmiş çok güzel koltuklara yaslanarak; kendilerine güzel, iri gözlü hurileri de eş etmişizdir.

İman edip zürriyetteri de iman ile arkalarından gelmiş olanlar, işte Biz, onların nesillerini de kendilerine katmışızdır.Bir de onlara bir meyve ve içlerinin çekeceği bir et yetiştirmekteyiz. Orada kadeh teati ederler ki, onda ne bir saçmalama vardır, ne de bir günaha sokma!

Kendilerine ait hizmetçiler, sanki sedef içinde saklı inciler gibi onların etrafında pırıl pırıl dönerler.” Tur Suresi 19…24

“Onlarda her meyveden çift çift vardır; Astarları atlastan mefruşata yaslanırlar. Her iki cennetin derimi (devşirmesi) de yakındandır; O cennetlerde önlerine bakan öyle dilberler var ki, bunlardan önce onlara ne insan ne de cin dokunmamıştır;

Onları yakut ve mercan sanırsın;Güzel davranmanın karşılığı elbette güzelliktir;

Ötelerinden (bu ikisinden başka) iki cennet daha vardır;

Yağız yeşil (yemyeşil) ne gönül alıcı! Bunlarda püsküren çifte şadırvan; Bunlarda bir meyve, bir başka hurma, bir başka nar vardır; İçlerinde dilberler, güzel kadınlar vardır; Cibinliklerde gizlenip duran huriler; Onlardan önce onlara insan ve cin dokunmamıştır; Yeşil yastıklara ve güzel işlemeli döşeklere kurulmuşlardır; “ Rahman Suresi 46…78“siz de üç sınıf olduğunuz zaman,

ki, sağda sağın adamları, ne mutludur onlar!

Solda solun adamları, ne mutsuzdur onlar! önde, en öne geçenler, işte o ileride olanlar!

Naim cennetlerinde (Allah'a) yakın olanlardır.

Çoğu öncekilerden, biraz da sonrakilerden, cevherlerle işlenmiş tahtlar üstünde, karşı karşıya kurulmuşlar. Etraflarında taze kalan küpeli genç hizmetçiler dolaşırlar.Main'den doldurulmuş küpler, ibrikler ve kadehlere,

bu içkiden ne başları ağrıtılır ne de içtiklerini tüketirler.

Meyve beğendiklerinden, kuş eti istediklerinden, iri gözlü huriler, saklı inciler gibi, işledikleri amellere mükafat için. Orada ne boş bir laf işitirler, ne de günaha sokan bir söz. Tek işittikleri söz: "Selam, selam!"Sağın adamları ise, ne sağın adamları!

Dalbastı kirazlar, salkım muzlar içinde, uzamış bir gölge, çağlayan bir su, bir çok meyve, (ki) bunlar ne eksilir, ne de yasaklanırlar, yüksek döşekler (üstündedirler). Biz onları yeniden inşa etmişizdir, onları bakire kılmışızdır, kocalarını çok seven aynı yaşta, sağın adamları için. Bir çoğu önceki (ümmet)lerden, bir çoğu da sonrakilerdendir.Solun adamları ise, ne solun adamları!

İçlerine işleyen bir ateş ve kaynar su içinde, kapkara boğucu dumandan bir gölge, ne serin, ne de rahatlatıcı! Çünkü onlar bundan önce varlık içinde keyiflerine düşkün şımarık müsriflerdi.

Büyük günahda ısrar ediyorlardı;” Vakia Suresi 7…46

“ Orada ne güneş görürler, ne de şiddetli soğuk;”

İnsan suresi 13“Şüphesiz, takva sahipleri için bir kurtuluş ve murada erme var

Bahçeler var, bağlar var. Turunç göğüslü yaşıt (kızlar) var.

Dopdolu bir kadeh var. Orada ne boş bir laf işitirler ne de bir yalan isnadı. Rabbinden bir karşılık ki, yeter mi yeter!”

Nebe Suresi 31…36“Rablerinden korkan takva sahipleri de bölük bölük cennete sevkedilmektedir. Nihayet oraya vardıkları ve kapıları açıldığı zamar bekçileri onlara: "Selam sizlere, ne hoşsunuz! Haydi gidin oraya, sonsuza dek kalmak üzere!" diye selama duracaklar. Onlar da: "Hamdolsun o Allah'a ki, bize verdiği sözü gerçekleştirdi ve bizi bu yere varis kıldı; cennette istediğimiz yerde makam tutuyoruz." diyecekler Bak, artık o iş yapanların mükafatı ne güzel!” Zümer Suresi 73,74

“Evet, o günah işleyenler, iman edenlere gülüyorlardı.

Onlara uğradıklarında birbirlerine göz kırpıyorlardı.

Evlerine döndükleri zaman zevklenerek dönüyorlardı.

İnananları gördüklerinde: "İşte bunlar sapıklar!" diyorlardı.

Halbuki inananların üzerlerine gözcü olarak gönderilmemişlerdi. İşte bugün de inananlar, kafirlere gülecekler. Koltuklar üzerinde bakacaklar (kendileriyle eğlenen kafirlerin cehenneme nasıl yaslandıklarını seyredecekler).

Nasıl, kafirler ettiklerinin cezasını buldular mı?

Mutaffifin Suresi 29…36


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi