You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kuran-ı Kerimi anlamak

Kuran-ı Kerimi anlamak

Uzman
Kuran-ı Kerimi anlamak
Üç yıl boyunca sabah namazından sonra Kuran-ı Kerim okudum ve her gün babam bıkmadan bana; "ne yapıyorsun?" diye sordu.

Ben de "Kuran-ı Kerim okuyorum" diye cevapladım.

Bir gün "babacığım üç yıldır aynı soruyu bıkmadan soruyorsun, benden aynı cevabı alıyorsun. Bunu bilerek neden sormaya devam ediyorsun" dedim.” Babamdan zihnimde şimşekler çaktıran ve hala hayatıma yön vermeye devam eden şu cevabı aldım.

“Kuran-ı Kerimi anlamak istiyorsan, sana indiriliyormuş gibi oku!”

İşte o günden sonra Kuran-ı anlamaya ve ona tam manasıyla yönelmeye başladım.

Söylediklerim onun nurlarından aldıklarımdır.
Ve şiirlerim onun incilerinden dizdiklerimdir.

Muhammed İkbal
Bunu ilk beğenen sen ol.
...Revan...
RE: Kuran-ı Kerimi anlamak
Allah razı olsun kardeşim.
Şöyle ki artık Kuran okunmaz oldu okuyan anlamını bilmeden okuyor. Meal okumak, Tefsir Okumak gerekirse Arapça öğrenimi bile almak.
Okumak ile kalmamak amel etmek.
Kim ister kitap yüklü merkep olmayı.
İki kişilik duânın adıysa saadet.
Ya Rabbi beni onunla beraber affet!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Süper Moderatör
Meşhur İstanbul vaizlerinden merhum Timurtaş hocadan dinlemiştim;

İngiliz Başbakan Gladstone bir gün lortlar kamarasında bakanlarını topluyor.

Müstemleke (sömürge) Bakanı’na diyor ki; İslam coğrafyasının tamamına hâkim olabildik mi?

Sorunun sorulduğu dönem İngiltere’nin Mısır, İskenderiye ve birçok Afrika ülkesinde sömürge yaptığı dönem.

Müstemleke Bakanı; hayır efendim bütün İslam coğrafyasına hâkim olamıyoruz-olamadık!

Neden? Sorusuna verilen cevap; Kur'an'ın anlaşılmaya yönelik izahatının, tefsirinin yapıldığı ülkelerde hakim olamıyoruz. Çünkü onlar Kur’an-ı anladıkça Allah ile münasebetlerini koruyorlar.

Başbakan Stone hemen talimat veriyor, şu dakikadan itibaren bütün işlerinizi bırakın. İşiniz İslam coğrafyasındaki insanların Kur'an'la bağlantılarını koparmak ve yüreklerinden, ellerinden almak olsun.

Günümüze bakıldığında; Kur'an'dan, Hadis’ten o kadar uzaklaşmışız ki sadece metin olarak Arapçasını okuyabilene büyük hürmet gösteriyoruz!
Okunan ayet gırtlaktan aşağı inmiyor ve okuyanı inşa etmiyorsa neden okunuyor!?

Yüreğimizden sökülüp, sadece dilimizde bırakılan Kur’an ve Peygamber ölçüsü şeklindeki hayat nedeni ile uzun yıllar boyu eğitim, askeri, iktisâdi ve sınaî bakımdan içten ve dıştan kuşatılmış durumdayız.

Kültürel ve eğitim-öğretim plânımızı Kur'an yasalı, Peygamber ölçülü yaşamalıyız.

Alıntı:Mustafa Sbri Beşer(İnternet Haber)
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Allah subhanehu ve teala razı olsun..
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.