Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Kur'an'ı abdestsiz okuma

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 3 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Cesur
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
2
mesajlar
1
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
06-07-2016, Saat:10:04 AM
Evet saygıdeğer arkadaşlar.Bu konuda fikirlerimi bir kaç paragraf halinde sizler ile paylaşmak istedim.Umulur ki zevk alarak okursunuz.

Evet toplumumuzda büyük bir kesim tarafından kabul görülen bir düşüncedir Kur'an'i abdest alarak okumak.Kur'an ulu kitabımızdır, elbette değerlidir bizler için lakin şu açıdan düşünelim sonuçta bu Kur'an'ın aslı değil kağida geçirilmiş halidir.Bilindiği üzere Kur'an(aslı) Levh-i Mahfuz'da bulunmaktadır.Bizim elimizdeki Kur'an'lar ise son derece basit ve insan ürünü basımlardır.Bu bakımdan bu kitapların herhangi bir yüceliğinden bahsedemeyiz.Asıl yüce olan içindeki mana ve musikidir.

Kur'an'a abdest şartı getirmek inanmayan insanların inanma eğilimlerini de ortadan tamamen kaldırır.Siz inanmayan veya başka bir dine mensup birisine "Abdestsiz elleme." derseniz kişi zaten bu durumdan dolayı o kitabi okumak istese bile okumaz.Bu yüzden önceki paragrafta bahsettiğim gibi Kur'an'a abdestsiz dokunulmaz demek gülünç bir ifadeden başka bir şey olamaz.Tabi insanlarımız din konusunda hassas olmaları ve değerlerinden dolayi bunu bir yükümlüluk haline getirmişler.Yani bu durum gelenekten gelir ve din bize asla böyle bir şey emretmez.

Bu düşünceyi savunan arkadaşlarımızın kendilerine kaynak edindikleri Kur'an'da yer alan Vakia Suresi'ne değinmek istiyorum.Söz konusu ayet 79. Ayettir." Ona, ancak tertemiz olanlar dokunabilir."(Diyanet İsleri Meali)
Evet görüldügü üzere ayeti tek olarak yani cımbızlayarak alırsak bu düşünceyi savunan insanların dediği gibi abdestli dokunmamız gerektiğini anliyoruz.Şimdi ise ayetleri bir bütün olarak ele alalım:
"75. Hayır! Yıldızların yerlerine yemin ederim ki,
76. Bilirseniz, gerçekten bu, büyük bir yemindir.
77. Şüphesiz bu, değerli bir Kur'an'dır,
78.Korunmuş bir kitaptır.
79. Ona ancak temizlenenler dokunabilir.
80. O, âlemlerin Rabbinden indirilmiştir."(Diyanet İsleri Meali)
görüldüğü üzere 78. Sure kastedilenin Levh-i Mahfuz olduğunu açik ve net bir şekilde ortaya koyuyor.Ayrıca yine 77. Surede "...değerli bir Kur'an'dır," ifadesinden bunun mushaf olmadığını Kur'an'ın korunan ana metni olduğunu açik ve net bir şekilde anlıyoruz.

Peki temizlenenlerden kasıt nedir?Yine bunu bildiğim kadarı ile aktaracağım.Bu Kur'an yani Levh-i Mahfuz'da bulunan Kur'an'a kötü niyetli cinler ve şeytanlar ulaşamaz.Ayette kastedilen budur.Ayrıca Mülk Suresi'nden edindiğimiz bilgilerle yıldız parçalarının şeytanlara atılan taşlar olduğunu biliyoruz 75.ayette Yüce Allah'ın yıldızların yerlerine yemin etmesi de buna başka bir işaret olabilir.

Yani Kur'an'i abdest almadan,baş örtmeden,yatarak,uzanarak her şekilde okuyabiliriz(ibadet amaçlı değilse) yani temel amaç Tanrı'nın mesajıni en iyi şekilde anlayıp hayatımızı buna göre çizebilmektir.

Kendi düşüncelerimi araştırdıklarım ile harmanlayıp bu çıkarımlarda bulundum umulur ki okuduklarımın size bir katkısı olmuştur.Esenlikler dilerim.
Çevrimdışı
Forumcu
*
257
mesajlar
27
konular
88
REP PUANI
Yeni Üye

Apr 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
06-07-2016, Saat:12:05 PM
Ben de dokunurum abdestsiz. Ama abdestsiz okumam.
Çevrimdışı
Üye
*
139
mesajlar
32
konular
20
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#3
06-07-2016, Saat:02:30 PM
Detaylı şekilde araştırmanızı tavsiye ederim ben de okunacağı görüşündeyim ama hadisler var bunların da zayıf olduğu söyleniyor
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
2
mesajlar
1
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#4
06-07-2016, Saat:04:07 PM
Yani artık doğru bir hadis aramak koca evrende kaybolup Dünya'yı aramak gibidir.Yani inanabileceğimiz çok az hadis var maalesef.Güzel ahlaklı,temiz peygamberimizin ağzına yakiştirilan rivayet edilen saçmalıklar,artık dinimize hakaret boyutuna geldi.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi