You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yeni Üye
Kul Hakkı
Selamın Aleyküm, 

cok çılgın bir gençliğim vardı maalesef artık kendimi tamamen Allah'a verdim zikir ve Vakit namazlarimi Allah'a şükür kaçırmam. Pişman oldum ama çok Kul hakkı yedim. Kiz Arkadaşlarım oldu ve hepisinde Kul hakkım var. O günleri düşündükçe icim kan ağlıyor. Duygularıyla oynadım kandirdim vs. Şimdi bazıları nerede yaşadıklarını biliyorum yalnız nasıl helalesirim evli barklı kadin artik evine gidip helallik nasil isteyebilirim ki? Bunun başka çaresi yok mu ahirette bırakmak istemiyorum. Bazıları artik nerede yaşıyorlar bilmiyorum onlarla nasil helalesirim ne yapabilirim. Allah cevaplarınız icin sizf3n razı olsun
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
Cvp: Kul Hakkı
bunu yapmalısınız bence.

bize anlatılanlar, okuyarak edindiklerimiz vs. yapılması gerekenin terazide yerini koruyacağını gösteriyor.

yani gidip tek tek hellalleşmeniz gerekli. Bu en iyi yol dahi olabilir.

bana inanmıyorsanız o zaman şunu deneyin: mutfağa geçin, ocağı yakın..

sonra elinizi üzerine koyun.

bir saat böyle dayanabilecek misiniz?

ya peki yıllarca asırlarca bundan çok çok daha zorunu yaşayacaksınız dersem.

gidin helalleşin.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
Kul zeki olmalı. örnek olmalı.Helal dairesinin dışına çıkmamaya özen göstermeli..
takip edebileceğiniz bir yol daha var benim bildiğim , bana kalırsa bu çok zor. (kolay görünebilir ama bu bir süreç olacak...çok zor ..)

Eğer ,

Allahı razı eder , onun rızasını kazanabilirseniz o zaman tamam. bu kadar.

Bunu da açıkçası kul hakkı tabii ama bunu ben said nursiden gelen kaynaklara havale ederek söyledim.

denilmiş ki..

o razı olursa, diğerlerini de razı eder...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 12-12-2020, Saat:08:05 PM, Düzenleyen: blue.
.
Blue, yapmış olduğunuz ilk yorumu biraz sakıncalı bulduğumu belirtmek isterim. Yorumunuz paylaşım sahibini bütünüyle umutsuzluğa düşürebilecek potansiyele sahip. Bir pişmanlık söz konusu ve buna çare aranıyor. İfade ettiği gibi medeni durumları açısından kendisine ulaşamayacağı kişilerde var. Ha kusur tek tarafta mı?! Elbette hayır. İşin bir de bu yönü var. Dediğiniz gibi helalleşebilinicekse eğer, durum var ise bunu yapması en güzeli. Bir de "kul hakkına girdim" dediği mevzu nedir onu da tam olarak bilemiyoruz.

Şunları söyleyebilirim kendisi için; tövbe ve istiğfarı bırakmaması (bu hepimize -SONSUZCASINA- gerekli, Çakyamuni abiye selamlar ayrıca), eminimki arkadaşın başına bundan sonra çokça gelecektir; başkalarının kusurlarını/ ayıplarını örtsün ( Allah'ın Settar sıfatının örtücülüğüne yine hepimizin -SONSUZCASINA- ihtiyacı var.
Bunu ilk beğenen sen ol.
قید آزادی
Mihmana katılıyorum
bazen pişmanlığın tezahürü olarak dökülenler
vicdanen daha fazla azaba sürükler ifşalandığı için
mükemmel insan kusursuz insan ya da günah işlemeyen insan yok
Melek değiliz yani ama iblisten farkımız ademce tevbe edebilmek
yapmamak için çaba sarfetmek
sonra Tevekkül edince Allah ın yardımını şah damarınızda hissediyorsunuz
kimseyi tehlikeye sokmayacak şekilde helallik isteyebiliyorsanız isteyin
kişisel hesabınızdan yazı yazın ya da
hayatınızdan çıkanlar belki pişmanlığınızı görür
لَمْ اَكُنْ بِدُعَٓائِكَ رَبِّ شَقِيًّ
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
benim bildiklerim bana bunları söyletti açıkçası. belki farklı yollar vardır. Ki vardır da..hatta binlerce yol vardır.
çünkü benim dediklerimi bile uygulamaya kalksa bin türlü farklı yol ile denenebilir.
bununla birlikte ilk yazdıklarım çok kullanışlı da olmayabilir.

En doğrusunu bütün ilimleri ihata eden ve her şeyi bilen ve çok güçlü Allah bilir.

sadece çoğu zaman söylediklerimde şundan çekiniyorum: bir kimse bana birşey Anlatıp bana fikirlerimi sorduğunda bende bunu beyan ettiğimde hata edesem Yüce Allah o kişinin yaşadığını yada bir benzerini bana da verir diye çoğu zaman düşünmüşümdür/korkmuşumdur. O sebepten bana bir sıkıntının sirayet etmesinden Rabbime sığınırım.

@Cenkk, karşılaştırma olmadan en güzel insan olan peygamberimize de Zaman zaman insanlar gelmiş ve türlü türlü hatalarını hata günahlarını beyan etmişler ve cezası ne ise onu buyurmasını rica etmişler

Ama en büyük günahlarda bile ...Peygamber hemen ceza tatbik etmemiş. Eve git Allaha tevbe et demiş.

o sebepten ... onun bu dediğini yapın...

tevbe edin.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 12-12-2020, Saat:09:46 PM, Düzenleyen: blue.
Yönetici
Aleykümselam Hoş geldiniz.
Yaşadıklarınızın farkına varıp affedilme yolu aramanızın nasip olması ne güzel.
Ben sizin yerinizde olsam ulaşabildiğime ulaşıp (gerekirse araya aracı koyup) ulaşırdım, ulaşamadıklarım ve evli olanlar için ise tevbe ederdim.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
samimi şekilde tövbe edersen ve kul hakkı varsa kula hakkını iade edersen günahlarından kurtulursun. samimi ve kararlı olarak tövbe etmek gerek.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.