Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Kefaret orucu hakkinda

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 8 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : bugradd
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
1
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-06-2016, Saat:04:05 PM
Yasim 14 ve bi ayip yaptim ramazanda orucken 2 gun masturbasyon yaptim kefaret lazimmis ama ben 61 gun tutamam daha yani soyle annemden utaniyorum baya bi anlarsa diye anlar zaten bunun baska yolu yokmu abiler?
Profesör
*
6,201
konular
6,131
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-06-2016, Saat:04:55 PM
verdiğin bilgiler tam değil
oruçluyken işlediğin bu cürümün günah olduğunu orucu bozduğunu biliyormuydunuz?

eğer bilerek işlediyseniz cezası kaçınılmaz bilmeden işlediysen eğer ceza gerekirmi ona bakmak lazım
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

RABBİME muhabbet ve nuruna emanet olun,
dualarınızı beklerim.

Yollar boşaldı artık, Yolcular buldu vaha
Yolcular gitmesede yollar gider ALLAHA
Acemi Üye
*
14
konular
-10
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-06-2016, Saat:06:32 PM
(29-06-2016, Saat:04:05 PM)bugradd Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Yasim 14 ve bi ayip yaptim ramazanda orucken 2 gun masturbasyon yaptim kefaret lazimmis ama ben 61 gun tutamam daha yani soyle annemden utaniyorum baya bi anlarsa diye anlar zaten bunun baska yolu yokmu abiler?

Oruç sadece, midenin aç kalması ( yani perhiz orucu) değil aynı zamanda 7 azanın orucu olmalıdır. ve İslam güzel ahlakı tamam erdirmeye gelmiştir. Bu bağlamda , söz ettiğiniz fiili işlemiş olmanız, orucunuzu sakatlamış, olması kuvvetle ihtimaldir. ( gerçeği ancak Allah bilir, Hüküm Allah'ındır.)

Lakin , İnanlar ancak Huzuru mahşerde Kur'an'dan mesuldür. Kur'an daki hükümlerden sorguya çekileceğiz. ve Kur'an'da sakatlanan oruç için 61 gün kefaret tutulur diye bir hüküm yoktur. Kur'an da olmayan emir-yasak-cezai hükümler ise BİDAT HÜKMÜNDE OLUP, DİNE İLAVEDİR. Bu bağlamda 61 gün kefaret, Kur'ani bir hüküm olmayıp sadece bir yorumdur.

Bu bağlamda, sakatlanan oruç için başka bir gün aynı sayıda halis bir niyetle oruç tutmanız tavsiye edilir.

Allah, Gaffur'dur, Rahim'dir, Rahman'dır.
Profesör
*
6,201
konular
6,131
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-06-2016, Saat:09:29 PM
Eğer Kurana inanıyorsan vede ALLAHA inanıyorsan insanlara sapık vede şeytan vasıflandırmasını yapmazsın önce bir kendini sorgulasana sen bir ondan sonra buraya yazdıklarının samimiyetine inanalım kardeşim

İnsanlar Huzur mahşerde Kurandan mesuldür diyorsun o zaman sende bayağı bir vebal altına girdin gibi geliyor bana

RABBİM hidayet versin iyiliğe ruhsatın devamını nasip etsin dikkat edin yazdıklarınıza
çok dikkat edin fazla mesuliyet sonra ağır gelir ağır yükün altında ezilmekte var biliyormusunuz?

ALLAH rahmet sahibidir afftemeyi çok sever.
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.

dualarınızı beklerim.

هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,340
konular
7,619
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-06-2016, Saat:11:14 PM
mezkur fiilin orucu bozduğuna dair tek bir delil yok tabiinden bir çokları da bunu dile getirmiştir, insanları asıl yasaklanan fiilden (masiyetten) sakındırın. gıybet yalan namaz kılmamak laf taşımak vb asıl orucu bozan fiiler bunlardır.
Acemi Üye
*
14
konular
-10
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-06-2016, Saat:11:39 PM
(29-06-2016, Saat:09:29 PM)duadaş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Eğer Kurana inanıyorsan vede ALLAHA inanıyorsan insanlara sapık vede şeytan vasıflandırmasını yapmazsın önce bir kendini sorgulasana sen bir ondan sonra buraya yazdıklarının samimiyetine inanalım kardeşim

( sapık? şeytan?) Böyle bir vasıflandırma da bulunduğu nereden çıkardınız anlamadım. Doğru sözlü olmanızı, iftiradan uzak durmanızı tavsiye ederin nacizane...

Kur'an'a elbette inanıyorum da, siz kimsiniz yahu bunu sorgulama hakkını kendinizde görüyorsunuz. Bu ne cüret! Bu ne kibir? Su üsluba bak sen! "SORGULASANA" demez mi! BİDE GELİP dövseydin! sen kimsin ki sana birşeyler ispatlama mecburiyetim olsun! ALÇAKGÖNÜLLÜ OL , Tuttuğun oruç manasına erişsin

Benim bu üslüpta bir kardeşim olamaz... Önce edebten nasibini alda, konuşmayı öğren?

(29-06-2016, Saat:09:29 PM)duadaş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
İnsanlar Huzur mahşerde Kurandan mesuldür diyorsun o zaman sende bayağı bir vebal altına girdin gibi geliyor bana

Nasıl bir vebal? orucu bozulana 61 gün oruç Kur'an'ın neresinde? bizde girelim su vebalin altına! yoksa artık siz girersiniz BİDAT VEBALİNİN ALTINA BİLGİNİZE

O Yüzden "size birşeyler gelmeden önce" Önce su mübarek ayda Kur'an'a bakın insanları dinden soğutmayın, insanların kalplerini dine ısıtın !

RABBİM hidayet versin iyiliğe ruhsatın devamını nasip etsin dikkat edin yazdıklarınıza
çok dikkat edin fazla mesuliyet sonra ağır gelir ağır yükün altında ezilmekte var biliyormusunuz?

ALLAH rahmet sahibidir afftemeyi çok sever.

Rab'in hidayeti senin lütfuna bağlı değil muhtaç ta değil, sen ancak kendi kurtulusun ve su kalbindeki kibir için dua et yeterli...

Kur'an da olmayan, korkutmalarela, yalanlarla insanları korkutmayın, aksini idia ediyorsanız, uygun bir uslüpla kanıtlarınızi getirin ,

daha güzel olmaz mı? unutmayın dinde tiksindirme yoktur, sevgiyle birşeyleri öğretme vardır.
Profesör
*
6,201
konular
6,131
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
30-06-2016, Saat:12:41 AM
seyfullah sen alevimisin önce bunu yaz ben sana bişiler yazacağım

vede yine öncelikle rahmet yayan sapık ve şeytan kelimesini kullanmış yanlışla burda size yazdığım için özür diliyorum iftira atmak için yazmadım ancak sehven yazdığım için düzeltiyorum.

diğer yazdıklarınıza soruma cevap yazın öyle yazacağım

dualarınızı beklerim.

Acemi Üye
*
14
konular
-10
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
30-06-2016, Saat:01:09 AM
(30-06-2016, Saat:12:41 AM)duadaş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
seyfullah sen alevimisin önce bunu yaz ben sana bişiler yazacağım

Nasıl Yani Allah-ü Ekber! sünni yada alevi beyanıma göre cevabınız farklı mı oluyor? Kur'an-ı bir kenara bıraktınız mezheplere göre cevap mı yazıyorsunuz? bu nasıl iş ya! Doğru Allah indinde birdir. Lütfen sözlerimize dikkat edelim..

(30-06-2016, Saat:12:41 AM)duadaş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
vede yine öncelikle rahmet yayan sapık ve şeytan kelimesini kullanmış yanlışla burda size yazdığım için özür diliyorum iftira atmak için yazmadım ancak sehven yazdığım için düzeltiyorum.

diğer yazdıklarınıza soruma cevap yazın öyle yazacağım

Benim için beyan asıldır. Öyle diyorsanız öyledir. Kabulümdür.

İşin aslına bakarsanız ne yazacağınızı da pek umursamıyorum. Su mübarek günlerde birbirimizi kırmayalım. Benim amacım, yaptığına pişman olmuş bir kardeşimize yardım etmek, korkutmak yerine gerçekleri söyleyip dinden uzaklaşmamasını sağlamaktan ibaret, sizinle bir diyaloğum yok idi siz sataştınız. sözlerinizi Kur'an'dan delilendirin istedim. bunu da yapamayıp bana hakaret ettiniz.

Ne diyeyim. iyisi mi susalım, kalp kırmayalım,

Allah gönüllere Rahman ve Rahim sıfatlarından bahşetsin... O'dur sevgi ve merhameti sonsuz olan
Profesör
*
6,201
konular
6,131
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
30-06-2016, Saat:09:12 AM
dinle o zaman boş konuşma

61 gün kuranın neresinde yazıyor diyorsun söyle o zaman miraç sonu kırklar meclisi efsanesi hikayesi Kuranın kerimin neresinde var??

Kuranı kerim diyorsun ama bazıları bizde kitap yok deyişler var diyor bu ne demek???

Bazıları bizde Peygamberlik kadrosu boş henüz talip olan çıkmadı diyor bu ne demek???

kalp kırmayalım doğru ama boşa da konuşmayalım ne dersin??

bir kişinin kolunun kesilmesi ile 39 kişinin kolundan kan akması Kuranı Kerimin neresinde var

Kırklar Meclisi efsanesi ile Peygamber Efendimizi hiçe saymak onu küçümsemek ne demek Kuranı Kerimin neresinde var ???

bırakın kardeşim anladık sizin ne demek istediğinizi uhud savaşında bir sahne bölümünde yazdıklarınızla

Ashaba, Sahabeye hakaret etmek Kuranı Kerimin neresinde var söylermisiniz Peygamber Efendimize hakaret etmek Peygamber Efendimizin hanımlarına hakaret etmek Kuranı kerimin eresinde var yazarmısın bekliyorum yaz ama kaynaklarını doğru ver

muhataplık konusuna gelince haklısın biz Ashaba Sahabeye dil uzatanı bile muhatap alıyoruz ne dersin fazla uzatmıyorum bana bu sorularıma verebileceksen makul cevaplar ver yeter yok cevabın yoksa dediğin gibi sükut edip susalım

dualarınızı beklerim.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi