Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Kalemşör izlenimlerini ve fotoğrafları

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 12 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : kalemşör
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,278
konular
7,541
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-01-2018, Saat:05:51 AM
(17-01-2018, Saat:08:15 PM)kalemşör Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
(17-01-2018, Saat:05:00 PM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Geçen yaz iki tane Moritanyalı bayan müşterim gelmişti.
Moritanya deyip geçme. Moritanya İslam Cumhuriyeti.

Kalemşör izlenimlerini ve fotoğraflarını merakla bekliyorum

Aynen öyle, Moritanya âlimler diyarıdır. Benim gitme gayem de bu nedenledir. Mâlikilerin büyüklerinden allame dedev de burada yaşıyor, kendisi ile tanışma fırsatı bulursam paylaşırım. Moritanya'lı zahiri bir âlim Moritanya/lılar konusunda 3 tavsiye de bulundu. "sinirlenme, acele etme ve kibirli olma"
Gerçekten de Moritanya'lılar çok yavaş insanlar. İnternet üzerinden otel ayarlamam iki gün sürdü, otel görevlisinin iki cümlesi arasında iki saatlik bir zaman dilimi geçebiliyor. Oraya varınca izlenimlerimi/resimleri paylaşırım. Yolculuğum çok uzun ve meşakkatli geçiyor.
[img]İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
[/img]

Tunus caddelerindeyim, her yer oldukça sessiz.

Havaalanından indiğimde transit geçenler için ücretsiz konaklama varmış. Fakat tipik bir Arap ile karşılaştım, uykusundan uyanmadığı için işimi hallettiremedim. Fakat gündüz gelip Tunusa yolu düşenler muhakkak bu imkandan faydalansın.

[img]İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
[/img]

Havaalanından çıktığınızda taksicileri göreceksiniz. Kesinlikle pazarlık yapmadan kullanmayın. Türk olduğunuz için sizinle osmanlı, Erdoğan gibi isimler zikrederek yakınlık sağlayıp dolandırmaya çalışabilir.

An itibariyle bir taksici ile 20 dolara istediğim standartlarda bir otele götürmesi için anlaştık. Fakat söz vermesine rağmen istediğim gibi bir otel bulamadı ve gece boyunca dolaştık.

Tunus'a gitmek isteyenlere ayrıca bir tavsiyem var, sakın
tunisair şirketini kullanmayın, uçaklar berbat daha da kötüsü ilgi ve hoşgörü sıfır...
General
*
4,429
konular
7,196
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2015
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
18-01-2018, Saat:10:00 AM
(18-01-2018, Saat:05:51 AM)kalemşör Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
(17-01-2018, Saat:08:15 PM)kalemşör Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
(17-01-2018, Saat:05:00 PM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Geçen yaz iki tane Moritanyalı bayan müşterim gelmişti.
Moritanya deyip geçme. Moritanya İslam Cumhuriyeti.

Kalemşör izlenimlerini ve fotoğraflarını merakla bekliyorum

Aynen öyle, Moritanya âlimler diyarıdır. Benim gitme gayem de bu nedenledir. Mâlikilerin büyüklerinden allame dedev de burada yaşıyor, kendisi ile tanışma fırsatı bulursam paylaşırım. Moritanya'lı zahiri bir âlim Moritanya/lılar konusunda 3 tavsiye de bulundu. "sinirlenme, acele etme ve kibirli olma"
Gerçekten de Moritanya'lılar çok yavaş insanlar. İnternet üzerinden otel ayarlamam iki gün sürdü, otel görevlisinin iki cümlesi arasında iki saatlik bir zaman dilimi geçebiliyor. Oraya varınca izlenimlerimi/resimleri paylaşırım. Yolculuğum çok uzun ve meşakkatli geçiyor.
[/img]

Tunus caddelerindeyim, her yer oldukça sessiz.

Havaalanından indiğimde transit geçenler için ücretsiz konaklama varmış. Fakat tipik bir Arap ile karşılaştım, uykusundan uyanmadığı için işimi hallettiremedim. Fakat gündüz gelip Tunusa yolu düşenler muhakkak bu imkandan faydalansın.

[/img]

Havaalanından çıktığınızda taksicileri göreceksiniz. Kesinlikle pazarlık yapmadan kullanmayın. Türk olduğunuz için sizinle osmanlı, Erdoğan gibi isimler zikrederek yakınlık sağlayıp dolandırmaya çalışabilir.

An itibariyle bir taksici ile 20 dolara istediğim standartlarda bir otele götürmesi için anlaştık. Fakat söz vermesine rağmen istediğim gibi bir otel bulamadı ve gece boyunca dolaştık.

Tunus'a gitmek isteyenlere ayrıca bir tavsiyem var, sakın
tunisair şirketini kullanmayın, uçaklar berbat daha da kötüsü ilgi ve hoşgörü sıfır...

Guzel guzel masaAllah
Daha dur dun 1 bugun 2
Hemen sikaytci olma yaw tadini cikar gülücük) elin boş donmede.
Yönetici
5,975
konular
5,305
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-01-2018, Saat:02:26 PM
@Kalemşör yeni bir konu açıp oradan devam edersen çok iyi olur.

Devamını bekliyorum.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,278
konular
7,541
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-01-2018, Saat:06:44 AM
Moritanya'ya şuan geldim. Gelene kadar o kadar çok şey yaşadım ki imkanım olursa başka bir başlıkta paylaşırım.
Şimdilik şu kadarını söyleyeyim eğer Moritanya'ya gidiyorsanız - ilim, âlimler vb. - kelimelerden/konulardan asla bahsetmeyin. Aksi halde /sakalınız da varsa/ sizi el kaide vb. bidat ehli fırkalarla ilintileyip alıkoyuyorlar, dahası suçlu gibi davranıp ona göre yaptırıp uyguluyorlar.
Selam ve dua ile
Yönetici
5,975
konular
5,305
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-01-2018, Saat:11:05 AM
(19-01-2018, Saat:06:44 AM)kalemşör Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Moritanya'ya şuan geldim. Gelene kadar o kadar çok şey yaşadım ki imkanım olursa başka bir başlıkta paylaşırım.
Şimdilik şu kadarını söyleyeyim eğer Moritanya'ya gidiyorsanız - ilim, âlimler vb. - kelimelerden/konulardan asla bahsetmeyin. Aksi halde /sakalınız da varsa/ sizi el kaide vb. bidat ehli fırkalarla ilintileyip alıkoyuyorlar, dahası suçlu gibi davranıp ona göre yaptırıp uyguluyorlar.
Selam ve dua ile

Hiç şaşırmadım. İslam ülkelerinin liderlerini-yönetimini ele geçiren gayrimüslimler Müslümanlara her zaman eziyet etmeyi bir görev biliyorlar.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Yönetici
5,975
konular
5,305
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-03-2018, Saat:10:28 AM
@Kalemşör nerelerdesin kardeşim?
İnşallah başına kötü bir şey gelmemiştir.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,278
konular
7,541
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-03-2018, Saat:10:57 PM
(10-03-2018, Saat:10:28 AM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
@Kalemşör nerelerdesin kardeşim?
İnşallah başına kötü bir şey gelmemiştir.

Selamun aleykum, düşündüğün için teşekkür ederim. Bulunduğum yerde internete erişim sağlayabileceğim bir ortam yoktu, telefonda çekmiyordu; haliyle bir süre tr ile iletişimimi tamamen kaybettim. Şimdi tekrar Türkiye'ye döndüm. Bir çok tecrübe edinip, muhtelif bakış açıları ve yaşam şekilleri ile karşılaştım. Yer yer bunları paylaşmayı düşünüyorum.
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,278
konular
7,541
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
11-03-2018, Saat:12:16 AM
[/img]

Karizmatik kardeşim, Mahfuz'dan bahsetmek isterim. Kendisi taksicidir, bu münasebetle tanışma imkanımız oluştu.
Mahfuz günde en az 3 vakit arayıp eşlik etmek istediğini söylerdi, bunun sebebi olarak "bizde Moritanya halkında bulamadığı bir samimiyet ve eşitlik şuuru olduğunu" belirtiyor. Özelikle daha önceden Türkiye'den gelen yardım sever kişilerin paylaşım anlayışı kendisinin dikkatini çekmiş.
En sıcak günlerde dahi beresini çıkarmıyor, ve daima -
50 derecede olsa - sıcak ya da ılık suyu tercih ediyor.

Bir gün kendisine Nuakşot'un lüx bir lokantasına götürmesini söylediğimiz de, kendisi tüm ısrarlara rağmen yemek için eşlik etmedi. Niçin diye sorduğumda verdiği cevap etkileyecek türden, "Ben eşimin ve çocuklarımın boğazından geçmemiş olan bir yiyeceği asla yemem" dedi. Bu nedenle ona ailesi ile yemesi için paket yaptırdım.

Bu arada Moritanya'da ilk 4-5 gün hiç yemek yiyemedim. Yemekler, oldukça hesaplı fakat temizlik sıfır düzeyde. Yemeğin yapıldığı yer ve şekli dahası kendisi normal bir insanın midesinin kaldıracağı türden değil. Bu nedenle genellikle süt, su ve meyve ile idare ettim. Fakat ilerleyen süreçte Filistinlilerin lokantasını buldum, bize - yemek türü açısından- en çok benzeyen lokanta burasıydı çalışanlar Filistinli değildi, temizlik sorunu orada da devam ediyordu ama yapabileceğim bir şey kalmadı, güçsüz düşünce yemek zorunda kaldım.
Mahfuz ile tanışıp, fransız restoranına gidene kadar, doyduğum bir günü bilmiyorum. Lakin fransızlar, normal bir lokantanın otuz-kırk katı kadar ücret alıyor, bu miktar Türkiye'den bile yüksek.
300 uqiye ile karnınızı doyurmanız mümkin iken 15 bin uqiye kadar ücret ödeyebiliyorsunuz, bu restoranlarda.

Moritanya'da 300 dolar bozdurduğunuzda küçük bir çanta dolusu kadar para alıyorsunuz. 1 dolar 370 uqiye ediyor ve Moritanya'da taksiye bindiğiniz de gideceğiniz yere 100-150 uqiye kadar verirsiniz. Türkiye'de vereceğiniz paranın belki 30' da 1i kadar. Tabi ki aldatılma ihtimalinizde var.

Mahfuz'un arabası eski bir model ve oldukça döküntü. Bir gün şehirden uzaklaşıp çöle doğru gittiğimizde aracı bozuldu. Mahfuz 60 km yi geçmediği için bilmiyormuş, arabası 60 km hızla gidince aracı bozuldu. Oldukça sıkıntılı bir gündü, gün sonuna doğru Mahfuz'un akrabaları bizi buldu, Allah'ın izniyle perişan olmaktan kurtulduk.
Yönetici
5,975
konular
5,305
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
11-03-2018, Saat:11:42 AM
Aleyküm Selam. Yurda hoş geldin.
Bir sorun olmadığına sevindim.

Benim yurt dışına çıkmam hayal.
Ama anlatacaklarını ilgiyle takip edeceğim.
İnşallah istediğin gibi istifade etmişsindir.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Forumcu
*
370
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-02-2019, Saat:09:31 PM
merhaba @kalemşör , bende yurtdışı gezmek istiyorum , halen ingilizceyi iyi derecede biliyorum çok az çince çok az da almanca var ama bunlar çok zayıf henüz çinceye ilgi duyuyorum ..istesem öğrenebilirm

yüksek lisans öğrencisiyim ama bırakmayı da düşünüyorum

yani yurtdışı gezileri istiyorum ama finans kısmı problematik.

bi fikriniz var mıdır benim için (temmuzda 30 yaşına gireceğim)

?

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi