Forum Gündemi:

Konu Başlığı : KADİR GECESİ’Nİ BULMAK

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Nazlıcan
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Profesör
*
38,989
mesajlar
2,620
konular
26,561
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
66  26-06-2016, Saat:02:25 AM

İmâm-ı Şa’rânî Hazretleri, Kadir Gecesi’nin kaçıncı gece olduğunu, Ramazân-ı Şerîf’in ilk gününe göre şöyle tesbit etmiştir. Ramazân-ı Şerîf:

• Pazar günü girerse, 28’i 29’a bağlayan gece.

• Pazartesi günü girerse, 20’yi 21’e bağlayan gece.

• Salı günü girerse, 26’yı 27’ye bağlayan gece.

• Çarşamba günü girerse, 18’i 19’a bağlayan gece.

• Perşembe günü girerse, 24’ü 25’e bağlayan gece.

• Cuma günü girerse, 16’yı 17’ye bağlayan gece.

• Cumartesi günü girerse, 22’yi 23’e bağlayan gece.

İmâm-ı Şa’rânî Hazretleri 30 sene Kadir Gecesi’yle bu usûle göre müşerref olmuşlardır. Birçok evliyâ bu usûlle Kadir Gecesi’ni bulmuşlardır.

Kadir Gecesi’nin bu ay içerisinde hangi gece olduğunun gizlenmesi, mü’minlerin her geceyi Kadir Gecesi bilip, her gece çokça ibâdet etmeleri içindir.

Kadir Gecesi’nde hava berrâk ve güzel olur. O gece her şey Allâh’a secde eder. Denizlerin suyu bir an için tatlılaşır. Mü’minler aff-ı ilâhî ve mağfiret-i sübhânîye mazhar olurlar. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

Netîce olarak Ramazân-ı Şerîf hangi gün girerse girsin, bu hesaba göre Kadir Gecesi, cumartesiyi pazara bağlayan geceye isâbet etmektedir. Ramazân-ı Şerîf’in ikinci yarısında iki adet cumartesi gününden 17, 19 gibi tek sayılı gecelerden biri Kadir Gecesi’dir.
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Çevrimdışı
Cezalı Üye
4
mesajlar
0
konular
Jun 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
26-06-2016, Saat:09:21 AM
Mübarek kadir gecesi, Kur'an indiği gecedir. Peki hangi gece? Bakara suresi 185. Ayet,, Kur'an'ın ne zaman indiğini anlatıyor:

2:185 “Şehr-i ramazan”; insanlara kılavuz olan, iyi-kötü ayrımıyla hidayetten kanıtlar getiren Kur'an, onda indirilmiştir. O halde kim EŞ-ŞEHR'ETANIK OLURSA onu oruçlu geçirsin. Hasta olan veya yolculuk halinde bulunan, tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık ister; O sizin için zorluk istemez. Tutulmamış olan günleri tamamlamanızı, sizi doğru yola kılavuzladığı için Allah'ı yüceltmenizi ister. Ve sizin şükretmeniz umulmaktadır


ŞEHR-İ RAMAZAN ( RAMADAN):

"ŞEHR" kelimesinin ne manaya gelir? Klasik (Eski) Arapça Sözlüklerinden olan bu kelimenin etimolojisi incelendiğinde, aynı kökten gelen “ EŞHERAT” sözcüğü. Hamileliği ilerlemiş bir kadını anlatmak için kullanılır. “ŞEHİRET” kelimesi de benzer şekilde geniş ve kilolu bir kadını anlatmak için kullanılır....YANİ gerek kelimenin kendi ve gerekse aynı kökten gelen kelimelerin tüm etimolojik anlamları incelendiğinde “GENİŞ OLAN”, “ GÖZE ÇARPAN”anlamı ve manası ön plana çıkmaktadır.

Peki ''geniş olan, göze çarpan'' kelimesi ayet'in bütünü dikkate alındığında ne anlama gelir? Ayet Kur'an'ın indiği zamanı anlatmaktadır. Araplarda zaman ayın konumuna göre belirlendiğine göre. ( H icri takvim/ay takvimi) Burada ayın dolunay konumuna dikkat çekilmiştir.

''RAMAZAN/RAMADAN'' Kelimesi ise esasında bir sıfat olup, "YAKAN, KAVURAN, SICAK" manalarına gelmekte, ayet daha öncede belirtildiği gibi bir Bütün olarak Kur'anın inmesi, indiği anı anlatmaktadır. o zaman ŞEHR-İ RAMAZAN ( RAMADAN) kelimesi '' YAKAN KAVURAN GÜNÜN DOLUNAY VAKTİ" OLUR.

Zaten İster Arapça günlük kullanımda olsun gerekse Kur'ani lafızda olsun ay isminin Arapça karşılığı "KAMER" sözcüğüdür.

Nitekim bakınız "KAMER/AY SURESİ", ŞAK-ÜL KAMER OLAYI vs. Kur'an ay kelimesini diğer sure ve ayetlerde KAMER OLARAK vermiştir.

Sonuç olarak; BU açıklamalar doğrultusunda , kadir gecesini; ramazan ayının dolunay vakitlerinde ayırmak daha doğru olacaktır.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi