Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Kadınlarla tokalaşmak

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 3 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Hakikat
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kıdemli Üye
*
912
konular
717
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
24-05-2015, Saat:06:41 PM
Sual: Bir arkadaş, (Ben falanca hocaya sordum. "Önce kadın elini uzatırsa, tokalaşmak günah olmaz" dediği için kadınlarla tokalaşıyorum. Birkaç sefer gidip gelince samimiyet artıyor. Sarılıp kucaklaşıyoruz) diyor. Bunlar günah değil mi?

CEVAP
Yabancı kadınlarla tokalaşmak, temas etmek haramdır. Her kuralın bir istisnası vardır elbette. Mecelle'de, (Zaruretler, haramları mubah kılar) kuralı vardır. Burada, zaruretin ne olduğunu bilmemiz gerekir. (Kadınlarla tokalaşmak zarurettir) diyerek önüne gelen kadınla tokalaşmak caiz değildir.

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Yabancı kadınla tokalaşanın elleri bağlanıp, Cehenneme atılır.) [R. Nasîhîn]

(Yabancı kadınla kucaklaşan, zincire vurulup ateşe atılır.) [Şir'a şerhi]

(Kadına şehvetle bakanın, gözlerine erimiş kurşun dökülüp, Cehenneme atılır.) [M. Enhür]

(Komşunun veya arkadaşın hanımına şehvetle bakmak, yabancı kadına bakmaktan on kat günahtır. Evli kadına bakmak, kıza bakmaktan bin kat daha günahtır.) [Taberanî]

(Şeytanın, takva ehlini avlamakta, kadından daha elverişli bir tuzağı yoktur.) [Deylemî]

(Pislik içindeki bir domuza sürtünmek, yabancı kadına dokunmaktan daha hafiftir.) [Taberanî]

(Yabancı kadına şehvetle bakmak göz zinasıdır, onu tutmak el zinasıdır, ona gitmek ise ayakların zinasıdır.) [R. Nâsıhîn]

(Başına bir şişle vurulmak, yabancı kadına dokunmaktan daha hafiftir.) [Beyhekî]

(Allah'tan korkarak yabancı bir kadından başını çeviren, ibadetlerin tadını duyar.) [Ebu Davud]

O halde zaruret olmadan konuşmamalı ve tokalaşmamalıdır.
Elhamdülillah, Müslümanım.
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,255
konular
7,523
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
07-08-2020, Saat:05:59 PM
birinci rivayet sahih değil, İkinci rivayet de sahih değil sahih olsaydı bile kucaklama fiilinden bahsediyor, mutlak mücerret temas etmekten değil. üçüncü rivayette sahih değil, sahih bile olsaydı şehvet kaydı getirmiş, mutlak mücerret temas etmekten bahsetmiyor. dördüncü rivayette sahih değil, sahih bile olsaydı o da aynı şekilde şehvet kaydı getirmiş, mutlak mücerret temas etmekten bahsetmiyor. beşinci rivayette bu lafız ile sahih değil sahih bile olsaydı konu dışı olurdu - nitekim bu rivayet hiçbir cihet ile kadınlara temas etmekten bahsetmiyor-
altıncı rivayette sahih değil. yedinci rivayet ise buna benzer bir lafız ile sahih olarak gelmiştir, lakin yine şehvet kaydı ile getirilmiş. sekizinci rivayet ise bu lafız ile merfu olarak sabit değil. son rivayette de zayıflık var ayrıca kadınlara dokunmaktan bahsetmiyor.
Forumcu
*
358
konular
94
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
08-08-2020, Saat:06:14 PM
günah mı değil mi caiz mi değil mi (caiz değilse zaten günahtır gülücük ) bu kısmına çok dokunmak istemiyorum ,çekiniyorum çünkü yanlış birşey söylemek istemem.
Ancak dokunma ile alakalı öneri mahiyetinde şunu rahatlıkla söyleyebilirim.

değil sadece kadınlarla , ben erkeklerle tokalaşmanın da çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Merhabalaşmak daha çok geleneksel bir şey. Ama insanlar biraz covid 19 un etkisiyle farkettiler ki aslında yaptığımız şey doğru değildi belki...

dokunma duyusunun birçok yerde doğru olmaybileceği ile alakalı birçok akademik referans sunabilirim.
bununla birlikte dokunma terapisi, dokunmanın faydaları gibi başlıklar atılmış birçok yayın da mevcut.

ya şurda şöyle bir detay var bu söz kime atfedilmiş yada ait bilmiyorum ama çok mantıklı geliyor bana ama tercih sizin:

"helal bellidir , haram da bellidir ve fakat ikisinin arasında ikisine de benzeyen durumlar mevcuttur , kim kendisini bunlardan korursa imanını muhafaza eder"
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,255
konular
7,523
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
08-08-2020, Saat:08:05 PM
Ben bir mukaddime yaptım, caiz midir değil midir? falanca filanca ne demiş yerine, kitap ve sünnet araştırması yaparak paylaşım yapan olursa bir mülahaza ile eşlik edilmiş olur. mutlak olarak haram mıdır, ben bu konuda tevakkuf ediyorum. Allah subhanehu ve teala en doğrusunu bilir.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi