You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İSLAMİ KARDEŞLİĞİ BÖLEN KAVRAM (MEZHEP)

Acemi Üye
Merhaba arkadaşlar sizlere bu konuda kendi düşüncelerimi anlatmak istiyorum herkes kendi pençeresini bırakıp bu pençereden olaya bakmaya çalışırsa anlatılmak isteneni anlayacagına eminim.

Mezhep olayı Hz.Peygamberden sonra ortaya çıkmıştır.Nasıl çıktığını neden çıktığını burada anlatmayacagım konumuz bu değil.Ancak ortada ciddi bir durum var farklı mezhep unsurları islam aleminde fikri ve fiziki çatışmalara sebep olmaktadır.Örneğin günümüz suriyesinde sunni ve caferi mezhepleri birbirlerine adeta düşman gözüyle bakmaktadır.Dediğim gibi herkez kendi mezhebini hak sayıyor. Siz sunni olabilirsiniz ve bilginiz ögreniminiz sizi kendi mezhebinizin hak olduğu konusunda ikna etmiş olabilir. Fakat aynı şey karşıt görüşü savunan kişi içinde geçerlidir.Bu duruma dışardan bakmak gerçeği görebilmemizi sağlayacaktır.Sorularımın cevaplarını vermeyeceğim kendiniz düşünün kendinize cevap verin Rolleyes İslam aleminde mezhep çatışması islama ne gibi zararlar verecektir ve bu durum en çok kimin veya kimlerin işine gelecektir ? Bir takım islam alimlerinin bilgilerine dayanarak söylediklerini hayat felsefesi edinmekmi doğrudur yoksa Allahın ve elçisinin kitapta ve hadiste bildirdiklerini hayat felsefesi edinmekmi ? Bu soruları kendinize sorun ve yanıtlayın eminim herkes yakın veya uzak aynı sonuca varacaktır. Benim fikrime gelince bence mezhepler kaldırılmalıdır islamı ve Allahı anlamak,kavramak bizleri en doğru yola götürecektir diyorum. Umarım tecrübeleriniz yolunuza ışık tutar ALLAH sizinle olsun kardeşlerim.
Bunu ilk beğenen sen ol.
köyün delisi
RE: İSLAMİ KARDEŞLİĞİ BÖLEN KAVRAM (MEZHEP)
"İslam aleminde mezhep çatışması islama ne gibi zararlar verecektir "
demişsiniz. kimse islama zarar veremez ancak kendine zarar verir bu bir..
ikincisi ise, itikadi mezhepler ise kastınız, ki öyle görünüyor, bu konuda doğru teltir, herkes ister beğensin ister beğenmesin. allah birdir ve muhammed (s.a.v.) onun kulu ve elçisidir diyoruz, bunu dedikten sonra artık yok aslında ali peygamber olacaktı yok carttı curttu, bunlar sizi islamın dışına atar. hal böyle olunca da "Siz sunni olabilirsiniz ve bilginiz ögreniminiz sizi kendi mezhebinizin hak olduğu konusunda ikna etmiş olabilir." gibi bir durum sözkonusu bile olamıyor, zira biz zaten "hak" olana iman etmiş oluyoruz.
mezhepler kaldırılsın diyorsunuz, bu ssk gibi meb gibi ya da shçek gibi bir kurum değil ki kaldırılsın. siz insanları hakka davet edersiniz, gelecek olan gelir zaten. yani mezhepleri yok etmek elde olan birşey değil.
ilginç bir konu olmuş.....
PEAH!

“Somali'de, 90 günde, 29.000'den fazla çocuk açlıktan öldü. Mübarek Ramazan ayında son altmış yılın en büyük kuraklığını yaşayan Afrika ülkelerine 5 TL. yardım etmek için bir kısa mesaj atabilirsiniz:

Afrika yaz 5601 (Türkiye Diyanet Vakfı)
Afrika yaz 2868 (Türk Kızılayı)
Afrika yaz 3072 (İHH- İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı)..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Ehl-i Beyt Haber Ajansı ABNA- Maliki, bugün Başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında bazı bölge ülkelerinde iç sorunların mezhebi boyut kazanmasını istemediklerini, aksi takdirde çok kötü sonuçlar yaşanacağına dikkat çekti. Maliki, bu konuda Irak'ın çok acı bir tecrübe yaşadığını ve ülkede yaşanan mezhep çatışmalarında 76 binden fazla Iraklının yaşamını yitirdiğini belirtti.

Bu arada, bazı kaynaklar, Irak'ta yaşanan mezhep çatışmalarında hayatını kaybedenlerin sayısının 100 binin üzerinde olduğuna dikkat çekerken, Irak İnsan Hakları Bakanlığı, ABD'nin Irak'ı işgal ettiği 2003'ten bu yana 14 bin 25 Iraklının kaybolduğunu ve bunların çoğunun 2006'nın başında başlayan mezhep çatışmalarında kaybolduğunu açıkladı.

Başbakan Erdoğan : “Suriye de bir dağılmanın, parçalanmanın, bir mezhep çatışmasının doğmasına yönelik endişelerimiz var. Bunları görmek, yaşamak istemiyoruz.

Mezhep çatışması ilerde çok büyük boyutlara varacaktır arkadaşlar bu konu kişisel bir konu olmaktan çoktan çıktı kitlelere hitap ediyor.Ayrıca islam ayrılığı değil kardeşliği birleşmeyi insanlığa öneriyor mezhep ise islamı parça parça gruplaşmalara itmiş durumda.Sizcede bu durum islama ters değilmidir ? Mezhep kaldırılamaz demişsiniz hayır kaldırılabilir. İslam alimleri isterlerse bunu yapabilirler bildiğiniz gibi islam dünyasının bir çok bölümünde islam alimlerine büyük saygı duyulmaktadır ve sözlerine itimat edilmektedir. Bunun için kaldırılamaz başarılamaz gibi cümleleri kurmanın anlamı yok ona bakarsanız zamanında tek bir adamın çıkıp yaşadığı tüm toplumu cahil gaddar çıkarcı olan toplumu komple müslüman yapmasıda o zamanlar bazılarına imkansız yapılamaz olamaz gibi geliyordu
icon
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 31-05-2011, Saat:11:53 AM, Düzenleyen: ByGizemli.
Profesör
islamıyet de mezheplerin kaldırılması demek dort hak mezhebı ve bırcok ıslam alımını de yok saymakla esdeger bı durumdur.
kısılerın nefıslerı ıcın yaptıklarına bakarak mezhepler kaldırılmalıdır demek onyargının ta kendısıdır..
bızım ınandıgımız mezhepler bellıdır ve besıncı bır mezheb te yoktur.mezhepler musluman ıcın rahmettır.
mezhepler kaldırılmalıdır demek yerıne ,kendı cıkarlarını korumak adına mezhep catısması cıkaranları,onlara taraf olanları,onlara masa olanları muslumanlık hakkında bılınclendırmek daha ıyı olur.

ve yıne mezhepler kaldırılmalıdır demek yerıne;nıye hanbelı,malıkı,şafi ve hanefı mezheplerınde herkangı bır catısma durumu soz konusu degılken dıger mezhepler arasında catısma var dıye sorulmalı...catısmaların amacının ınsanlara ıslamı asılamak olmadıgını anlamak gerek..vesselam...
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Dostum sen anlatılmak isteneni tam olarak anlamamışsın.Başta dediğim gibi konuya kendi pençerenden değil açtığım pencereden bakmaya çalış yoksa konuyu kavrayamazsın.Söylediklerinin cevabını üstü kapalı veya açık yukarıda verdim aslında bu yazıyı yazmanda iyi oldu şimdi batıl saydıgınız mezhep üyesi biri gelipte sana cevap verirse konu tam olarak anlaşılmış olacaktır.Rolleyes
Bunu ilk beğenen sen ol.
köyün delisi
batıl saydığımız diye birşey yok, batıl olan var. bu konu müzakere edilmeye değmez..nitekim neticesi belli
PEAH!

“Somali'de, 90 günde, 29.000'den fazla çocuk açlıktan öldü. Mübarek Ramazan ayında son altmış yılın en büyük kuraklığını yaşayan Afrika ülkelerine 5 TL. yardım etmek için bir kısa mesaj atabilirsiniz:

Afrika yaz 5601 (Türkiye Diyanet Vakfı)
Afrika yaz 2868 (Türk Kızılayı)
Afrika yaz 3072 (İHH- İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı)..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
bacoya katılıyorum...batıl sayılan dıye bırsey yok dort hak mezhepten otesı ehlı sunnet ıcın zaten batıldır...
hem buyursun gelsın gereken cevabı da ıtına ıle verırızgülücük eger kı ıslam alemınde bır catısma varsa anlasmazlık varsa,bunun nedenı mezhepler degıldır.ınsanların dunyaya olan tamahlarıdır canım kardesım.

.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Ya siz beni anlamıyorsunuz yada ben sizi anlamıyorum icon Kendi doğrunuz yanlış dahi olsa onu doğru olarak görebilmek için elinizden gelen herşeyi yapıyorsunuz. Bizim mezhebimiz haktır diğerlerininki batıl düşüncesi kafanıza yerleşmiş. Sadece bizim imamlarımızın dediği doğru diğerlerininki yanlış icon Çok güzel gidiyorsunuz tebrik ederim ezberci zihniyet düşünmeden yargılamadan ve sorgulamadan düşük düşünce kapasitesi ile dini yaşamak çok güzel olsa gerek. Daha yazmıcam ALLAH sizi doğru yola iletsin kardeşler.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
merak etme kardesım,konuya gayet objektıf bakabılıyoruz. sanırım sen bızım demek ıstedıgımızı anlamak ıstemıyorsun ve aynen bıze dedıgın gıbı sende kapasıten ıle dını yasayanlardansın anladıgım kadarı ıle..
bız dıyoruz kı ıslamıyetın kuralları bellı,ehlı sunnetın kuralları bellı...bu kurallar dısında yapılan hersey nefsanı duyguların bır sonucudur.eger alevı ıle sunnı arasında,sunnı ıle caferı arasında bır savas varsa bunun adı mezhepcılık degıl ustunluk mucadelesıdır nefıs mucadelesıdır,cehaletın catısması,bılgısızlıgın catısmasıdır.
benım hak kabul ettıgım dort mezhep arasında hıcbır kavga savas tartısma vs yok.
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 31-05-2011, Saat:02:23 PM, Düzenleyen: taha yusuf.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.