You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İslam Dini - Müslümanlık - Cennet vs..

Bismillahirrahmanirrahim.
Mealen;Adıyla Olan Rahman ve Olan Rahim'in.
Not:okunurken dikkat edilmesi gereken bir hususturki hz. Muhammed Mustafa a.s'ı peygamber edinen ummetleri S.a.v'diye okumalıdır.
İslam dini Allah'u Teala C.c'nün gönderdiği dindir.Bu dinin aracıları resullerdir.Günümüzdeki İslam dininin kitabı Kur'an-ı Kerimdir.Bu Kitap Peygamber Hz.Muhammed Mustafa a.s aracılığı ile gönderilmiştir.Dini İslam olan kişilere verilen ad müslüman'dır.Müslümanlığın kapısı olan Dinin İslam olmasının şartları 5'dir.
Namaz Kılmak
Oruç Tutmat
Zekat Vermek
Hacca gitmet
Kelime-i Şahadet getirmek.

Tabi bazı İslam dini alimlerine göre Kelime-i şahadet getiren müslüman olur öyle ise dini islam olmayan müslümanlar vardır buda müslümanların dininin İslam olamayabiliceğini gösterir örneğin Kur'an-ı Kerim'de yazan kayyum(dosdoğru din) olabilir bence.Lakin benim ilmim bana dini islam olana müslüman denir ışığını tutuyor bende bu doğrultuda söylüyorumki islam dini olanlara müslüman denir.Müslümanlar peygamberi hz. Muhammed Mustafa a.s olsun veya olmasın onun getirdiği şeriat'a uymak sorumluluğundadır.Dini İslam Olan Müslümanların Ümmet olması bu şeriatta şart tutulmamıştır.Lakin Elçi olan Muhammed Mustafa A.s a İtaat etmesi şeriat'ta yapılması gereken işlerdendir.
İslam Dininin Elçileri ve Resulleri son bulduğuna dair bir sahih hadis veya ayet yoktur.Lakin Kitap Son bulmuştur yani Peygamberlik.

Başka Bir hususta Cennete girmek için müslüman olmak şart değildir.Kayyum(dosdoğru din) belki tercih edilebilir lakin uyarıyorum islanman başka dine yönelmekteki sahip olacagınız din sizden kabul edilmeyecektir ayrıca Allah'ın rahmetini kaybedip hüsrana düşenlerden olucaktır unutmayınki Allah katında Din İslam'dır.
Esas konu iman edip salih amel işleyen cennete giricektir hırıstiyanda olsa yahudide olsa ama imanında islamın olduğu gibi şartları vardır, şunlardır;
Allah'a inanmak
Meleklere inanmak
Kitaplara inanmak
Peygamberlere inanmak
Ahiret Gününe inanmak
Kadere, hayır ve şerrin Allah'ın yaratmasıyla olduğuna inanmak.

Eğer bunlara inanıyorsanız Kur'an-ı Kerime, Peygamberlere,Allah'a, İman Edebilirsiniz İmanı Anlamak kolaydır inanıp tastik edilir. eğerki inanıp tastik edebiliyorsanız iman ediyorsunuz yani imanın şartlarını yerine getirmişsiniz.ikinci yapmanız gereken salih ameldir.Bu birisine yiyecek infakı dahi olur,Allah'ın rızası olan bir yardımlaşma dahi olur.Eğer bunları yaptıysanız ve imandan sonra küfrederek ameli boşa gidermeniz gibi bir durumunuz olmadan tartıya varırsanız cennet size müjde olarak verilmiştir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 02-03-2017, Saat:08:28 AM, Düzenleyen: Memduh Alperen Deniz.
RE: İslam Dini - Müslümanlık - Cennet vs..
bak ne diyorum bazı islam alimlerine göre diyorum dimi kelime-i şahadet getiren müslüm olur diyolar ben bunun aksini söylüyorum islamın 5 şartını yerine getiren müslüman olur dini islam olmasıyla
Bunu ilk beğenen sen ol.
2.si illaki peygamberi hz Muhammed Mustafa a.s olmasına geterek yoktur müslümanlar sadece kelime-i şahadet getirenlerse ki ama müslümanlar'ın uyması gereken zamanı şeatta kur-an'dadır ben bunu söylüyorum bu kelime-i şadet getiren müslüman olur diyen islam alimlerinin saçmalıgını ortaya çıkartmak için yazdıgım bişidir
Bunu ilk beğenen sen ol.
3.sü bak burda ayette ne yazmıssın

"Muhammed, sizin adamlarınızdan hiçbirinin babası değildir; fakat Allah'ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah, herşeyi hakkıyla bilendir." (Ahzab, 40)

elçi ve peygamber farklı kelimelerle söyleniliyor ne demek manası aynıdır hayır böyle birşey yok elçiler Allah ile elçilik görevinde verilen sözleri ulaştırmak üzere bir aracıdır resuller islam dinini tanıtmakla görevlidir peygamberler kitap verilenlerdir. bu 3 ü ayrıdır orda resulen rusulun diye farklı yazımlar mevcuttur ikiside peygamberde resulde resul kökenli kelimelerden yazılır iş veren işci deki iş gibi
Bunu ilk beğenen sen ol.
"Ey inananlar! Allah’a, rasulüne, rasulüne indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba inanmakta sebat gösterin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, rasullerini ve ahiret gününü inkar ederse şüphesiz derin bir sapıklığa sapmıştır.” [Nisa: 136]

Hz.Muhammedin (sav) peygamberliğini kabul etmeyen biri Allah'ın ayetlerini de inkar etmiş olur, o kişi iman sahibi olamaz.

bunları yazdıgın kısımdada
Bu kelimeyi peygamberi olarak hz. Muhammed Mustafa a.s'ı peygamber edinmeye saptırmışsın oysaki o onun peygamber olduğuna inanmaktır ki ben imanın şartlarında bunları söyledim imanın şarrtını yerine getirmelidir dedim
Bunu ilk beğenen sen ol.
ben hidayete erenlerdenim kur'an-ı kerim'in dilini bilirim islam'ın içeriğini hidayete ermeyenlerden daha iyi anlarım ümmet olma şartı hiçbir hadisde ve ayette yer almamıştır. resuludur ve nebilerin sonuncusudur o ayetin doğru mealide yani hem resul hem peygamberlerin sonuncusudur diye daha anlasılır okunur
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.