Forum Gündemi:

Konu Başlığı : İNSANLARIN EN ŞERLİSİ KÖTÜ ÂLİMLER

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Nazlıcan
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Profesör
*
38,989
mesajlar
2,620
konular
26,561
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
66  31-07-2016, Saat:01:09 AM
İ
İmâm-ı Rabbânî Hazretleri buyurdular:

“Âlimlerin dünyaya sevgi ve rağbetleri, onların güzel yüzleri üzerine bir lekedir. Her ne kadar onlardan insanlar için faydalar hâsıl olsa da ilimleri kendi haklarında faydalı olmaz. Onlar vasıtasıyla din yayılsa ve takviye olsa da buna itibar yoktur. Çünkü dini kuvvetlendirme gayreti zaman zaman bazı fâcirlerde ve dîni inançları zayıf, gevşek kimselerde de görülür. Nitekim Peygamberlerin Efendisi (s.a.v.) fâcirin dini teyidi hususunda “Muhakkak Allâhü Teâlâ bu dîni fâcir bir kişi ile de takviye eder (kuvvetlendirir).” buyurmuştur.

…Bilakis bu ilmin, onlar hakkında zararlı olduğunu söylerim. Çünkü bu ilimle onların aleyhine huccet tamam olmuştur. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Kıyâmet günü insanların azabı en şiddetli olanı Allâhü Teâlâ’nın, ilmiyle kendisini menfaatlendirmediği âlimdir.” buyurmuşlardır.

Nasıl zararlı olmaz? Onlar Allah katında eşyanın en azîzi ve varlıkların en şereflisi olan ilmi, alçak dünya malı, makamı ve dostları için vesile yaptılar. Hâlbuki Allah katında dünya alçak, hakir ve yaratılmışların en sevilmeyenidir. Allâhü Teâlâ katında aziz olanı alçaltıp, hakir olanı da yüceltmek gayet çirkin bir kabahattir. Hatta Hak Sübhânehû ile muâraza etmek yani Allâhü Teâlâ’ya karşı gelmektir.

Ders okutmak ve fetva vermek, ancak Allâhü Teâlâ’nın rızası için olursa ve makam ve mevki sevgisinden, mal ve mertebe elde etme hırsından uzak olursa fayda verir. Bunlardan uzak olmanın alameti ise dünyadan yüz çevirmek ve ona rağbet etmemektir.

Bu belaya uğrayan ve dünya sevgisinin esiri olan âlimler dünya âlimleridir, kötü âlimlerdir, insanların en şerlileridir ve din hırsızlarıdır. Hâlbuki onlar dini hususlarda kendilerine uyulduğunu ve bütün mahlûkatın en faziletlisi olduklarını zannederler. (Nitekim Allâhü Teâlâ şöyle buyurmaktadır) “Onlar (faydalı) bir şey üzerinde olduklarını zannederler. Dikkat edin, onlar yalancıların ta kendileridir. Şeytan onlara galebe edip Allah’ı zikretmeyi unutturdu. Onlar şeytanın taraftarıdır. Uyanık olun ki şeytanın taraftarları hep hüsrana düşenlerdir.” (Mücadele Sûresi, âyet 18-19)

Mektûbât-ı İmâm-ı Rabbânî, 1/ m. 33
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi