You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Üye
ibrahimin DOSTU?
AZRAİL İBRAHİM (AS) IN RUHUNU ALMAYA GELDİĞİNDE AZRAİLE''HİÇ DOST DOSTUN CANINI ALIR MI?''DER AZRAİLDE BU SORUYU ALLAHA BİLDİRİR ALLAHTA(CC)GİT VE İBRAHİME(AS) DEKİ HİÇ DOST DOSTA KAVUŞMAK İSTEMEZMİ DE DER AZRAİL BUNU İBRAHİME(AS) BİLDİRİNCE ''ELBETTE İSTER HADİ RUHUMU ALDA DOSTUMA KAVUŞAYIM''DER...
Değerlikuddüs, kullanıcısı Dec 2008 tarihinden beri İmam Hatip, İslami Forum, Dini Forum, Genel Forum üyesidir..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
RE: ibrahimin DOSTU?
bu nedir abi hadismi hadis se nerde geçiyor..?
İman edenler Allah yolunda savaşırlar, inanmayanlar ise tâğut (bâtıl davalar ve şeytan) yolunda savaşırlar. O halde şeytanın dostlarına karşı savaşın; şüphe yok ki şeytanın kurduğu düzen zayıftır. (Nisâ: 76)

(üm)metin sana muhtaç ya Rasulullah...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
ASIM KÖKSALIN PEYGAMBERLER TARİHİNDE BULABİLİRSİNİZ BAŞKA KAYNAKLARDADA GEÇİYOR...YANİ SAHİHTİR..
Değerlikuddüs, kullanıcısı Dec 2008 tarihinden beri İmam Hatip, İslami Forum, Dini Forum, Genel Forum üyesidir..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
ASIM KÖKSALI tanımıyorum kardeşim hakkını helal et buhari,müslim tirmizi de bulabilirmiyim ..????
İman edenler Allah yolunda savaşırlar, inanmayanlar ise tâğut (bâtıl davalar ve şeytan) yolunda savaşırlar. O halde şeytanın dostlarına karşı savaşın; şüphe yok ki şeytanın kurduğu düzen zayıftır. (Nisâ: 76)

(üm)metin sana muhtaç ya Rasulullah...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
s.a benim yorumum hadismiğdir sahıhmıdırle alakalı değil.ben şunu merak ediyorum neden israiliyat ağzıtyla konusuruzki.bana biri AZRAİL kelimesinin islamda yerini göstersin...ALLAH cc ve resulü s.a.w ölüm meleği derken neden bizler azrail diyoruz neden israiliyattan alınan kelimeleri kullanıyoruz.
kuddus kardeşim bu yourumumu direkt sana sölemiyorum.

selam ve dua ile kardeşllerim benim
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
a.s.bilirsinizki yakub ishak gibi peygamberlerin isimleride ibranice,süryanice isimlerdir.ve bu dillerde yahudilerin kullandıkları dillerdir.ama ALLAHU TEALA KURANINDA O İSİMLERİYLE HİTAP EDER ONLARA...ZATEN TEVRATTA ARAPÇA OLARAK İNMEMİŞTİR.BU KUTSAL KİTAPLAR HANGİ KAVME İNECEKSE ALLAH O DİLDE İNDİRMİŞTİR...SONUÇ OLARAK İSLAM YAHUDİLERİN DİLLERİNE VEYE IRKLARINA KARŞI DEĞİLDİR...BİZ TAVRIMIZI,KİNİMİZİ GÜNAHKARA DEĞİL GÜNAHA DUYARIZ..O YÜZDEN SAKINCASI YOK AZRAİL DEMENİN...HEM AZRAİLİ İSMİNİ ONLAR DEĞİL ALLAH KOYMUŞTUR...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
kardeşler Allah razı olsun şuanda aranızda tatlı bir tartışma geciyor evet bence deliller konulmalı ortaya sadce kuran ve sünnetten deliller ve islam alimlerinden
protrek kardeşimde gayet güzel acıklamalar yapmaktadır allah razı olsun
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
“De ki: size vekil kılınan ölüm meleği canınızı alacak, sonra Rabb’inize döndürüleceksiniz.” (Secde 11)
İbn Mesud, bu ayetin Azrail’e isabet ettiğini ve ruhun her tel saçın arasından, bedenin en alt kısımlarından, parmak uçlarından ve tırnak diplerinden çıkarılacağını söylemiştir. Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur:
“Bir kafir ve günahkar bu dünyadan öbür dünyaya geçiş yapacağı zaman, siyah yüzlü güçlü melekler onun üzerine inerler. Yanlarında, içinde cehennemden getirdikleri kaba giysiler bulunan torbayla onun gözünün görebileceği bir yere otururlar. Sonra Azrail gelir ve yanı başına oturur. Ona şöyle der : “Ey zavallı ruh! Haydi Allah ’ın (cc) şiddetine ve azabına doğru çıkıver.” Ardından ruh tüm vücuda yayılır ve Azrail ruhu şiddetli bir şekilde, tıpkı ıslak yuğdan çok cengeli bulunan bir şişi çıkarır gibi çıkarır.”
Kur’an’da Azrail ismi geçmemektedir.AMA BİRÇOK HADİSTE GEÇMEKTEDİR.Fahreddin Razî “Hz İsrafil ile Hz Azrail adlı meleklerin varlığı haberlerle sabittir Ayrıca canları alan meleğin Azrail olduğunu gösteren haberler de vardır” diyerek, Azrail isminin haber/hadisle sabit olduğunu ifade etmiştir (Razî Tefsiri, II/162)
Suyutî’nin Ebu’ş-Şeyh’den aktardığı bir Hadis’e göre, kıyamet günü Allah dört büyük meleği isimleriyle çağıracak ve görevlerini yapıp yapmadıklarını soracaktır Bu arada “Ey Azrail! Gel bakalım, sen görevini nasıl yaptın?”(Suyutî, IV/191-el-mektebe eş-şamile-) diye buyuracaktır Azrail ismini açıkça anacaktır
BUNLAR YETERLİ OLUR İNŞAALLAH...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
eywallah bende googleye şöyle bir şey yazdım"azrail adı hadislerde geçıyormu"
kuddüs aynen senin yazdıkların çıktı hatta sen biraz kırpma yapmışıngülücük
kusura bakma kardeşim bu yazdıklarını sen önce o kitapları temin ederk bak ondan sonra yaz buraya.

konu:REDDEDİLDİ
nedeni:KOPYALA YAPIŞTIR
zaten bir çoğumuz öyle yapmıyomuyuz kopyala yapıştır
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.