Forum Gündemi:

Konu Başlığı : İbn Hazm'ın Tirmizi’ye meçhul dediğine dair söylentilere Reddiye

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : kalemşör
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,338
mesajlar
479
konular
7,619
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
07-07-2016, Saat:10:11 AM
İbn Hazm'ın Tirmizi’ye meçhul dediğine dair söylentilere Reddiye

İmama nispet edilen bu iddianın kaynağını bulamasam da İbn Hacer gibi (bkz. Tehzibu't Tehzib) muhaddislerin bunu dillendirmelerinden dolayı kısaca bir şeyler yazmak istedim.
Doğrusu İbn Hacer bunu İmamın hangi eserinde okumuş(!) bilemiyorum ama İmamın hiç bir eserinde Tirmizi'ye meçhul dediğine dair hiç bir ifade yoktur. Her ne kadar günümüze kadar ulaşmayan eserlerinde (Kitabul İsal'de) bunu söylemiş olma ihtimalini gündeme getirseler de bu zandır, zan ise hakikat bakımından bir şey ifade etmez. Ayrıca İbn Hacer'in Kitabul İsali okuyup oradan haber vermesi pek mümkin görünmemektedir. Hatta bildiğim kadarıyla İbn Hacer’in böyle bir eserin varlığından haberdar olduğu dahi kesin değildir!
Dolayısıyla kesinlik olmadığı halde dahası bir işaret dahi olmadığı halde nasıl olurda İmam İbn Hazm, Tirmizi'ye meçhul dedi denilebilir?
Son olarak şunu söyleyelim İlmîn güneşi İbn Hazm Rahmetullahi aleyh Muhalla isimli eserinde - Feraiz bahsinde -Tirmizî vasıtasıyla zeyd bin sabitin Feraizi en iyi bilen sahabi olduğuna dair rivayeti nakletmiş ve Tirmizi'ye karşı herhangi bir cerh ifadesi kullanmamıştır. Bu da açıkça gösteriyor ki İbn Hazm Tirmizi'ye meçhul dememiştir.
Sonuç: İbn Hazm'ın Tirmizî'ye meçhul dediğine dair hiç bir işaret yoktur. İbn Hacer rahimehullah gibi muhaddislerin bu iddialarının yeri ise ancak belediye çöplüğü olabilir!

Ebu Muhammed ez zahiri


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi