You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Üye
hadis hakkında
"Kim emirinden (idarecisinden) hoşuna gitmeyen bir şey görürse sabretsin. Çünkü insanlardan kim olursa olsun sultadan (Halife’nin otoritesinden) bir karış uzaklaşırsa o kişi ancak cahiliye ölümü ile ölür." (Müslim K. İmara H. No 1849/47)

arkadaşlar bu hadisi nasıl anlamalıyız? türkiyede halife olmadığı için idareciden kasıtta cumhurbaşkanı, başbakan mı oluyor bu durumda halife olmadığı için?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
RE: hadis hakkında
Asla bugünküler olmaz ayette minkum diyor sizden olanlar İslamla yönetenler demektir demokrasi ile değil. Halife yerine koymayız bugünküleri.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
öyle zaten. halife yok ve baştakilerde onun yerine koyulamaz. demek istediğim parantezde idareciler lafı geçiyor, ülkenin idarecileride neticede cumhurbaşkanı ve başbakan. o yüzden sordum.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
Idareciler diye çevirileren ibare ulul emr "görev sahipleri" demektir idareci demek yanlıştır bunun içine alimler de girer işçinin patronu da girer karının kocasıda girer.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
Idareciler diye çevirileren ibare ulul emr "görev sahipleri" demektir idareci demek yanlıştır bunun içine alimler de girer işçinin patronu da girer karının kocasıda girer.

arapçasına bakmadım hadisin, direk kopyaladım ve yazan idareci. İslam ile yani şeriat ile yönetilen ve başında halife bulunan devlet için sanırım hadis?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 25-07-2015, Saat:12:15 PM, Düzenleyen: h..
Profesör
halifeHz. Muhammed'in vekili olarak Müslümanların imamlığını ve şeriatın koruyuculuğunu yapmakla görevli kimsedir. Halifelik ise halifenin temsil ettiği makamdır. Buna göre.

Halifenin Görevleri Allah’ın hükümlerini tatbik etmek, Namazları, özellikle Cuma ve Bayram namazlarını kıldırmak, Zekât ve diğer vergileri toplamak, Kadıları (hâkimleri) ve valileri tayin etmek, İslam devletinde yaşayan fertlerin malını, canını, dinini, ahlâkını, neslini korumak. İslam devletinin sınırların korumak, cihadı tanzim etmek, Orduları hazırlamak, seferberlik emri vermek, komutan tayin etmek ve gerekirse komutanlık yapmak, İslam devleti içinde zulme uğrayanlara veya ihtiyaç sahibi olanlara yardım etmek, İslam devletinde yaşayan fertler arasındaki ihtilafları çözmek ve fitneleri engellemek.

Eğer bu vazifeleri kendi üzerine yüklenebilmiş halifelik vasıflarına sahip bir lider ise onun icraaatları sorgulayıp beğendim aldım beğenmedim almadım diyerek itiraz etmek toplumda kargaşa ortamı oluşturacağı için peygamber bu konuda ""Kim emirinden (idarecisinden) hoşuna gitmeyen bir şey görürse sabretsin. Çünkü insanlardan kim olursa olsun sultadan (Halife’nin otoritesinden) bir karış uzaklaşırsa o kişi ancak cahiliye ölümü ile ölür." sözü ile önünü almak istemiştir.

bu günkü durumu hilafetin gereklerini şartlarını öğrenerek başbakanlık yada cumhurbaşkanlığı olayına kıyaslama yapabilir olurluğunu yada olmazlığını kendiniz öğrenebilrisiniz.

[Resim: avatar_1657.gif]

Bırak ey biçare feryadı belâdan kıl tevekkül
Zira feryat belâ ender hatâ ender belâdır bil
Eğer belâ vereni buldunsa, safâ ender atâ ender belâdır bil
Eğer bulmazsan bütün dünya cefâ ender fenâ ender belâdır bil
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
halifenin görevleri belli iken, burada bir halife ümmet üzerinde allaha muhalif baskı kuruyor, örneğin - size namaz kılmamayı farz olan orucu tutmamayı emrediyrom- diyrosa burada hakka muhalif isyan vardır elbette buna iteat edilmez

[Resim: avatar_1657.gif]

Bırak ey biçare feryadı belâdan kıl tevekkül
Zira feryat belâ ender hatâ ender belâdır bil
Eğer belâ vereni buldunsa, safâ ender atâ ender belâdır bil
Eğer bulmazsan bütün dünya cefâ ender fenâ ender belâdır bil
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 25-07-2015, Saat:06:56 PM, Düzenleyen: Gül-i Cennet.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.