Forum Gündemi:

Konu Başlığı : HADDİNİZİ BİLECEKSİNİZ...

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 4 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : çakyamuni
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
General
*
4,696
konular
1,282
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2011
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
28-09-2019, Saat:12:14 PM
RESİM: Resmi koyamadım ama Allah adına yemin ederim ki gerçek. Bir dostum gönderdi. Kendi gözlerim şahit. Bir Pazar yerinden. Pazar yarın kurulacak. Ama bugünün sabahının sessizliğinde bir teyze, yarına hazırlık için bugünden Pazar yerine gelen kamyonlardan düşen sebzeleri ve meyveleri topluyor. Misal; düşen bir domatesin ne halde olduğunu düşünün artık. Geçelim!

Bakınız efendiler! Bana süslü nutuklar çekmeyin, boş masallar okumayın, yalan hikâyeler anlatmayın. Çünkü böylesi şeylere karnım o kadar tok ki, yiyecek bir zerre boşluğum yok. Ki, sizleri de o kadar iyi biliyorum ki, diyecek hiçbir şeyiniz olamaz. Eğer birazcık insansanız onurlu olun. Hiçbirinizin pislikleri bendenizi ilgilendirmiyor. Ki, zaten pisliklerinize gömülüp kalırsınız birgün, gömülüp kalacaksınız elbette. Çünkü herkesin başına kendi elleriyle işlediği pisliklerin yansıması muhakkak gelecektir. Belki de geleni fark etmeyecek kadar taş kafalısınız, ki taş kafalısınız. Bendeniz, karşımdaki sert, katı, acımasız gerçeğe mıh gibi çakmışım gözlerimi, kapatmışım dışarıdaki tüm etkilere beynimi, örtmüşüm kalbimi sığ duygulara. Bu gördüğünüz manzara karşısında ne düşünüyorsunuz, ne yaptınız, ne yapacaksınız onu söyleyin. Yahut bu toprakların çocukları nasıl bu hale düştü anlatın. Yoksa anlatalım mı? Kader mi diyorsunuz?!!!? Bu gördüğünüz manzara bugünün manzarası. Bir Pazar yeri ve Pazar yarın kurulacak. Ama Pazara yanaşan kamyonlardan dökülen sebzeleri toplayan bir insan var burada, sabahın sessizliğinde ve kimsesizliğinde. Ve şu insanlar kadar gerçek ve sahici, ne derece acıtıcı da olsa. Bir insan! Anlıyor musunuz? İnsan mısınız? Bir domatesin kamyondan düştükten sonraki halini düşünebiliyor musunuz? Bir dostum çekmiş göndermiş. Dostun ne yapmış mı, önemli olan şikâyet etmek değil çare bulmak mı diyorsunuz. Orasını sadece Allah bilecek! Ya siz efendiler, asıl bir şeyler yapması gereken sizler ne yaptınız? Bunu söylemek kötü mü, çirkin mi? Sizlerden daha kötü, daha çirkin, daha tiksindirici bir manzarayla hiçbir zaman karşılaşmadı bu gözler. Haydin bağıralım hep bir ağızdan; Tanrı Dağı Kadar Türk, Hira Dağı Kadar Müslümanız diye, Tek Yol İslam diye, Mustafa Kemal’in Askerleriyiz diye. Ne geçti elinize? Yok mu ettiniz yoksulluğu, doyurdunuz mu karnına taş bağlayan açları? Kimi mutlu ettiniz papağan gibi aynı şeyleri terennüm ederek? Bugüne değin dillere pelesenk edilmiş ve terennüm edile gelmiş klişe laflar bunlar, peki bunları fasılasız terennüm ederek ne yaptınız bugüne kadar? Hangi işsize iş, aşsıza aş, yuvasıza yuva verdiniz? Bana şunu yaptık deyin canımı yiyin ama yok, tek bir şey bile gösteremezsiniz. Şayet gösterilebilecek bir şeyiniz olsaydı, çendan bunu hissederdik. Soruyorum herhangi bir allame geçinene, normal mi bu? Bir izahınız olacak mı? Yoksa şarlatanlık yapmanın, hakikati örtmenin getirisi daha mı iyi? Normal diyebiliyorsanız, o zaman başka sorulara, sorgulamalara yönelir bu vicdan. Bu gördüğünüz, sessizliğe mahkûm ama yanardağ gibi olmuş yüreklerden fışkıran volkanlar yakacak sizleri birgün, ey zalimler, ey vicdansızlar, ey yürekleri kurumuş, beyinleri dumura uğramış asalaklar! Yiyin efendiler yiyin, aksırıncaya, tıksırıncaya, kusuncaya kadar yiyin. And olsun ki, bir gün kıstırılacak ve kusturulacaksınız! Yemin ediyorum acınmayacaksınız! Veyl olsun sizlerin insanlığınıza, veyl olsun biriktirdiğiniz haram servetlerinize, veyl olsun odun kütükleri gibi olan görkemli kalıplarınıza, veyl olsun cahil beyinlerinize ve hissiz yüreklerinize. Haddinizi mutlaka bileceksiniz!
HER ŞEYİ SORGULA. 
VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.
Yönetici
6,000
konular
5,327
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-09-2019, Saat:11:51 AM
Foruma resim eklemek için:

[img]Resim Adresini Buraya Yapıştırın.[/img]

Açların doyurulmasına yardımcı olmak için. Elimizi taşın altına koymak.

Yani ne yapılabilir?
Yurdumuzda birçok kendini kanıtlamış yardım kuruluşu var.
İçinde olduğum için görüyorum ve diğerlerinde de var olduğuna inanıyorum ki; bir çok yardım asıl yerine ulaşmıyor.
Sebebi mi?
Lütfen hüsn-ü niyet ile yaklaşınız. Anlatılanlar gerçeği yansıtmıyor.

Gerçek olan şu; yardım yapacak insanları bulmakta zorlanıyoruz.

Aslen yardıma ihtiyacı olmayanlar hep gözümüzün önünde tok oğlu toklar ama aç oğlu aç gibiler. Bir yardım kolisini elde etmek için onurlarından nasıl da feragat ettiklerini görüyoruz. Alçalıyorlar. Alçak oğlu alçaklar. Ancak "isteyeni geri çevirmeyiniz, eğer çevirecekseniz kötü davranmayınız" düsturu gereği onları da bu bu işlerden faydalandırıyoruz.

(Sadakalar) Kendilerini Allah yolunda adayan fakirler içindir ki, onlar, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremezler. İffetlerinden dolayı bilmeyen onları zengin sanır. (Ama) Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ederek insanlardan istemezler. Hayırdan her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir. (Bakar 273)

Yardım kuruluşları Ayette geçenleri arıyor. Siz de arayın ve kesinlikle ama kesinlikle gizli bir şekilde bildirin ki, onurlar kırılmasın, gözler yaşarmasın, yüzler kızarmasın ve yardımlar asıl yerine ulaşsın.

Belki konuyu farklı bir yöne çektim ama olsun.

Aziz devletimiz ne yapar bu konuda? Onu bilemem.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Acemi Üye
*
60
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-09-2019, Saat:01:17 PM
(29-09-2019, Saat:11:51 AM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Foruma resim eklemek için:

[img]Resim Adresini Buraya Yapıştırın.[/img]

Açların doyurulmasına yardımcı olmak için. Elimizi taşın altına koymak.

Yani ne yapılabilir?
Yurdumuzda birçok kendini kanıtlamış yardım kuruluşu var.
İçinde olduğum için görüyorum ve diğerlerinde de var olduğuna inanıyorum ki; bir çok yardım asıl yerine ulaşmıyor.
Sebebi mi?
Lütfen hüsn-ü niyet ile yaklaşınız. Anlatılanlar gerçeği yansıtmıyor.

Gerçek olan şu; yardım yapacak insanları bulmakta zorlanıyoruz.

Aslen yardıma ihtiyacı olmayanlar hep gözümüzün önünde tok oğlu toklar ama aç oğlu aç gibiler. Bir yardım kolisini elde etmek için onurlarından nasıl da feragat ettiklerini görüyoruz. Alçalıyorlar. Alçak oğlu alçaklar. Ancak "isteyeni geri çevirmeyiniz, eğer çevirecekseniz kötü davranmayınız" düsturu gereği onları da bu bu işlerden faydalandırıyoruz.

(Sadakalar) Kendilerini Allah yolunda adayan fakirler içindir ki, onlar, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremezler. İffetlerinden dolayı bilmeyen onları zengin sanır. (Ama) Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ederek insanlardan istemezler. Hayırdan her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir. (Bakar 273)

Yardım kuruluşları Ayette geçenleri arıyor. Siz de arayın ve kesinlikle ama kesinlikle gizli bir şekilde bildirin ki, onurlar kırılmasın, gözler yaşarmasın, yüzler kızarmasın ve yardımlar asıl yerine ulaşsın.

Belki konuyu farklı bir yöne çektim ama olsun.

Aziz devletimiz ne yapar bu konuda? Onu bilemem.

Anlamadığınız şey veya anlaşılamayan şey şu ; birgün yardım ettin, iki gün yardım ettin ya sonra?

yetiskin bir insanın en az günde 1500 kalori alması gerekir.Bu ihtiyac hergün olacağından yapılan yardım geçicidir,bir yere kadardır.Yardıma ihtiyacı olan kişi üretmeye, çalışmaya teşvik edilmelidir.İş imkanı vs. oluşturulmalıdır.Devlet boşuna işsizlik sorununu çözmeye çalışmıyor heralde.Kişileri üretmeye ve kazanmaya teşvik ediyor vs. sorunu kökten çözmek için.

yoksa böyle dinlerin dediği gibi yedirerek, içirerek, doyurarak bir yere varılmaz.hergün gıda yardımı yap dur sorunu kökünden çözmesen bu bir işe yaramaz.

bireylerin diğer ihtiyaçlarını saymadım bile.giyim kuşam,teknoloji vs. biraz gerçekçi olmak lazım.
General
*
4,696
konular
1,282
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2011
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
30-09-2019, Saat:06:15 AM
alpi güzelinsan, resmi bilerek koymadım. bu millet hepten aç gibi. çünkü artık geni bozulmuş. karakteri sıfırlanmış. güvenilmez. cahil. tabi mutlak genelleme yok ve yapılamaz, yapmıyorum ama çok çok çok kahir ekseriyeti böyle. maalesef gariban birine gidecek eğitim yardımına bile sarraflar göz koyuyorlar. adaletin hukukun olmadığı bir yerde kargaşa olur. illa maddi değil manevi kargaşa da olabilir. işte açık ifadeyle emanet olması gereken yerde değil olmaması gereken yerde olur. söylediklerine eyvallah güzelinsan nihayetinde konuyla alakalı.

güzelinsan mitoloji; maalesef servetliler Tanrıdan başka bir şey bırakmadılar yoksullara Victor Hugo'nun deyimiyle. dua bıraktılar, cennet bıraktılar ama dünyayı hamuduyla götürdüler. yoksullarda kandılar buna ve boyun eğip oturdular, bir iki kırıntıyla avundular. yine büyük paralarla camiler yapıldı için de fakirlere dua edildi üstad Ali Şeriatinin deyimiyle. bu dünya böyle bir aptallar vardır bir de açık gözlülüler. dünya bağlamında söylüyorum tabi. elbette görülecek cezada alınacak ödülde ayrıdır. ama bu dünyada aptal olmayacaksın. açıkgöz olacaksın ama köpek olmayacaksın. madem kodamanlar açıkgözlü, sen de aptallığı bırak o köpeklere kanma, verdiklerine aldanma git hakkını ara ve SÖKE SÖKE AL. önemli olan yoksulluğu yok etmekse, çendan minimize etmekse, bunu namusluca yolu vardır.

neyse selametle güzelinsanlar.

alında bu dünyayı dümdüz edeceksin sonra yeniden yeni bir dünya kuracaksın. ve yeni bir insan.
HER ŞEYİ SORGULA. 
VATAN-AHLAK-ADALET.
General
*
4,696
konular
1,282
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2011
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
30-09-2019, Saat:11:25 AM
Sözlerin doğrusu ve gerçek sahipleri şöyleymiş inşaAllah;

“”Büyük paralar harcayıp gösterişli camiler yaparlar. Sonra da içine oturup fakirler için dua ederler.””

ALİ ŞERİATİ

“”Zenginler, fakirlere Tanrı’dan başka bir şey bırakmadılar.””

NİETZSCHE
HER ŞEYİ SORGULA. 
VATAN-AHLAK-ADALET.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi