Forum Gündemi:

Konu Başlığı : HACCIN FAZÎLETİ

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Nazlıcan
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Profesör
*
39,137
mesajlar
2,621
konular
26,561
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
Icon3  07-08-2017, Saat:12:46 AM
Ensar'dan bir kişi ve Sakîf kabilesinden bir kişi gelip Peygamber Efendimize (s.a.v.) selam verdiler: “Ya Resûlallah! Bazı şeyler sormaya geldik” dediler.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.): “Dilerseniz suallerinizin cevabını siz sormadan haber vereyim. Dilerseniz siz söyleyin” buyurunca “Bize bildir, Yâ Resûllallâh, îmânımız artsın” dediler. -Ensar'dan olana- buyurdu ki:

“Beytullâh'ı ziyâret niyetiyle evinden çıktığındaki sevâbı, tavaftan sonra kıldığın iki rek'ati, Safâ ve Merve arasında sa‘yi, Arafat'ta vakfeyi, şeytan taşlamayı, kurbanı, başını tıraş etmeyi, ziyaret tavâfını ve bunların sevabını soracaksın.” Ensârî: “Seni hak peygamber gönderen Allah hakkı için bunları sormaya gelmiştim” dedi.

Peygamberimiz (s.a.v.) ona buyurdular ki:

“Evinden Beytullâh'ı ziyâret niyeti ile çıktığında devenin her adımında Allâhü Teâlâ sana bir sevap yazar, bir günahını siler, bir derece yükseltir. Tavaftan sonraki iki rek'at namazla İsmâil Aleyhisselâm neslinden bir köle âzâd etmiş gibi olursun. Safâ ve Merve arasında sa‘y etmekle yetmiş köle âzâd etmiş gibi olursun. Arafat'ta vakfeye gelince: Allâhü Teâlâ o vakit dünyâ semâsına rahmetiyle tecellî eder meleklerine sizinle övünür ve: ‘Şunlar kullarımdır, rahmet ve mağfiretimi umarak derin vâdilerden saçları dağınık ve toz içinde bana geldiler, onların günahları kumların adedince yahut denizlerin köpüğü kadar da olsa bağışladım. Ey kullarım, bağışlanmış ve dilediklerinize şefâat hakkı verilmiş halde Arafat'tan ininiz.' buyurur. Taş atmaya gelince attığın her taş seni cehenneme götürecek büyük bir günahına keffâret olur. Kestiğin kurbanın mükâfâtını Rabb'in senin için -kıyâmet gününe- saklar. Saçından kestiğin her bir kıl için bir sevap yazılır, bir günahın bağışlanır.”

Ensârî: “Yâ Resûlallâh, eğer günahlarım bundan az ise?” dedi. Buyurdular ki: “Öyleyse fazla kalan sevaplar senin için muhâfaza olunur. Bunlardan sonra Beytullâh'ı (Ka‘be'yi) artık günahsız olarak tavâf etmiş olursun. Bir melek gelir ve elini sırtına koyar ve ‘Geleceğin için amel işle. Geçmiş bütün günahların bağışlanmıştır.' der.”

[Taberânî ve Bezzâr]

*

Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Çevrimdışı
Acemi Üye
*
10
mesajlar
0
konular
2
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
10-10-2018, Saat:02:39 AM
emeğine sağlık


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi