Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Ezan takibi

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 2 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Muhammed Changg
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acemi Üye
*
48
konular
4
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-06-2020, Saat:12:08 PM
Selamın aleyküm Arkadaşlar, Ezan takibi ile alakalı birkaç sorum olacaktı.
1-)Ezan okunurken müezzinin söylediği kısmı durduktan sonra tekrar etmenin hükmü nedir? Farz mı, Vacip mi, Müstehap mı? Mekruh mu? Vb.
2-)Cuma namazında ezanın son kısmında müezzin, '' La ilahe illallah'' demeden önce herkes ' 'la ilahe illallah' ' diyor. Müezzin dedikten sonra denmesi gerekmez mi? Eğer cemaat doğru yapıyorsa günlük hayatta ezan okunduğu zaman müezzinin söyleyeceği kısmı önceden mi söylemek lazım?
3-)Sela okunurken dinlememek veya günlük işlerle veya sadece keyfi işlerle meşgul olmak günah mı?(Değilse mekruh mu?)
4-)Akşam ezanı hızlı okunduğu için takipte sıkıntı yaşıyorum. Müezzin daha ben okurken diğer kısmı okumaya başlıyor. Akşam ezanı ile alakalı bir ayrıcalık var mı?
Selam ve sevgiyle...
Yeni Üye
*
2
konular
12
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2010
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
24-06-2020, Saat:05:20 PM
(18-06-2020, Saat:12:08 PM)Muhammed Changg Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Selamın aleyküm Arkadaşlar, Ezan takibi ile alakalı birkaç sorum olacaktı.
1-)Ezan okunurken müezzinin söylediği kısmı durduktan sonra tekrar etmenin hükmü nedir? Farz mı, Vacip mi, Müstehap mı? Mekruh mu? Vb.
2-)Cuma namazında ezanın son kısmında müezzin, '' La ilahe illallah'' demeden önce herkes ' 'la ilahe illallah' ' diyor. Müezzin dedikten sonra denmesi gerekmez mi? Eğer cemaat doğru yapıyorsa günlük hayatta ezan okunduğu zaman müezzinin söyleyeceği kısmı önceden mi söylemek lazım?
3-)Sela okunurken dinlememek veya günlük işlerle veya sadece keyfi işlerle meşgul olmak günah mı?(Değilse mekruh mu?)
4-)Akşam ezanı hızlı okunduğu için takipte sıkıntı yaşıyorum. Müezzin daha ben okurken diğer kısmı okumaya başlıyor. Akşam ezanı ile alakalı bir ayrıcalık var mı?
Selam ve sevgiyle...
Ve aleyküm selam kardeşim.

1. Peygamber efendimiz (s.a.v.) [b]“Ezanı işittiğiniz zaman siz de müezzinin söylediklerini söyleyiniz.” [/b](Buhârî, Ezân 7; Müslim, Salât 10-11. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 40Wink buyurmuş. Hanefi mezhebine göre bu buyruk vücub ifade eder, diğer mezheplere göre müstehaptır. 

2. Bahsettiğiniz cemaatin müezzinden önce Lâ ilâhe illallah" demesi müezzinin makamlı okuyuş için nefes alma süresini uzun tutması, bununla birlikte cemaatin malesef makamlı okuyuşa eşlik etmediği, zamanı ayarlayamaması gibi bir durumdan dolayı böyle bir görüntü ortaya çıkıyor. Esas olan müezzin başladıktan sonra aynı sözü tekrar etmektir.

3. Sela peygamber efendimiz'e bir dua yerindedir. Eskiden duyuru yapmak maksadı ile okunurdu. Sonraları cuma'nın gelişini haber etmek, bayramı ilan etmek ve cenaze ilan etmek maksadı ile okunuyor. Hepsi de bizi ilgilendiren birer ilan olduğu için selâ esnasında herhangi bir iş ile uğraşmamak, selâyı dinlemek, biliyorsak ezandaki gibi eşlik etmek, bilmiyorsak peygambere salavat getirmek tavsiye edilir.

4. Ezan okunurken tekrar etmek "hayye ale's-salâh" ve "hayye ale'l-felâh" sabah ezanındaki "Es-salâtu hayrun min'en-nevm" ile kametteki "gad gâmeti's-salâh" sözleri için geçerli değildir. Buralarda başka dualar yapılır. Ayrıca ezan Türkiye'de birçok farklı makamda okunduğu için sizin de müezzin gibi her ezanda farklı makamda okumanız şeklinde tekrara gerek yok. Düz cümle halinde tekrar ederseniz yeterlidir. Sanırım düz cümle olarak söyleyince de yetiştirebilirsiniz
Acemi Üye
*
48
konular
4
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
25-06-2020, Saat:05:47 PM
Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben ezan da ilgili kısım okunduktan sonra müezzin ara verdiğinde o kısmı tekrar ediyorum.Müezzinle beraber mi okumak lazım?
Selam ve sevgiyle..

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi