You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

esmalar hakkında (zikir)

esmalar hakkında (zikir)

Forumcu
esmalar hakkında (zikir)
zakir olmak...

öyle ya allah ibadetin kısa da olsa devamlı olanını severmiş. bende yaklaşık 4 yıl kadar önce 3-4 yıl boyunca sürekli her gün ya alim , ya rezzak , ya latif esmalarını mutlaka her gün en az 100 er defa çekerdim. bunları emsalen söylüyorum.

ta ki bir gün bir öğrencim bana gelip, abi sana birşey söyleyeyim mi dedi evet buyur dedim , dedi ki bu şekilde zikir edenleri diğer alemlerden rahatsız ederlermiş..

bende bıraktım. bu arada bende o aralar şuna benzer bir hal olmakta idi.

*** gece uyku ile uyanıklık arasında, bilinç açık ama yeni uyanmışım gözüm uykuda vücudumun üzerinde bir yaratık gezinip duruyor , tam çok korktuğum bir zamana denk geliyor bu. ilk sorum bu ikisi bağlantılı olaylar mııdır?

2.si öğrencim doğru mu söyledi? yani bazı özel esmaları seçerek zikretmekte bir sakınca var mıdır?

esen kalın
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
RE: esmalar hakkında (zikir)
sebebini sorsaydınız... belkide çarpıtılarak aktarılmıştır. öğrenciniz de iyi niyetle size söylemiştir.
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
bazen doğru bildiğimiz yanlışlar olabiliyor. ilk defa duydum. bilakis Allah'ı anmak, esmasını zikretmek insana huzur verir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 13-02-2018, Saat:12:45 AM, Düzenleyen: Nazlıcan.
Profesör
De ki; «Onu ister «Allah» diye çağırın, ister «Rahman» diye çağırın. Hangisiyle çağırırsanız çağırın, en güzel isimler O'nundur. Namazda sesini fazla yükseltme, fazla da kısık tutma, bu ikisi arasında bir yol tut.» ( İsra 110)
Geldi üzerime üç keder bir anda,
Yalnızlık,esaret ve sevgilinin hasreti,
Yalnızlığın ve esaretin çaresi var,
Ama sevgilinin hasreti,
Sevgilinin hasreti..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 16-02-2018, Saat:12:29 AM, Düzenleyen: €L€Z.
Forumcu
merhabalar sayın intruder,

sanırım ben burada geçen sözünüzü veya soruyu yanlış anlamış olabilirim. Her halükarda ben başka konuda da belirttiğim gibi evliya olmak vs gibi bir konuda söz söylemek istemiyorum.

Ancak bu başlıkta söyledikleriniz ne kadar karmaşık farkedebildiniz mi bilemiyorum. Bir yerde muhtemelen analojik olarak esmaları zikretmeyi aspirin almaya benzetmişsiniz. halbuki bu doğru değil. Evet açıkça birinin iznine gerek yoktur. Çünkü sultan-ı azamın (s.a.v.) sözlerinden aldığım mana ile hareket etmiş ve bunu buna istinaden yapmış idim.

yani mukayese yapmak istemem elbette ancak, bir yerde daha büyük bir zat olunca ondan daha küçük bir zata izin danışmayı akıl veya mantık dışı görmekteyim ben şahsen.

şu halde kainatın sultanı eğer salık vermiş ise ben hangi evliya hangi asfiya karşı çıkarsa çıksın bu evliyadan/asfiyadan izin almak zorunda olduğumu sanmıyorum. sultan-ı azam (s.a.v.) izin vermiş ise yol benim yoldaş da benim.

bu kadar büyük söz gerekli mi idi? Evet, peygamber (s.a.v.) sözü yerde kalamaz. Dolayısıyla ihtilaf oluştuğunda ben olsam elbetteki sultanı azam ın (s.a.v.) sözüne icabet ederdim ve öyle de yapıyorum inşallah öyle de yapacağım.

diğer konular: 40 çıkarma nedir bilmiyorum. zaman -imkan bulursam bakacağım ne olduğuna. Yüce Allah hiç şüphesiz bütün noksan sıfatlardan münezzehtir ve Resulullah (Muhammed) s.a.v. O'nun abdi ve habibidir. Esasen burada aslında çok güzel ve öz bir şekilde enbiya suresi 107. nolu ayet durumu açıklar nitelikte.

وَمَٓا اَرْسَلْنَاكَ اِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَم۪ينَ

Hasan mezarcı hk yorum yapmak istemiyorum.

Yüce Allah beni her türlü kötülükten muhafaza buyursun. amin amin amin.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 04-03-2024, Saat:11:22 AM, Düzenleyen: blue.
Acemi Üye
Soruyu sorduğunuz zaman ile şimdiki siz arasında fark olduğunu anlamak o kadar da zor değil..

Hiç bir hadiste şu esmayı şu kadar çekin diye bir ibare bulunmamaktadır.. Eğer bunu şu adet çekin diye bir ibare duymuşsanız bu, bir evliyanın sözünden veya kitabından alınmıştır. Yani kendi söylediğinizi kendiniz çürütmüş oluyorsunuz.. 

Esma'nın bir evliyanın izniyle çekilmesi gerektiğini de yine evliya zatlar söylemiştir.. Bu söz bana ait değildir.. Bir evliyanın o esmayı okumaya ruhsat vermiş olması, onu herkesin rahat bir şekilde yapacağı anlamına gelmez.. Yaparsanız en baştaki gibi durumlarla karşılaşırsınız..

Esmaları herkes okuyabilir ama bunu belli adette her gün yapmak izne tabidir.. Eğer izin almadan yaparsanız, başınıza böyle şeyler gelir.. Bu bir ilaçta bile böyleyken esmaları ilaçlardan daha az tesirli görmek iman zafiyetidir.. 

Her gün esmaları izinsiz bir şekilde çekin bakalım size neler oluyor.. Gördüğünüz halde bile cevabı kabullenmek istemiyorsanız, size diyeceğim şey bildiğinizi yapmaya devam edin.. Korkutulur veya hastalanırsanız bunu bir başkasından bilmeyin.. Selametle..
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.