Forum Gündemi:

Konu Başlığı : ...Efendimizin(sav) Aile Saadeti...

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Nazenin.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
..Edep Ya Hu..
*
3,256
mesajlar
349
konular
4,283
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
17-02-2014, Saat:11:57 AM


Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem her hususta olduğu gibi aile reisi olarak da müminlerin örneğidir. Onun hane-i saadetleri İslam toplumuna çok önemli bir model olmuştur.
Ashab-ı kiram Müminlerin annelerine O’nun aile hayatı hakkında sorular sormuş ve onun gibi davranmaya gayret etmişlerdir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellemden önce kadınlara değer vermeyenler, Efendimizin getirdiği din ve öğrettiği güzel ahlak modelinden sonra büyük değişim geçirmişlerdir. Her iki devri de yaşamış Hz. Ömer(r.a) şöyle demiştir:

“Biz İslam’la şereflenmeden önce cahiliyye devrinde kadınlara hiçbir değer vermezdik, onları bir şey saymazdık. İslam gelip Allah Teâlâ, kitabında kadınları zikredip onlara da mirastan pay ayırınca, onların bizim üzerimizde birçok hakları olduğunu öğrendik.” (Buhari, Tefsir, Sure 66)

Peygamber sallallahu aleyhi vesellem Veda hutbesinde kadınların haklarından bahsetmiş ve onları emanet olarak tanımlamıştır. İslam dini erkeğin yaratılıştan gelen gücünü ve üstün niteliklerini kadına karşı iyilik yolunda kullanmasını teşvik etmiştir. Yüklendiği vazifelere mukabil erkeğin evin reisi olduğunu ve bazı üstünlüklere sahip olduğunu bildirmiştir. (Nisa, 34)

Bununla birlikte erkeklere üstünlüğüne yakışan asaleti göstermesini buyurmuştur. Peygamberimiz:
“Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.” (İbn-i Asakir) buyurmuştur....


...Öyle garip bir dünya...
...Olmaz dediğin ne varsa olur...
...Düşmem der düşersin...
...Şaşmam der şaşarsın...
...En garibi de budur ya;...
...Öldüm der durur yine de Yaşarsın...Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi