Forum Gündemi:

Konu Başlığı : EBD sistemi

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : nullsix
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
<span style="color:black"><strong><s>Cezalı Üye</s></strong></span>
17
mesajlar
17
konular
Feb 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
21-02-2014, Saat:12:05 AM
EBD sistemi nedir? Nasıl çalışır?

EBD; elektronik dağılım fren sistemidir. Electronik Brakeforce Distribution’ın kısaltmasıdır. Sistem ABS fren sistemine ek olarak geliştirilmiştir.

Sistemin çalışma prensibi sürücü frene bastığında her bir tekere gönderilen fren baskı değerinin birbirinden farklı olarak anlık ihtiyaca göre dengelenmesini ön görür. Bu sayede araç daha stabil bir sürüşe kavuşur.

Özellikle viraj kabiliyetini artıran bu sistem ani frenlemelerde de aracın kontrolden çıkmasını zorlaştırarak sürüş güvenliğini artırır.

Viraja girilirken ya da beklenmedik bir anda frene sert bir şekilde basıldığında tüm yük ön tekerlere binecek ve arka tekerlerdeki dengelenmemiş frenleme aracın kaymasına sebebiyet verecektir. EBD sistemi bunu önlemek için arkaya gönderilen fren dozajını ayarlar ve arkada meydana gelecek blokajları giderir.

Anlık sürüş durumuna göre tüm tekerlerin fren ihtiyacı farklı olacaktır. Örnek verecek olursak sol tekerler asfaltta sağ tekerlerin ise karda olduğunu farz edin. Bu durumda tekerlerde blokajın olmaması için farklı farklı fren baskısı gereklidir. EBD’li bir araç iki farklı kanada farklı baskı uygulayarak iki tarafta da kaymaları engelleyemeye yardımcı olacaktır.


Kaynak: http://www.arabahaberleri.com ( Arabahaberleri.com )


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi