Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Dindar Nesil’in iflası

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : gök tengri
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
8
konular
-10
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
21-08-2019, Saat:10:43 PM
Dindar Nesil’in iflası

Lise tercih (LYS) birinci yerleştirme sonuçlarına göre imam hatipler için ayrılan kontenjanların yüzde 47.69’u boş kaldı.

İmam hatipler bir anlamda başarısız öğrencilerin mecburiyetten gittiği okullara dönüştü.

Bu yıl üniversite sınavına giren 234 bin 657 imam hatip mezunundan sadece yüzde 15.8’i yani yaklaşık 27 bin öğrenci 4 yıllık bir üniversite kazandı.

İktidarın bütün teşvikine, zorlamasına, insanları mecbur bırakmasına rağmen toplum imam hatipler tercih etmiyor.

Toplumun yarısının oyunu alan bir parti kendi seçmen kitlesini bile ‘dindar nesil’ projesine ikna edebilmiş değil.

Edemiyor, edemez de zaten.

Çünkü dindar nesil projesi sahici bir proje değildi.

Ülke yararı gözetilerek tasarlanmamıştı.

İdeolojik taraftar yetiştirme projesiydi.

İktidarın ideolojik iflası, imam hatiplerin dolayısıyla dindar nesil projesinin de iflasına dönüştü.

AK Parti’ye oy da verse herkes kendi çocuğunun iyi eğitim almasını, aldığı eğitimle dünyada rekabet edebilen bireyler olmasını istiyor. İmam hatipler bu ihtiyacı karşılayamıyor.

Kaldı ki din yani inanç okulda öğretilecek bir konu değil.

Bireyin kendi özgür iradesi ile tercihte bulunacağı inancı, okul aracılığı ile çocuklara empoze etmek çağ dışı kalmış bir yaklaşımın ürünüdür.

İktidar bunu kavrayamadığı için beyhude bir çabayla yüzbinlerce gencin geleceğini mahvetti.

Dini öğretemediği gibi Matematiği, Türkçeyi, Fiziği de öğretemedi.

Ve neticesinde yaşamı heba olmuş yüzbinlerce çocuğu lise mezunu olarak kaderlerine terk etti.

İşin en hazin tarafı ise bunun en büyük zararını iktidara inanıp çocuklarını imam hatiplere gönderen AK Partili seçmenler gördü.

İktidar, son verilere bakarak çocukların yaşamını, geleceğini mahveden bu çağdışı çabadan vazgeçmelidir, ancak hedefinde çağdışı bir şeriat devleti kurmak isteyenler için bireylerin önemi yoktur.

Eğitimdeki durum Kıyamet koparmamız gereken bir durumdur.

İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Yönetici
5,972
konular
5,305
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
23-08-2019, Saat:10:24 AM
Neyi eleştirdiğin belli değil.

Hükumeti mi yoksa eğitim sistemini mi eleştiriyorsun yoksa derdin imam hatiplerle ilgli mi?

Şimdi Türkiye'de Düz lise ve Meslek liselerine hükümet hiç destek vermiyor ve bu okullardaki eğitim çok çok iyi öyle mi?

Yine bilmediğin yerden eleştiriyorsun.

Bi aç bak, bi kontrol et bakalım imam hatipte hangi ders eksikmiş, diğerlerinde hangileri fazlaymış.

Türkiye de eğitim sistemi külliyen yalan. Keşke bu yalan sadece imam hatipler için olsaydı.

Okullarımız eğitimsiz bir sistemin ellerinde. En başta eğitimciler eğitimsiz. Yahu bu Türkiye'nin kadim sorunu. Keşke imam hatipleri kapatsak ta çözülse.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi