Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Din nereden öğrenilir?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 3 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Naftalin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forumcu
*
257
konular
88
REP PUANI
Yeni Üye

Apr 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-06-2016, Saat:05:07 AM
Az once din tefsir ve meallerden ogrenilmez diye bir yazi okudum. Sorum şu peki o zaman din nereden öğrenilir?
Profesör
*
6,201
konular
6,131
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-06-2016, Saat:05:21 AM
Kuranı Kerim tefsirleri ama günümüz alimlerin tefsirleri ve sahih hadislerden ve ehli sünnete göre mezhebindn
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

RABBİME muhabbet ve nuruna emanet olun,
dualarınızı beklerim.

Yollar boşaldı artık, Yolcular buldu vaha
Yolcular gitmesede yollar gider ALLAHA
Cezalı Üye
510
konular
Jan 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-06-2016, Saat:11:53 AM
Ne kaldı geriye....
Acemi Üye
*
55
konular
10
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-06-2016, Saat:12:25 PM
(19-06-2016, Saat:05:07 AM)Naftalin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Az once din tefsir ve meallerden ogrenilmez diye bir yazi okudum. Sorum şu peki o zaman din nereden öğrenilir?

(19-06-2016, Saat:05:21 AM)duadaş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Kuranı Kerim tefsirleri ama günümüz alimlerin tefsirleri ve sahih hadislerden ve ehli sünnete göre mezhebindn

(19-06-2016, Saat:11:53 AM)Metamorfoz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Ne kaldı geriye....

Arkadaşlar
Küttübü sitte (Hicri 240 küsür) senelerinde yazılmıştır.
Biz Türk Milletinin Mezhebiminin İmamı İmam-ı Ebu Hanife hazretleri ise (hicri 150) senelerinde (Sahih hadis) meselesinde şunları söylemişlerdir

"Ben Allah (Kuran) ve Resülünden (direk mübarek ağzından) geleni olduğunu gibi kabul ederim. (sahabe gördüm, görüştüm, ehli beytile de görüşüyorum) Ashabından geleni ise Muhayyerim (beğendiğimi alır) düşür kabul ederim. bunlardan başkasından geleni, hele Tabiinden geleni ise, düşünür, tartar işime gelirse kabul ederim" buyurmuşlardır

Yani Biz Türkler, Hanefi mezhebinde olduğumuz için, aslında bizim için (sahih hadis) diye bir kavram yoktur. Biz Türkler Allah ve resülü ve sahabesi haricinden yani başkasının ağzından gelmiş olan küttübü sitteyi okur düşünür tartar işimize geleni kabul ederiz.

hatta Bir türkler, mezhebemizin İmamı İmam-ı Ebu hanefi de (Ashabdan biri olmadığından) ondan da işimize geleni alırız.

Ve Mezhebimizin İmamı Ebu hanefi hazretleri, İcamayı temelden red etmiştir.
yani Bütün islam alimleri, bir konuda, bir hükümde ittifak etse ben kabul etmiyorum diyerek icmayı temelden red etmişlerdir.
Biz Türk Milletide işte böyleyizdir kabul etmeyiz.

Mecbursun bunu kabul edeceksin sana bunu ettireceğim diye cebirde bulunanlar insanların en şerlileridirler

Mezhebimizin imamı Ebu hanife hazretleri Hiç bir kimseye bir cebirde bulunmamışlardır
Yani "Bir hak ve hakikat vardır bunu kabul edin mecbursunuz bunu size kabul ettireceğim" diye hiç kimseye bir cebirde bulunmamış
hatta "Yusuf ile Muhammed bir mesele hakkında birleşilerde benm verdiğim hükmün dışında bir hüküm verirlerse bana uymayın onların ki doğrudur. ben hatalıyım" buyurmuşlardır. ki İmamı yusuf ile İmamı muhammed Ebu hanefinin talebeleridir.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi