Forum Gündemi:

Konu Başlığı : bu konudaki düşünceleriniz nelerdir

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 2 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : blue
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forumcu
*
382
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-01-2021, Saat:09:08 PM
şöyle bir inanış var ,sanırım hadis olduğu iddia ediliyor.

Allah "ben ilmi dileyene ,mülkü dilediğime veririm" demiştir.

peki bu böyle ise ,acaba sadece istek duymak ve bunu Allahtan talep etmek yeterli midir bunun gerçekleşmesi için?

özel bir soru: batıni ilimlere ilgi duymak sizce mantıksız mıdır? (muhtemel sebep: bu tür ilimler çoğunlukla mevcut fen bilimleri daha doğrusu mevcut fen bilimciler tarafından reddedilmekte yada yok sayılmaktadır ayrıca halktan bazı insanlar bu tarz öğrenmelerin/kabullerin psikolojik açıdan zarar verici olduğuna inanıyor)

teşekkürler.
Üye
*
233
konular
210
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
11-01-2021, Saat:09:50 AM
1-Bir şeyi istemek, o işin yarısıdır derler. Kötü bir örnek ama şöyle düşünelim; piyangodan ikramiye çıkması için önce bilet almalısın.
2-Batınü ilim ne demek? Batın=gizli, batıl=iptal. Yani iptal edilmiş ilim olur mu? Batıni ilim diye bir şey olmaz bence. Ama "Ledün" ilmi dersen o başka.
Ledün ilmi; gayb haberlere dair ilimdir ki, delilleri vardır. Kur'an, sünnet en baş delilidir. Kapsadığı konular ise gaybda bize haber verilen cennet, cehennem, melek, şeytan vs.
Ancak bunu gaybdan haber verme, cinler ile temas kurma, onlardan gayb bilgileri edinme gibi noktalara giderseniz, işte o zaman batıla sapmış oluruz.

Ben de bu tür işler ile uğraşmayı zararlı görenlerdenim. İnancıma göre de. cin ve insan şeytanlarının tuzaklarına açık hale gelen, onların oyuncağı olanlar bunlara inananlardır.
Oysa Kur'an bize açıkca belirtir ki; bunlara meyletmeyenler, bunlara değer vermeyeler üzerinde şeytanın hiç bir gücü, etkisi yoktur.
Cinler de ancak kendilerine bir değer veren, onlardan haber (yardım) bekleyenler ile eğlenirler, onları maskaraya çevirirler.

Benim naçiz düşüncelerim böyle.
Allah'a emanet
Forumcu
*
382
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
12-01-2021, Saat:02:46 PM
öncelikle görüş bildirdiğiniz için teşekkürler.
ilk örnek evet pek kullanışlı yada geçerli olmayan bir örnek.
benim maksadım; biz yüce Allah'ın vaadini tutacağından emin olduğumuz için,sözü analiz ederken neyi anladığımızdan yola çıkarak düşündüğümüz şeyin doğru olup olmadığını anlamak idi. Tabi burda şunu da söylemek doğru olur heralde, bu söz benim bir çok yerde gördüğüm ve Allaha isnat edilen bir söz.

neyse. ledün ne demek doğrusu bende bilmiyorum ama arapça sözlükten baktığımda bana şu anlamlarla geri döndü: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

batıni kelimesinden maksat gizli ilimler idi. mesela hz. süleymana sunulanlar gibi.

son olarak bence burda birbirine karışma potansiyeli olan ancak aslen ayrı olan iki konu var bunlarda. bir bilginin aslı varsa evet o bence bir ilimdir (Hiç bir ilim Allahın bilgisi dışında olamaz zaten, Ayrıca "Allah'ın unuttuğu kimseler" ibaresi doğru olmaz. çünkü unutkanlık Allah'ın bir özelliği olmaz. Allah unutmaz. )

tabi bu parantez içindekiler hariçten konular (siz söylediniz diye söylemedim haricen ortaya çıkan bilgiler)

birbirine karışma potansiyeli olan iki konuda şu bence.

birşeyin aslı varsa o orijinaldir yani doğru bir bilgidir. Aslı yoksa hatalıdır yada doğrdu değildir. bilgi kabaca bence bu iki şekilde tasnif edilebilir.

bu sebepten neyin doğru neyin yanlış bilgi olduğu da çok önemldir.

mesela Allah'tan istemek doğrudur ,ancak bunu başka varlıklardan dilenmek doğru olmaz. Yani en başta Allah tan istenir. Aslında her rızık için bu böyledir. Sonra sebepler yine Allah'ın izniyle kendini gösterir ve var olur onun emriyle.

sizde Allahın takdirine göre o rızka (burda bahsediken rızık ilim) erişirsiniz.

ek bilgiler: gizli ilim nedemek ...herkesin edinemediği ilimlere işaret edildi.
detaylandırılamayan ancak ihtiyaç duyulan konular: ilim kişiye zarar verebilir mi?

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi