Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Biriniz yardım etsin lütfen

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : ElaBosak
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
6
mesajlar
6
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Dec 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
26-12-2018, Saat:10:30 PM
Bir hadis-i şerifte (doğru mudur değil midir bilmiyorum) anne-babaya saygısızlık yapanın ibadetleri kabul olmaz deniliyor . Ahirette annemiz babamız hakkını helal ederse ve ALLAH'tan affetmesini isterse yaptığımız ibadetler kabul olur mu ? Bu soru sadece benim için değil bütün müslüman evlatlar için . Çoğu kişi elbet ebeveynlerinin bir istediğini yapmamıştır , öf demiştir yada herhangi birisi . Bir de mümkünse bunu ayet ile de kanıtlayabilir misiniz ? Bazen şeytanın insan vücuduna bürünüp (öyle deniliyor) bazı yalan hadisler söylediği için ve Kur-an'da bilmemenin bahane olmadığı için biraz titiz davranıyorum bu konuda .
Çevrimdışı
Acemi Üye
*
91
mesajlar
4
konular
22
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
27-12-2018, Saat:12:01 PM
(26-12-2018, Saat:10:30 PM)ElaBosak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir hadis-i şerifte (doğru mudur değil midir bilmiyorum) anne-babaya saygısızlık yapanın ibadetleri kabul olmaz deniliyor . Ahirette annemiz babamız hakkını helal ederse ve ALLAH'tan affetmesini isterse yaptığımız ibadetler kabul olur mu ? Bu soru sadece benim için değil bütün müslüman evlatlar için . Çoğu kişi elbet ebeveynlerinin bir istediğini yapmamıştır , öf demiştir yada herhangi birisi . Bir de mümkünse bunu ayet ile de kanıtlayabilir misiniz ? Bazen şeytanın insan vücuduna bürünüp (öyle deniliyor) bazı yalan hadisler söylediği için ve Kur-an'da bilmemenin bahane olmadığı için biraz titiz davranıyorum bu konuda .

Anne babanın hakkını bu dünyada helal etmesi gerekir; Çünkü ahirette helal edip etmeyeceklerinin garantisi yok. O yüzden ki anne babana karşı her zaman iyi davranmalısın. İbadet kabul edilmez diye birşey yok, lakin anne baba eğer bu dünyadan senden küs ve hakkını helal etmeden ayrılmışsa Peygamber efendimiz bu evlatların hiçbir zaman cennet yüzü göremeyeceğini bildirir. Bu konudaki ayet ve hadisleri şöyle sıralayabiliriz.

“Rabbin, yalnız kendisine ibâdet etmenizi ve ana-babaya iyilikte bulunmayı emretmiştir. Eğer ikisinden biri veya her ikisi, senin yanında iken ihtiyarlayacak olursa, onlara karşı «öf» bile deme, onları azarlama. İkisine de hep tatlı söz söyle. Onlara rahmet ve tevâzû kanatlarını ger ve; «Rabbim! Onlar beni küçükken (merhametle) yetiştirdikleri gibi Sen de onlara merhamet eyle!» de!” (el-İsrâ, 23-24)

“Allah Teâlâ’nın rızâsı, anne ve babayı hoşnut ederek kazanılır. Allah Teâlâ’nın gazabı da anne ve babayı öfkelendirmek sûretiyle celbedilir.” (Tirmizî, Birr, 3/1899)

“Hiçbir evlât, babasının hakkını ödeyemez. Şayet onu köle olarak bulur ve satın alıp âzâd ederse, babalık hakkını (ancak o zaman) ödemiş olur.” (Müslim, İtk, 25; Ebû Dâvûd, Edeb, 119-120; Tirmizî, Birr, 8/1906)


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi