Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Bir Sahabe Filmi Daha

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 9 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : kodoo
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forumcu
*
345
konular
133
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
25-10-2019, Saat:07:54 AM
İran İslam Cumhuriyeti yönetimi özellikle Gazali Sinema Kentini oluşturarak birçok Peygamberler ve İslam Tarihi konulu film ve diziye imza atmış oldu.

Son dönemde ise bazı İranlı yönetmenler Asr-ı Saadet döneminden güzide sahabeleri işleyen önemli filmler yaptılar.

Peygamber-i Ekrem Hz Muhammed Mustafa’nın (sallallahu aleyhi ve âlih) seçkin sahabilerinden Hz Mus’ab bin Umeyr’in (r.a) hayat ve mücadelesini işleyen ve Türkçe altyazılı olarak da internette paylaşılmış راه بهشت Râh-ı Beheşt (Cennet Yolu – 2011) filmi ve Hz Osman bin Mazun’u (r.a) işleyen پناهنده (Mülteciler – 2013) filmi gibi.

Bu haber ise başka bir İranlı yönetmen olan Mihrdad Hoşbaht’ın Peygamberimizin sahabelerinden Hz Ebu Basir’in (r.a) öyküsünü işleyen عقاب صحرا (Çöl Kartalı – 2012) filmi hakkında.

Çöl Kartalı filmi, Hicretten 6 ile 8 yıl sonrası dönemde gerçekleşmiş olan bir konuyu işliyor. Hudeybiye Anlaşmasındaki olayları Mekke’nin fethine kadar resmedip bir demirci ve kılıç ustası olan sahabi, Hazreti Ebu Basir’in mücadelesini anlatıyor.

İslam Tarihinde bilindiği üzere Hudeybiye Anlaşmasının maddeleri arasında; yeni Müslüman olan Kureyşlilerin Medine’ye alınmaması şartı vardı. Ebu Basir ise anlaşmadan sonra Müslüman olmuş, lakin ne Mekke’de kalabilmiş ne de anlaşmayı bozup Medine’ye göçebilmişti. Bu sebeple çölde göçebe hayatı sürmeyi seçen Ebu Basir, kendisi gibi olan bazı kişileri etrafına toplayıp müşrik kervanların yolunu kesmeye başladı. Bundan rahatsız olan müşrikler tekrar Peygamberimize gelip, önceden zorla ekledikleri maddeyi kendileri anlaşmadan kaldırmayı önerdiler.

Senaryosunu Abbas Ekberi’nin yazıp Mihrdad Hoşbaht’ın yönettiği İran yapımı Çöl Kartalı filminde Keykavus Yakide, Anuşirevan Ercüment, Habip Dehkan Neseb, Ali Rıza Kemali-Necad, Afşin Nahai, Muhammet Rabbani, Rıza Servi, Hüseyin Süleymani ve Ronak Yunusi gibi başarılı oyuncular rol alıyor.
Yönetici
5,893
konular
5,240
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
25-10-2019, Saat:09:57 AM
Hadi bakalım hayırlısı. O yıldızları tanımak adına çok güzel bir şey.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Acemi Üye
*
91
konular
22
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
26-10-2019, Saat:10:14 PM
@Kodoo kardeş, mazur gör, sadece merak ettiğim için sormak istedim: Mustafa İslamoğlu nam şahsı nasıl bilirsin diye?

Ne alaka diye sormazsan sevinirim, anladın sen beni. :D
Forumcu
*
345
konular
133
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
11-11-2019, Saat:08:08 AM
Hayırdır? Paylaşımlarım rahatsız mı ediyor sizi? Bir kulp bulmaya mı çalışıyorsunuz? Ki onlar üzerinden eleştiresiniz? İşiniz-gücünüz yok mu merak ettim.
Her neyse. Çok bilmek istiyorsanız söyleyim:
Laik (Dinsiz) Devletin Televizyon Hocalarından birisidir..
Gündüz, Gülen, Beyaz, Oktar, Kuytul, Hatipoğlu, Cübbeli, Özgündüz, Şenocak, vs. gibi.
Bunların bazıları görevini ifa etmiş; dini, hacı-hocaları yanlış tanıtmış ve işleri bitince laik yönetime kan kazandırmak için fişleri çekilmiştir.
Sonra da diğerlerinin fişi çekilecektir. Tahminim sırada Sülocular var.
Böylece, bu düzenbazlar ile halk gerçek İslami oluşumlara sırtını çevirmiştir.
Sadece Diyanet denen resmi kurum bırakılacaktır piyasada ve dini istedikleri gibi tersyüz edebileceklerdir.
Plan bu.
Çözmediyseniz hâla, şaşırırım.
Şimdi müsaadenizle sizi laik politikacılarınız ve hacı-hoca-kurum ve vakıfları ile baş-başa bırakıyorum.
Particilik-Vakıfçılık-Dernekçiliktir sandığınız cihadınıza (?) devam edin.
Yalnız beni rahat bırakın.
Eminim sitede uğraşmak istediğinizde ilgilenecek, kendini yorgun hissetmeyen başka şahıslar vardır.
Acemi Üye
*
12
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
28-11-2019, Saat:04:33 PM
ok güzel bir paylaşım
güzelllll
Acemi Üye
*
91
konular
22
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
04-12-2019, Saat:04:51 PM
(11-11-2019, Saat:08:08 AM)kodoo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eminim sitede uğraşmak istediğinizde ilgilenecek, kendini yorgun hissetmeyen başka şahıslar vardır.

Bu ne hışım, bu ne celal?
Şaka yollu masumane bir sualdi sadece.
Sadece İran sineması üzerine paylaşımlar yapınca merakımı mucip oldu.
İran deyince ehl-i beyt ve taraftarı olan sahabe dışındakilere bakış açısı malum.

Sesinizdeki desibel seviyesinin böylesine yüksek olması takiyyesiyle meşhur İran meşrebinin açık olması endişesi olsa gerek.
Yönetici
5,893
konular
5,240
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
04-12-2019, Saat:05:01 PM
İmam Şamil, bence kendine uğraşacak bir kafir güruh bulsan daha iyi olur.
Müslümanları eleştirmeyi bırakın eğri, yanlış, eksik bilmem ne boş verin Müslümanların yanlışlarını.

Kafirler ahdetmiş bizi yeryüzünden silmeye. Boş ver bırak dibine kadar günahkar olsun Müslüman kardeşim.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Acemi Üye
*
91
konular
22
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
04-12-2019, Saat:05:14 PM
Bir Çin atasözü der ki, "Pirincin içindeki taşlardan korkmayın, pirince benzeyen taşlardan korkun"

Mevlana'ya takla attıran arkadaş, biz "dibine kadar günahkar"larla uğraşmıyoruz, kafirle uğraştığını iddia edip dişimi kıran taşlarla uğraşıyorum.

Şimdi,

belli ki rahatsız etmiş olmalıyım sizleri...

Kimseleri rahatsız etmeyi, keyif konforunu bozmayı sevmem.

Kalın sağlıcakla.
Yönetici
5,893
konular
5,240
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
04-12-2019, Saat:06:33 PM
Siz bizi rahatsız edemezsiniz. Siz biz siniz.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Forumcu
*
345
konular
133
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
16-05-2020, Saat:09:13 AM
(04-12-2019, Saat:04:51 PM)İMaM ŞaMiL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sesinizdeki desibel seviyesinin böylesine yüksek olması takiyyesiyle meşhur İran meşrebinin açık olması endişesi olsa gerek.

İnanın mezhep ve meşrep konularını fazlasıyla iyi biliyorum ve gizlediğim-sakladığım birşey yoktur. Ve zaman İslami Vahdet zamanı olduğu için bu gibi konularda takrib-i mezahib yapmaya, tarafların yakınlaşmasına çalışıyorum. Her ne ise.

Eleştirim, islami forum.net sitesinde siyasi forum ve hatta mezhepler forumu olmasına rağmen, içinizi orada rahatça dökebileceğinize rağmen, her başlığı istediğiniz konuya çekmek istemenizdedir. Sitede siyasetle ilgilenenlerle siyasi forumda pekâla konuşabilirsiniz.

Bilmelisiniz ki ben siyasetle ilgileniyorum (parti-purti değil, dünya siyaseti) ama internette tartışmıyorum, kahvede okey arkadaşlarımla tartışırım genelde.

İslami Forum sitesine ve diğer birçok siteye, genellikle çeviri yaptığım filmleri, değerli arkadaşlarla paylaşmak için yazıyorum. Bu yüzden İslami Filmler başlığında aklınıza esen bir siyaset konusunu yazmanız tabii ki tepkimi beraberinde getirdi. Hele bahsettiğiniz şahsa eminim siz zamanında hoca deyip sohbetlerini dinlemiş, onun kitaplarını okumuşken ama ben yapmadım. Siz (şahsınız üzerine alınmayın, siz derken kasdım müslüman halkımızın ekserisidir) genelde laik yönetim hangi vakıf-dernek-cemaate hocaefendi derse hocaefendi diyorsunuz, onların fişini çektikten sonra ise onlardan hain diye bahsediyorsunuz. Ben ise bu sözde hacı-hocaların her zaman hain ya da en azından basiretsiz ve hodbin olduklarını biliyordum. Fark burada. Bu televizyon hacı-hocalarının İslam Ümmetini birbirine küstürüp mezhep-meşrep kavgasını körüklemek istediklerini; ama asıl sorun olan şeyleri; mesela ülkedeki yanlış gidişatı ve dünya siyaseti anlamında NATO üyeliği, Amerikan müttefikliği ve BOP hizmetkârlığını gündem etmediklerini vs. biliyorum.

Beni rahatsız etmeniz, yanlış başlığa ilgisiz birşey yazmanızdandır. Ama yazdığınız şey; aslında sizin beni değil, benim (paylaşımlarımın) sizi rahatsız ettiğini gösteriyor.

Yeter ki bir başlıkta İran ismi geçmesin, İran ile ilgisi olmadıkları halde bazı hacı-hocalar üzerinden İran'ı eleştirmekmiş sanki amacınız. Ki bizdeki duruma kıyasla İran'ın eleştrilecek bir yönünü görmüyorum ama her neyse. Dediğim gibi, internet sitelerinde siyaset yazışmak istemiyorum.

Fakat sadece filmler alt forumunu kullanıp film paylaşımı yapan beni ve bu yazışmamızı bahane ederek siteyi terk ettiğinizi söylemeniz ilginç. Site sizlerin efendim. Gerekirse ben giderim. Ama dediğim gibi, ikimiz de kalsak, siz siyaseti siyaset forumunda ilgilenenlerle konuşsanız, filmleri izleyip benimle ve diğer ilgilenenlerle film başlığında konuşsanız daha iyi olur.

Tekrar söylüyorum, kırdıysam kusura bakmayın.

Başlığı yeniden gündeme getirdiğim için de.

Sadece bu filmin artık Türkçeye kazandırıldığını söylemek istedim:

Sahabeden Hz Ebu Basir'i (r.a) konu alan İran filmi; Çöl Kartalı

https://www.mihrap.tv/col-kartali_i10732.html

Hudeybiye anlaşması ile Mekke'nin Fethi arasında yaşananları çok güzel işlemiş. İyi seyirler.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi