Forum Gündemi:

Konu Başlığı : bir ateist veya gayrimüslimle ile arkadas olamaz mıyım?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 23 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : blue
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konu Kapalı 
Forumcu
*
381
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
13-01-2018, Saat:01:46 PM
dostluk kurulamaz diye biliyorum ama o kişi bana yardım ettiyse veya etmeye çalıştıysa ne yapmalı o da müslüman olsun çok istiyorum ama olmuyor işte.
birde "onlarla dost olmak" ne demek? konuşmak ,iletişim kurmak,alışveriş yapmak veya yardım etmek yada yardım görmek bunlar dostluk mu?

benim kafam çok karışık.

şimdi şöylede bir durum var. kendisi doçent bu alanda. bense henüz lisans mezunuyum bilimsel makale yazmaya çalışıyorum o yüzden desteğini alıyorum. o değilde bizim yazdığımız her makale veya blimsel proje önce müslüman olmayanların eline geçiyor ve bu desteklenen bişey kabul gören bişey akademide yükselebilmek için bunu yapmam gerekiyor

o zaman ne yapmalı?
Acemi Üye
*
18
konular
4
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
13-01-2018, Saat:11:40 PM
maide suresi 51. ayet diyor ki
Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.
Geniş görüş açılı aydın müslüman olmak her babayiğidin harcı değildir, ancak olması gerekendir..
Profesör
*
38,989
konular
26,559
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
14-01-2018, Saat:12:19 AM
tebrikler odyssey, bu defa doğru yanıt vermişsiniz gülücük
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Acemi Üye
*
18
konular
4
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-01-2018, Saat:12:21 AM
Ayıptır söylemesi her zaman doğrulardan ve gerçeklerden yanayımdır..
Geniş görüş açılı aydın müslüman olmak her babayiğidin harcı değildir, ancak olması gerekendir..
Profesör
*
38,989
konular
26,559
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
14-01-2018, Saat:12:26 AM
umarım öyledir.
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Yönetici
6,047
konular
5,459
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-01-2018, Saat:11:39 AM
(13-01-2018, Saat:01:46 PM)blue Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
dostluk kurulamaz diye biliyorum ama o kişi bana yardım ettiyse veya etmeye çalıştıysa ne yapmalı o da müslüman olsun çok istiyorum ama olmuyor işte.
birde "onlarla dost olmak" ne demek? konuşmak ,iletişim kurmak,alışveriş yapmak veya yardım etmek yada yardım görmek bunlar dostluk mu?

benim kafam çok karışık.

şimdi şöylede bir durum var. kendisi doçent bu alanda. bense henüz lisans mezunuyum bilimsel makale yazmaya çalışıyorum o yüzden desteğini alıyorum. o değilde bizim yazdığımız her makale veya blimsel proje önce müslüman olmayanların eline geçiyor ve bu desteklenen bişey kabul gören bişey akademide yükselebilmek için bunu yapmam gerekiyor

o zaman ne yapmalı?

Bizim dinimiz son derece sosyal bir dindir. Peygamberimiz Aleyhisselatu vesselam Müslüman olmayanlarla alışveriş yapmış, komşuluk yapmış tabi komşuluğun hakkını vererek, anlaşmalar yapmış, aynı devletin (Medine) birer vatandaşı olarak kabul etmiş ve her türlü sosyal ilişkilerde bulunmuştur. Elbette gayrimüslim arkadaşlarımız olabilir.
Maide Suresi 51. ayet sizin durumunuzla ilgili değil.
Bu ayet Müslümanları bırakıp yada sırt çevirip gayrimüslimleri dost edinmek ile ilgilidir.
Yani siz Müslümanlar arasında bulunmaktansa gayrimüslimler arasında bulunmayı daha çok seviyorsanız yada sırf Müslümanlara gelecek bir zarardan korunmak amacı ile gayrimüslimlerdenmiş gibi görünüyorsanız, kalbiniz Müslümanlardan çok onlara ısınıyorsa ve benzeri durumlarda bu ayetin muhatabı olursunuz.

Aslında size tavsiyem birkaç tefsirden Maide suresi 51. ayetin ne manaya geldiğini araştırmanız olacak. Kendi durumunuzu da buna göre değerlendirip İslami bir ölçüye göre hareket edebilirsiniz.

Bu hassasiyetinizdenden dolayı sizii tebrik ederim, Allah yardımcınız olsun sevgili kardeşim.
.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Üye
*
239
konular
64
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2015
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
14-01-2018, Saat:03:23 PM
(14-01-2018, Saat:11:39 AM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Bizim dinimiz son derece sosyal bir dindir. Peygamberimiz Aleyhisselatu vesselam Müslüman olmayanlarla alışveriş yapmış, komşuluk yapmış tabi komşuluğun hakkını vererek, anlaşmalar yapmış, aynı devletin (Medine) birer vatandaşı olarak kabul etmiş ve her türlü sosyal ilişkilerde bulunmuştur. Elbette gayrimüslim arkadaşlarımız olabilir.
Maide Suresi 51. ayet sizin durumunuzla ilgili değil.

Son derece haklısınız. Maide suresi 51. ayet bu kardeşimizin durumu ile alakalı değildir. Kardeşlik, alışveriş, komşuluk, bunlar İslam 'ın olmazsa olmazlarıdır.

Peygamberimiz s.a.v efendimiz;

"Mü-min olmadan cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de mü-min olamazsınız. "EY ALLAH 'IN KULLARI"..! Kardeş olunuz.. Buyurmuşlardır..

Bu hitap bütün insanlığa dır. İmanlı, imansız yahut yahudi, hıristiyan, Mıhammedi ayrımı yapılmaksızın bu çağrı yapılmıştır. Allah 'ın yaratmış olduğu bütün insanlık bu hitabın muhatabıdır.

(14-01-2018, Saat:11:39 AM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Bu ayet Müslümanları bırakıp yada sırt çevirip gayrimüslimleri dost edinmek ile ilgilidir.

Maide suresi 51. ayette, yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin diye bir mana yoktur. Tefsir ve meallerde, dost diye manalandırılan kelimenin Kuran 'daki arapçasında "EVLİYA" geçmektedir. Evliya kelimesinin mana karşılığı ise yine Evliya 'dır. Yani başkaca bir karşılığı yoktur. Evliya, dost demek değildir.

Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tettehızûl yehûde ven nasârâ evliyâe ba’duhum evliyâu ba’d(ba’din) ve men yetevellehum minkum fe innehu minhum innallâhe lâ yehdîl kavmez zâlimîn(zâlimîne).
Maide 51

‘‘Ey İman edenler..! Yahudi ve Hıristiyanların Evliya 'larını Evliya edinmeyin. Zira onlar kendilerinin Evliya 'sıdır. İçinizde onların Evliyalarını evliya edinenler onlardandır. Allah zalımlar toplumuna yol göstermez.
Maide 51

Hz. Allah ne ayetlerinde, ne de elçisi aracılığı ile insanlığa, ayrımcılığı, ötekileştirmeyi, bölünmeyi emretmez. Kuran, birlik ve beraberliği emreder. Alemlere rahmet olan Peygamber de yaşantısında ve hitaplarında, asla bedduaya yer vermemiş, birlik ve beraberlikten başka bir şey buyurmamıştır..

Kuran 'a mana veriyorum derken, her türlü kirli ilişkilerde, toplumda arkadaş, köpek ve diğer hayvanlar için kullanılan dost kelimesi, Kuran 'a mana olarak kullanılamaz. Kuran, çoğul anlaşımlardan uzaktır.

Bazı müfessirler Veli olarak kullansalar da Evliya = Evliya demektir.. Başkaca manası yoktur.

Aslında size tavsiyem birkaç tefsirden Maide suresi 51. ayetin ne manaya geldiğini araştırmanız olacak. Kendi durumunuzu da buna göre değerlendirip İslami bir ölçüye göre hareket edebilirsiniz.

Bu hassasiyetinizdenden dolayı sizii tebrik ederim, Allah yardımcınız olsun sevgili kardeşim.

Bu açıklamanıza da katılıyorum. Hz. Allah birleştirir, bütünleştirir. Ayrıştırmaz, bölüştürmez, ötekileştirmez. Haşa Zatı ile çelişmez.
Üye
*
239
konular
64
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2015
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
14-01-2018, Saat:03:46 PM
(13-01-2018, Saat:11:40 PM)odyssey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
maide suresi 51. ayet diyor ki
Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.

Ayetin manası sizin paylaştığınız şekilde değildir.

Hiç düşünmeden, hiç tefekkür edilmeden yazılmış bir paylaşım. Kuran 'ı anlayarak okusanız, bu sonuca varmazdınız.

Hz. Allah Adem a.s 'ı ve Havva validemizi yarattı. İnsanlığın ilk atası, ana ve babası olan Adem a.s ve Havva validemizin evladı olmayan insan, Allah 'ın yaratmadığı bir tek kul, bir tek mahluk, bir tek zerre tanıyor, biliyor musunuz.?

Tevrat nedir ki, Hz. Allah, peygamberim dediği Musa a.s 'a vermiş.
Zebur nedir ki, Hz. Allah , peygamberim dediği Davud a.s 'a vermiş.
İncil nedir ki, Hz. Allah peygamberim dediği İsa a.s 'a vermiş.

Ve bütün bunları Kuran 'da bildirmiş. Evvelki indirdiğim kitaplara ve gönderdiğim peygamberlere "İMAN EDİN BUYURMUŞ"..! Bu da imanın olmazsa olmazıdır. Allah 'ın emridir. Bakın aşağıdaki ayet bütün Allah inancı olan insanlığa yapılmıştır.

"EY İNANANLAR".!, Allah'a, Elçisine, Elçisine indirdiği kitaba ve daha önce indirmiş bulunduğu kitaba inanın. Kim Allâh'ı, meleklerini, kitaplarını, elçilerini ve âhiret gününü inkâr ederse o, delalete uğrayanlardandır.
Nisa 136

Şimdi buraya getir ve Maide suresi ayet 51 in manasını bir kez daha kendi paylaştığın gibi oku.. Bu ayetten sonra manayı ne kadar tahrif ettiğini gör.

Ayetin doğru manası şu şekildedir;

‘‘Ey İman edenler..! Yahudi ve Hıristiyanların Evliya 'larını Evliya edinmeyin. Zira onlar kendilerinin Evliya 'sıdır. İçinizde onların Evliyalarını evliya edinenler onlardandır. Allah zalımlar toplumuna yol göstermez.
Maide 51

Hak ve Hakikatten bahsedeceksek, okuyup, kendi anladığımız gibi değil, Allah 'ın emrettiği gibisini paylaşmaya mecburuz. Yoksa insanları doğruya iletelim derken yapmış olduğumuz tahribatın farkına varamayız.

Hz. Allah bölüp, parçalamaz, ayrıştırıp, ötekileştirmez..!
Acemi Üye
*
15
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-01-2018, Saat:03:57 PM
Şuara31/ Sizin Allah'tan başka bir dostunuz ve yardımcınız yoktur.

Dostluk zor bir kavram O'ndan başkasından bekleme.Bunun dışında arkadaşinla konuşabilirsin,ticaret yapabilirsin,iletişim de kurar yardım da edebilirsin.Ama dostane ilişkilere girersen orda kırmızı çizgi yi gecersin
Üye
*
239
konular
64
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2015
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
14-01-2018, Saat:04:49 PM
(14-01-2018, Saat:03:57 PM)Kuzey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Şuara31/ Sizin Allah'tan başka bir dostunuz ve yardımcınız yoktur.

Dostluk zor bir kavram O'ndan başkasından bekleme.Bunun dışında arkadaşinla konuşabilirsin,ticaret yapabilirsin,iletişim de kurar yardım da edebilirsin.Ama dostane ilişkilere girersen orda kırmızı çizgi yi gecersin

Şuara suresi 31. ayetin manası da dost kelimesini yansıtmaz. Ayette ;

Ayetin arapça orijinal metninde;

Ve mâ entum bi mu’cizîne fîl ard(ardı), ve mâ lekum min dûnillâhi min veliyyin ve lâ nasîr(nasîrin).

"Siz, yeryüzünde O 'na engel olamazsınız. Sizin Allah'tan başka ne bir "VELİNİZ", ne de bir yardımcınız vardır".
Şuara 31

Buyrulmakta..

Veli 'nin manasına baktığınızda ise karşınıza:

1.bir çocuğun her türlü durumundan ve davranışlarından sorumlu kimse.

2.ermiş, eren, evliya çıkmaktadır.

Hz. Allah Kuran-ı Kerim 'de dost kelimesini doğrudan ifade eder ayet olarak;

Nisa suresi 125. ayetin arapça orijinal metninde şöyle buyrulmakta;

Ve men ahsenu dînen mimmen esleme vechehu lillâhi ve huve muhsinun vettebea millete ibrâhîme hanîfâ(hanîfen). Vettehazallâhu ibrâhîme halîlâ(halîlen).
Naisa 125

Hangi insan, din yönünden, iyilik edici olarak yüzünü Allah'a teslim edip dosdoğru İbrâhim dinine tâbi olandan daha güzel olabilir? Allâh, İbrâhim'i dost edinmişti.
Nisa 125

Kardeşlerim;

Kuran ayetlerinde geçen Veli, Evliya kelimelerinin mana karşılığı dost demek değildir.

Arapça inmiş Kuran 'a, başka lisanlarda anlam verilemez. Manasına karşılık bulunamayan durumlarda ise, metnin orijinalini aynen vermek gerekir.

Örnek olarak belirtmek gerekirse;

HALİLA (halilen) : Dost demek..

EVLİYA : (Dost diyorlar)
VELİ : ( Dost diyorlar)

Veli veya Evliya kelimelerinin manası dost demek değildir..

Veli ve Evliya kelimelerine, mürşid, yol büyükleri, irşad eden, yetiştiren, koruyan, kollayan manalarında, dünya hayatında tabii olunacak zatlar olarak bakılması gerekir.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi