You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

General
RE: Altın öğütler
Kaynak İncesoz.com Necmettin Erbakan Sözleri

NECMETTİN ERBAKAN SÖZLERİ

”Haksız bir davada zirve olmaktansa, hak davada zerre olmayı tercih ederiz.”

”Siyaseti önemsemeyen Müslümanları,  Müslümanları önemsemeyen siyasetçiler yönetir.”

”İman varsa imkanda vardır, milli görüşçü asla vazgeçmez.”

”Hakk’ı üstün tutmak her zaman saadet getirir.”

”Aşk, azim ve Millî Görüş tekeden bile süt çıkarır.”

ölen bir tek çocuğun vebalini yedi sülaleniz alnını secdeden hiç kaldırmasa da ödeyemeyecektir.”

Cihad izzet ve aydınlık, gevşeklik ise zillet ve karanlıktır.”

İslam beş temel üzerine bina edilmiş bir hakikat sarayı ve hayat programıdır. sadece bu beş şeyden ibaret zannedilmesi hatadır. Zira, sadece bir kısmına inanmak ve yaşamak İslam değildir.”

Hak’kın tesisi için çalışmamakla Batıl’ın hakimiyeti için çalışmak arasında fark yoktur. Dönmelikten hayır gelir mi be ahmak.”

Kanunlar ve nizamlar mükemmel olsada onu tatbik edecek insanın içerisine hak ve adalet girmemişse, netice tersine tecelli edecek, adalet yerine adaletsizlik, sosyal adalet yerine sosyal istismar hâkim olacaktır.”

Kırk çürük yumurta bir sağlam yumurta etmez.”

Malıyla canıyla cihad eden bir Müslüman olarak anılmak isterim.”

”Dünyayı ezen sömürü canavarının beyni siyonizm, kalbi haçlı Avrupa, sağ kolu Amerika, sol kolu Rusya’dır.”

”Fırtınalara yön veren kelebeklerin kanat çırpışıdır.”

”İslâmi tebligatta muhatabımız istisnasız bütün insanlardır. görüşü ve görüntüsü ile davamız herkese anlatılmalı, davet her kese yapılmalıdır. Tebliğ ve davet bizden, hidayet Allah (C.C)’tandır.”

”Şeytan, Allah’ın mevcudiyetini ve kudretini bildiği gibi, siyonist Yahudi İslam’ın canının cihat olduğunu bildiği için, bütün gücüyle Müslümanların cihat ruhunu söndürmeye çalışmaktadır.”

imanı ve itikadı konularda başlayacak çok az bir şüphe ve sapma insanı İslam’dan uzaklaştıracak ve bu sapıklık sahibini cennete değil, cehenneme taşıyacaktır.”

İslâmi tebligatta muhatabımız istisnasız bütün insanlardır.

görüşü ve görüntüsü ne olursa olsun, davamız herkese anlatılmalı, davet her kesime yapılmalıdır. Tebliğ ve davet bizden, hidayet Allah’tandır.”

Kâbe’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin filleri nasıl sahiplerini ezdiyse, zalim devletlerin uçak, gemi ve tankları birbirini ezecek ve sahiplerini yiyecektir.”

İslamsız tüm  nimet ve saadetler eksiktir. Bu nedenle “Bugün dininizi ikmal ettim ve nimetlerimi tamamladım.” ayeti en son indirilmiştir.”

Bir çiçekle bahar olmaz ama, her bahar bir çiçekle başlar.”

İslâm bize ve zamana uymaya mecbur değildir. Ama herkes ve her zaman, İslâm’a uymak mecburiyetindedir.”

İslâm, dünya ve ahiret saadetinin tek ilacıdır.”

İslâm dini bir bütündür. Ona bir şey katılamaz ve çıkarılamaz. Baştan sona Hak’tır hayırdır  herkes için ve her yerde lazımdır.”

Akıl imanın ve İslam’ın emrinde ise en büyük nimettir  nefsin  şeytanın elinde ise, sebebin felâkettir.”

”Müslüman hakkın hakimiyeti için motor, şerrin yok olması için fren olma görevlisidir.”

”İslam’ın dışında, hiçbir hak ve hakikat yoktur. Fen sanat ve sanayi dahi İslam’ın içindedir onun  şubesidir.

İlhamını Kur’andan almayan ilim ve teknik hayra mazhar olamaz. Şerden ve zarardan arınamaz yeterli ve yararlı olduğu savunulamaz.’

”İslam savaşları insanların saadeti için yapılmıştır.”

”Domuzdan post, gavurdan dost olmaz.”

Müslüman masum kardeşlerimizin acımasızca bombalamasına izin vermemeliyiz!”

İslam en yücedir ve ondan yücesi yoktur. Bu geçek hadisle ve Allah’ın kitabıyla hükümleşmiştir.”

Akıl, düşünmektir. kârını ve zarar çok iyi hesaplanmalıdır Çünkü son pişmanlık para etmez Ve “ah keşke” sözleri, akılsızlığın neticesidir.”

Kelime-i Şehadet getirip iman etmekle iş bitmiyor,  kulluk imtihanımız yeni başlıyor. Kelime-i Şehadet, Kur’an ile  yapılan kulluk imtihanına, giriş belgesidir

”Yahu güneş dururken ampule ne hacet?”

Ameller, niyetlerle tartılır. ibadetler niyetlere göredir Neyi elde etmek istediğimiz ve neleri gaye edindiğimiz önemlidir.”

”Dünyadan Ay’a gönderilen bir füze bir milimlik  sapma gösterirse, açı büyüyecek ve füze Ay’a değil başka bir gezegene çarpıp parçalanacaktır.”

”Cennete girmek için, mutlaka Müslüman olmak gereklidir. Ancak dünyada, Adil bir düzen huzur ve emniyet için sadece “insan” olmak yeterlidir.”

Yanlışın en tehlikesi, doğruya en yakın yanlıştır. doğruyla karıştırılması ve insanların kolayca aldatılması ihtimali taşımaktadır.”

İslâmi cihat İslâm’a göre olmak teşkilat düzeniyle yapılmak zorundadır. Bu da bir karargâha bağlılık ve itaati gerekli kılmaktadır.”

Biri İslami tebliğin ulaşmadığı insanlar, diğeri  İslam’ın yüceliğini bildikleri halde ona dil uzatan ve gericilikle eş gören kalpleri mühürlü insanlar.”

meşhur misalimizle her yerde söylediğimiz gibi ne yaparsa yapsınlar; hangi oyunları oynarlarsa oynasınlar hepsi yok olup gidecekdir. Ve Allah nurunu onlar istese de istemese de tamamlayacakdır.”

”Milli Görüş; Bu milletin inancıdır, tarihidir, kimliğidir, ruh köküdür.”

”Zor bir yolda yürümek mecburiyetinde olan insanlar, yolda yürümeye başlamadan önce gönüllerinde ve zihinlerinde yürümek ve yol almak zorundadırlar.

Evvela, yolu nasıl aşarım, korkusundan kurtularak yola çıktıklarında görürler yol zor da olsa aşılmış yürünmüş ve hedefe yere gidilmiştir.

yürekğinle, inanırsan aslında yolun zannedildiği kadar zahmetli olmadığına ve bütün sıkıntılı yolların aşılabileceğine dair bir iman doğar.”

”Yaşanabilir bir Türkiye, yeniden büyük Türkiye ve adil bir dünya mutlaka kurulacaktır.”

”Biz, kendi muhasebemizi yapmak ve hesabımızı sağlam tutmakla mükellefiz.”

”Kabir suali kimlik tespitidir. İnsanın kimliği ve kişiliği ise, tarafgirliği ile belirlenir. Bir insan Hakkın mı, yoksa Batılın mı safındadır? Sorusunun cevabı oldukça önemlidir.”

yapmamız gereken yalanla ve çirkinlikle uğraşmak değil, doğru ve güzel olanla uğraşmaktır.”

”Yeryüzünün en ideal insanları, en aydın en ilerici insanlar şüphesiz Müslümanlardır.

Müslüman olmak dünyadaki en büyük ayrıcalıktır.”

”Allah’ına kul olmayan davasına er olamaz..”

itikat ve ilmihal konularını öğrendiği ve ibadetleri yerine getirdiği halde, ticaret, siyaset ve devlette müşrik gibi düşünen, olayları batılı ve cahili ölçülerle değerlendiren hakiki Mümin sayılamaz.”

”Ordu yapılacak işlerin belirlendiği, her işe görevlilerin tayin edildiği ve eğitildiği, emir-komuta disiplini  içerisinde, herkesin görevini yerine getirdiği cemaat ve teşkilât demektir.”

en gür seda Hakkın ve Hakka inananların olacaktır.”

Avrupa kültürü ile er yada geç hesaplaşacağız. Bundan kurtuluş yok.

Biz batılı değiliz. Ve avrupalı değiliz. hesab ve çalışmalarımızı bu farklılıkta yoğunlaştırmalıyız .”

seçimler için değil, gelecek nesiller için çalışıyoruz

”Biz mantar zihniyetli değiliz, biz çınar ağacıyız..”

”Bir milletin asıl gücü; topu, tüfeğitankı değil imanlı ve inançlı gençliğidir.”

”İslam’ı, ‘ırkçılık’ gibi batıl ve bozuk şeylerle karıştırmak itikadi bir sapıklıktır.”

Rabbım’ın, zorlaştırmasını, gayret ve metanet göstererek, mükâfâtımın kat kat artmasını murad ettiğine işaret sayıyor ve teselli buluyorum

”Cihad: Kur’an nizamını kurmak ve yürütmek için var gücümüzle çalışmaktır.”

”Cihat, huzur ve hürriyet içinde yaşanacak  insan haklarına saygı duyulacak bir ortamı hazırlamak ilmi-ahlaki ve siyasi hizmetlerdir. Askeri ve silahlı cihad ise, dışarıdaki düşmanlar için geçerlidir.”

”Akıl, iyiyi kötüden seçip ayırma yeteneğidir.”

İslam’ın evrenselliğini ve herkes için saadet nizamı olduğunu bilmeyen kalmamıştır

İmanla küfür bir kalpte birleşmez ve barışmaz.

Her gece en son kıldığımız vitir namazındaki kunut duasını okurken, Allah’a söz vermeden başımızı yastığa koymuyoruz.”

Mezheplerin birleştirilmesi fikri ırkçılık gibi siyonist şeytan şırıngasıdır insanlarımızı ibadetden ve takva dairesinden koparmayı amaçlamaktadır.”

”Türkiye’de farmasonluk, siyonistlik, komünistlik ve şahsiyetsizlik saltanatı mutlaka yıkılacaktır.”

”Bütün Batı hukuku, toplam on bin meseledir Ama sadece İmamı Azam Hz.’lerinin çözümlediği ve hüküm verdiği mesele yüz binin üzerindedir.”

”Asıl marifet, yük altında ve hizmette sadık ve sağlam kalmaktır çay sohbetlerinde ve edebiyat kürsülerinde kahramanlık satmak kolaydır.”

”Cenab-ı Hakkın en sevdiği insan, sorumluluğunu bilen ve görevini en iyi  yerine getiren insandır.”

Görevde ciddiyet ve titizlik ihsan makamıdır

”Allah’ın rızası, ordu içindeki rütbeye göre değil, üstlendiği görevi üstün gayret ve samimiyetle, canla başla yapmaya bağlıdır.”

beş vakit namazı imamın arkasında erkanıyla kılan içinden “Camiden sonra, sattığım tarlanın parasını hangi bankaya yatırsam?” diye geçiriyor ve faiz yiyorsa, bu kişi İslamca düşünmüyor demektir.”

Siyasi ve iktisadi sömürüye, rüşvete ve adam kayırmaya, milli kültür düşmanlığına, zümre saltanatına, anarşiye son vereceğiz.”

Batıla ve düşmanlarımıza, bizden çok imkân ve fırsat verilmesi ve  cephede bize hücuma geçilmesi Müslümanlara rahmet ve fazilet sebebidir.”

”Ya Rabbi, facir ve fasık kimselerle bağlarımızı kestik ve Senin dinini yıkmak isteyenleri terk ettik

”Namaz dinin direği cihad ise zirvesidir. Biz siyaset değil cihad yapıyoruz.”

”Siyonizm timsaha benzer. timsahın üst çenesi Amerika ise alt çenesi Avrupa Birliği’dir. Beyni Siyo­nizm, gövdesi ise işbirlikçilerdir.”

Son zamanlarda fikir kirlenmesi olarak; modern Müslüman, ılımlı İslam, light İslam, çağdaşlık diye birtakım kavramlar kullanılıyor. birkaç asır önce nasıl Hristiyanlığı Protestanlaştırdılarsa şimdi de İslam’ı Protestanlaştırmaya çalışıyorlar. Ne demek ılımlı İslam İslam’ın ılımlısı, ılımsızı olmaz. İslam, İslam’dır.”

davamızda kimse kendi için yaşamaz, Herkes kardeşi için yaşar. Menfaati öldürmenin en kolay yolu budur..”

Müslüman ülkeler, ihtilafları görüşmeli hakeme gitmeli, hiçbir zaman şid­dete başvurulmamalıdır.”

”Bize düşen gayrettir. Onlar nasıl ki bâtıl davaları için çalıştılarsa, biz de onlardan daha büyük bir gayretle, cihat şuu­ruyla, insanlığın saadeti için canla başla çalışmak zorundayız.”

”Nato ve Varşova Paktları İslam’a karşı  haçlı orduları gibi birleşmiştir.”

”Bir milletin güçlü olabilmesi için, evlatlarının ilim öğrenmesi nefis terbiyesi ve cihat etmesi lazımdır

”Onları dış güçler buraya getirdi. ırkçı, siyonist emperyalist güçlere bilmeden destek oluyorlar. Yaptıkları yanlış. Vergiler ve borçlarla siyonistlere para kazandırıyorlar.

”İslam, bütün insanlığı eşit  görür, Hak­kı üstün tutar, sömürüyü reddeder, kimseye kul ve köle olmasını kabul etmez.

Siyonizm hakkı üstün tutan İslam’ı hedef al­mıştır.”

İlla Avrupa diye tutturanlarla, üniversiteli kız çocuklarına baş açtırmaya çalışanlar aynıdır Avrupa’yı ilerici görüp İslam’ı gerici görenler aynıdır

”Her yerde, her halde ve her meselede, mutlaka İslâm’a göre, yani İslâmca düşünmek zorundayız.”

”Hayat; iman ve cihattır. Bu iki değere kim sahipse zaferi onlar kazanacaktır.”

”Davamızın esası şefkat, gayesi ise bütün insanlığın saadetidir.”

Hollanda’da bir inekten günde 50 kilogram süt alınmıştır. Halbuki bizim yerli ineğimizden 5 kilogram süt alınmaktadır. şayet biz adalet adına kuracağımız düzende , kendi ineğimizden en az 50 kg süt alacak ilmi ve teknolojiyi  hazırlamazsak, topa tanka gerek yok, Hollanda gâvuru bizi sütle boğar ve peynirle kafamızı kırar!”
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Kaynak incesoz.com Kudüs Sözleri

İslamiyetin ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve Kudüs Müslümanlarca önemli bir merkezdir. İsrail’in işgali altında olan ve ibadete izin verilmeyen Aksa’nın en kısa zamanda özgürlüğe kavuşmasını temenni ediyoruz.

”Gökte yaratılıp yere indirilen şehir Kudüs.” (Sezai Karakoç)

”Sen üç dinin kutsal saydığı güzel şehirsin Kudüs.”

”Kudüs’ü savunmak, gerçek bağımsızlığı savunmaktır.” (Nuri Pakdil)

”Kudüs… Bir sınav kağıdı... Her Mü’min kulun önünde…” (Cahit Zarifoğlu)

”Kudüs işgal altındayken ben nasıl gülebilirim ki?” (Selahaddin Eyyûbî)

”Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir…” (Recep Tayyip Erdoğan)

”Akdeniz kıyılarına dökülen kan öteden beri, kirli bir tarihtir.” (Kudüs Konçertosu, Adonis)

”Allah’ın evi esaret altındayken, Selahaddin nasıl kendi evinde yatar?” (Selahaddin Eyyûbî)

”Yıkılasın İsrail! Enkazını göreyim! Sana ülke diyenin, yüzüne tüküreyim!” (Necip Fazıl Kısakürek)

”Müslüman yürekler bilirim daha, Kızdı mı Cehennem kesilir, Sevdi mi Cennet.” (Erdem Bayazıt)

”Selam olsun sol yanındaki et parçasına Kudüs’ü koyup, yürek edenlere.” (Mehmet Deveci)

”Dünyanın en kutsal kenti Kudüs, uzun zamandır dünyanın en büyük günahlarına şahit oluyordu.” (Banu Avar)

”Biz Müslümanlar için, mübarek beldelerimizi korumak imkan değil, iman meselesidir.” (Recep Tayyip Erdoğan)

”Kudüs Mekke’dir, Medine’dir. Mekke Kudüs’tür, Medine’dir. Medine de Kudüs’tür, Mekke’dir.” (Nureddin Yıldız)

”Önce yüreklermizdeki Kudüs’ü işgal ettiler. Biz savaşı önce kendimizde kaybettik.” (Cahit Zarifoğlu)

”Biz ise Yahudinin ayağını İslam topraklarından söküp atmaya ve Kudüs’ü kurtarmaya talibiz.” (Cahit Zarifoğlu)

”İçin için çağlayan dualarımı ıslamarladım sana, aldın mı Kudüs, aldın mı?” (Mehmet Deveci)

”Filistin halksız bir vatan değil ki, vatansız bir halkı kabul etsin.” (Yusuf El Karadavi)

”Kudüs kan ağlıyor. Bir derdime bir de Kudüs’e baktım. Önce derdimden, sonra kendimden utandım.”

Ey Müslümanlar! Kudüslü bacılarım kadar dik durun. Dik durun ki, dünya Müslüman’ın ne olduğunu öğrensin artık.

”Kudüs sevdasını, ağrısını mahşere bırakmayın! Yaşıyorken, hayattayken sevin Kudüs’ü, özleyin, dua edin.” (Mehmet Deveci)

”Kudüs, Filistin davası değil kıble davasıdır. Bu ümmetin cihad kalbi kıyamete kadar Kudüs’ün eteklerinde atacaktır.” (Nureddin Yıldız)

”Ey ilk kıblem! Sana rahat yoksa bizlere de yok! Muhammed’in aleyhisselam ordusu gelecek diye bekleyen gözü yaşlı bacımın ümidi olmak zamanı!”

”Mescid-i Aksâ’sız ve Kudüs’süz bir Filistin bir anlam ifade eder mi? Kudüssüz bir Filistin tıpkı gövdesiz baş gibidir.” (Yusuf El Karadavi)

”Tur Dağı’nı yaşa ki bilesin nerde Kudüs. Ben Kudüs’ü kol saati gibi taşıyorum. Ayarlanmadan Kudüs’e boşuna vakit geçirirsin. Buz tutar gözün görmez olur.” (Nuri Pakdil)

”Gel, anne ol. Çünkü anne bir çocuktan Kudüs yapar. Adam baba olunca içinde bir Kudüs canlanır. Yürü kardeşim! Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin.” (Nuri Pakdil)

”Her yeni gün umuda doğuyor gözleriniz. Gözleriniz. Ortadoğu oluyor gözleriniz. Kudüs’ü, Beyrut’u, Bağdat’ı emziren şefkatli ve bereketli bir anne oluyor.” (Tarık Tufan)

”Bir gün gelecek İsrail’e öyle bir tokat atacağız ki,bütün hayatı gözlerinin önünden Gazze Şeridi gibi geçecek.” (Necmettin Erbakan)

”Kudüs anadır, göklerin övüncüdür Kudüs. İlk kez Kudüs’e doğru secde ettik, Miraç hediyemiz namaz orada verildi. Peygamber, Cebrail’in bile erişemediği sırlara o gün orada erişti.” (Yedi güzel Adam Filminden)

”Eğer Amerika İsrail’i bu kadar çok seviyorsa Güney Amerika’da yer versin. Müslüman topraklarında İsrail’in yeri olamaz.” (Necmettin Erbakan)

”Bugün, kafirlerin gücüne aldanan, önlerinde eğilen 1 milyar 800 milyonluk İslam Alemi, Selahaddin-i Eyyubi gibi iman edebilirse, kafirler, zalimler, Telaviv’in eşkıyaları bu ümmetin önünde eğilecektir Allah’ın izniyle.” (Dr. İhsan Şenocak)

”Kalk Kudüs’e gidelim. Yahya peygamberin yanında büyüsün çocuklar. Elleri taş tutacak yaşa gelsin. Kalpleri aşk tutacak yaşa. Sokaklarına atalım kendimizi. Adımızı söyleyelim kontrol noktalarında.” (Tarık Tufan)

”Kudüs Filistinlilerin değil, Arapların değil, Hz. Muhammed’e sallallahü aleyhi ve sellem ümmet olan herkesindir! Kudüs bizim ilk kıblemiz, sürekli cihâdımızdır!” (Nureddin Yıldız)

”Kudüs’e gidiş ve dönüş yolu kaç cesetle döşenmiştir? Üstelik bu cesetler, sadece düşman cesetleri de değildir. (Virginia Henley)

”Peygamberlerin en kutsal sırlara eriştiği Kutsal Kudüs, İslam âleminin kanayan yarası, insanlığın utanç tablosu oldu. Yıkılasın İsrail! Enkazını göreyim! Sana ülke diyenin, yüzüne tüküreyim!” (Necip Fazıl Kısakürek)

Kudüs, kuşların taşlanmadığı tek şehir… Orada taşlar avcılara fırlatılır. Kudüslü çocuklar, kuşların da Fatiha suresindeki, “Biz sana kulluk ederiz” cümlesindeki “biz”den olduklarını bilirler.” (İbrahim Paşalı)

”Davud Peygamber’in(as) fethettiği, Süleyman Peygamber’in (as) şekillendirdiği, Hz. İsa’nın (as) göğe, Hz. Muhammed’in (sav) Mirac’a yükseldiği yerdir Kudüs.” (Talha Uğurluel)

”Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya varır varmaz ruhum, bedenime geri geldi, vücuduma hayat yeniden döndü. Gazinoda ölüyken burada yeniden dirildim. Kudüs’te sanki taze kan bulmuş, Rabbim tarafından rızıklandırılmıştım.” (Abdullah Galib Bergusi)

”İnanıyorum ki, akl-ı selîm, sağduyu, itidal ve barış taraftarları Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup ve Hz. Yusuf’u bağrında barındıran El-Halîl Camisinin başına gelenlerin Mescid-i Aksâ’nın başına gelmesine izin vermeyeceklerdir.” (Mehmet Görmez)

”Sevgili kızım, koruyucu meleğim, ne zaman ki Kudüs’ü gördüm, işte o zaman hayatın arzusunu hissettim. Sevimli kızım, Kudüs’ü anlatmak için kelimeler yetersiz kalır. Kokusu her şeyden güzeldir. Manzarası dünyanın bütün güzel manzaralarından çok daha güzel, çok daha harika…” (Abdullah Galib Bergusi)
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Kaynak  incesoz.com
Aliya izzet begoviç sözleri

Bir Şahsın Yüceltilmesi Hadisesi, İslam’a kesinlikle yabancıdır! Çünkü bu bir çeşit putçuluktur!”

Çok yaşadım ve çok yoruldum. Şimdi sevgilime kavuşmak istiyorum.”

”Sanat için soyunana alkış tutanlar Allah için giyinene neden zulmeder?”

”İyi insan olmadan iyi Müslüman olamayız.”

”Ben Müslümanım hayatımın sonuna kadar böyle devam edecek. Çünkü İslam benim için iyi ve asil olmanın en doğru ifadesidir.”

”Düşmanına benzediğin zaman, savaşmanın anlamı kalmaz.”

”Hedefimiz, Müslümanların İslamlaşması; Sloganımız, inanmak ve mücadele etmek.”

”Bu adil bir barış olmayabilir; fakat süren bir savaştan daha iyidir.”

”Özgürlük verilmez, alınır.”

Müslüman halkları idare eden kimselerin İslam içinde terbiye görmüş ve İslam düşüncesinden esinlenmiş kişilerden olmalarından daha tabii ne olabilir.”

”Hatalı bilgi bilmezlikten daha tehlikelidir.”

”Bütün yücelik ve şükran Allah’a aittir ve insanların gerçek kalitesini ancak Allah tespit edebilir.”

”İslamiyet’in ilerlemesini sakin ve teslimiyetçi kimseler değil, cesur ve isyankar ruhlu kimseler gerçekleştirecektir.”

”İnsan idealsiz yaşayamaz, en azından insan gibi yaşayamaz.”

”Olduğunuz gibi kalın. Dininizi, milliyetinizi koruyun. Kimliğinizi kaybetmenin bedeli köleliktir.”

”En kötü kombinasyon, boş bir ruh ile dolu bir midededir.”

”Biz ölüyoruz ama onlar da kazanmıyorlar.”

”Geçmişte İslam halkları veya onların büyük çoğunluğu geri kalmış değillerdi. Bugün ise geri kalmışlık vardır.”

Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz.

Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.”

”İslam en iyi ama biz, en iyiler değiliz.”

”Hukuk benim için sadece meslek değil inancım, yaşam tercihim ve hayat felsefem.”

”Etrafımızdaki her şeyde mucizeler var; ama insan hala alemdeki en büyük mucizedir.”

”Evet ben de korkuyorum ama yürümemi gerektiren sebepler, korkmamı gerektiren sebeplerden daha fazla.”

yalnızca iyi ve sağlıklı halklar iyi hükümet sahibi olma ‘şansına’ sahiptir.

”İnsan, semanın çocuğu, yeryüzünün kurdudur.”

”İlimle din, birbirinden ayrıldığı takdirde, din insanları geri kafalılığa, ilim ise ateizme sürükler.”

”Din hurafeleri yok etmezse, hurafeler dini yok eder.”

”İslam, asla sırf millet olmak istememiş manevi bir vazife ifa eden bir ‘ümmet’ olmak istemiştir.”

”İslam arzuların yok edilmesi değil, kontrol edilmesini ister.”

”Halklarımızın itaatkar olmaları için artık demir zincirlere ihtiyaç yoktur.”

”Yugoslavya’yı seviyorum ama özgürlüğü daha çok seviyorum.”

sevgi ve ölüm aynıdır. Bu kelimelerin kime ait olduğunu bilmiyorum, ama onlar hafızamın derinliklerine kazınmış.”

”Kabile ve ulusun dar sınırlarından kurtarmak için kendinizi Müslüman olarak düşünün.”

”Söylenebilecek her şeyin söylendiğine eminim ama hepsinin duyulduğuna emin değilim.”

”Allah’ım, İslam halklarına ve bütün dünyaya iman bağışla.”

”Sloganımız şu: Kendinden olanı sev, ötekine saygı göster.”

”Her şeye kadir olan Allah’a and olsun ki köle olmayacağız.”

”Hayvan ancak aç olduğu veya bir tehditle karşı karşıya bulunduğu zaman; insan ise, tok ve güçlü olduğu zaman tehlikelidir.”

”İslam halifeyi yarattı ve o krallardan da üstün olan bir krala dönüştü.”

”İnsanlara hayat bahşetmek, ölü ruhları diriltmek maksadıyla indirilmiş bulunan Kur’anı Kerim, ne yazık ki bu gün insanlar kolay can versinler, diye başlarında okunmaktadır.”

”Öyle hareket et ki, davranışların herkes için geçerli olsun; ne sana göre değişsin ne de başkalarına göre.”

”Hayvanlar ne Cennet’te yaşamışlar, ne de oradan kovulmuşlardır. Hayvanların masum olmalarının sebebi budur.”

”Bizi, yok etmekle tehdit ediyorlar. Ama bilsinler ki Müslümanlar yok olmayacaktır.”

zekat, kasalarla beraber gönüller de açılsın ister.”

”Din de devrim de acılar ve ızdıraplar içinde doğar. İkisi de refah ve konfor içinde yok olup gider. Gerçekten de devam eden sırf onların gerçekleşme çabasıdır.”

”İslami inanç ile, gayr-ı İslami yaşamak, üretmek, eğlenmek ve hüküm sürmek mümkün değildir.”

”Karizması olan bir şey varsa, o da; ızdıraptır.

”Tek tek insanları sevemeyenler, insanlık kavramını icat etmişlerdir; hem kullanmak hem de rahatlamak için.”

”Kendilerine delilik bulaşmış insanlar mutludurlar, ben de onlardan biri olduğuma inanıyorum.”

”İnsanlığın birliği, Allah’ın birliğinden kaynaklanır.”

”Masumiyet, seçim imkanına dair bilgiden yani özgürlük bilgisinden önce mevcut olan durumdur.”

”Hayat fenomen değil, mucizedir.”

”Biz koyun olduğumuz için onlar kurt oldular.”

Malcolm X, İslam aleminde ırkçı duygunun bulunmayışını renk körlüğü’ olarak tanımlar. Müslümanlar rengi değil, insanı görürler.”

”Bizler insan olmaya ve insan kalmaya çalıştık ve başarılı olduk. Kendimizden dolayı insan kalmaya çalıştık

”Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor, Bosna’nın özünü de zedeliyor.”

”Allah, hayvanlardan farklı olarak bizi dik yürür yarattı. Çoğu insan bu imtiyazı kullanmaz, eğilirler, hatta sürünürler. İnsan böyle mi yapmalı? Allah’ın büyük nimetlerini, dik yürümeyi reddetmek nankörlük değil mi?”

”Sevgi ve dayanışmanın, paylaşmanın olduğu yerde ölüm değil hayat vardır.”

”Sorunlarımız için düşmanın felaket planlarını değil kendimizi suçladığımız zaman sorunların azaldığını ve olgunlaştığımızı görürüz.”

”Adaletin kendisi insanların kalplerinde mevcuttur, aksi durumda adalet yoktur.”

”Kur’an ve İslam sadece hocalara bırakılmayacak kadar önemlidir.”

”Tarih sadece sürekli değişimin değil, aynı zamanda ve devamlı olarak imkansız ve beklenmeyenlerin gerçekleşmesinin hikayesidir.”

İnançtan daha derin vaya daha yüce hiçbir şey yoktur; bazı inananlardan daha donuk ve daha sıkıcı bir şey de yoktur.”

”İktidar insanları şımartır. Bu şaşmaz kural.”

”İnsan hiçbir zaman ahlaken tarafsız değildir. o, daima ya hakikatten yahut sahte olarak ahlaklıdır

”Acılar ve ızdıraplar içinde doğan dinler ve devrimler rahat ve konfora gömülünce biter.”

”Allah’ım, dürüst ama kalbi olmayan doğru insanlardan sana sığınırım.”

Her iktidar insanları bozar ve bu bozgunculuğun yıkıcı etkisine ancak sadece Allah’a iman ve ahlaki değerlerin sürekli canlı tutulması ile karşı durabilir.

İslam ülkelerinde iktidar sahibi olan kral ve emirler satın alınmış siviller halkın içinde ‘bir şeyin çürük’ olduğunun işaretidir.”

”İslam güzel de, Müslüman bunun neresinde?”

”Müslüman olarak yaşamak ve ayakta kalmak istiyorsa eğer o, ortam, topluluk ve düzen yaratmak mecburiyetindedir. O dünyayı değiştirmek zorundadır, aksi taktirde o değişecektir.”

”İdare etmek değil, idare edilmek için eğitilen kuşaklar İslam’ın ilerlemesini sağlayamazlar.”

”İnsanın ruhi tarafını tanımazsanız, insanların eşitliğinin dayandığı yegane esası kaybedersiniz.”

”Uygarlık, kadını hayranlık ve kullanım objesi yapmış; fakat takdir ve saygıya layık olan şahsiyeti ondan almıştır.”

”Eğer din batıl inancı yok edemezse batıl inanç dini yok edecektir.”

”Geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız. Kin ve intikam peşinde koşmayacağız.”

”İslami yeniden doğuş, dünyanın geniş alanında umut ve çıkışın bir adıdır.”

”İslam bütün Müslümanların kardeşliğini farz kıldı fakat Müslümanlar birlik değiller, hatta başkalarının hesabına aralarında savaş yapmaktadırlar.”

”Milliyet tabii bir akrabalık bağına dayalıdır, İslam ise ruh, hukuk ve ahlaka dayalı bir bağdır.”

”İslam dünyasında rastladığımız her şeyin İslami olduğu, Kur’an-ı Kerim’in prensiplerine dayalı olduğunu düşünmekten büyük bir hata olamaz.”

”Kabile ve ulusun dar sınırlarından kurtulmak için kendinizi Müslüman olarak düşünmeye başlayın.”

Akıllı adam nasıl konuşulacağını bilir. Hikmetli adam ise nasıl suskun kalınacağını da bilir.”

”Tarih baştan aşağı, küçük fakat kararlı, cesur ve akıllı insan topluluklarının, seyri değiştirdiklerini anlatan bir hikayedir.”

”Din, bizim özgürlük savaşımızın boyutunu genişletti, bizim iyiyle kötü arasındaki farkları daha iyi görmemizi sağladı.”

”Bütün canlılar acı çeker fakat insan ızdıraba fikir giydirir.”

”İnsan, tüm ilimlerin onun hakkında söylediklerinden daha fazladır.”

”Maddi bakımdan hali düzelince insan neden daha az memnun olur? Maddi standart yükselince, psikolojik standart neden düşer?”

”O artık yalnızca atalarımdan devraldığım bir din değildi; yeni baştan edinilmiş bir inançtı. Ve onu bir daha hiç yitirmedim.”

”İnsan olmak için biyolojik hayatın ötesinde bir şeylere sahip olmak gerekir. ”

”Vicdan özgürlüğü ve hoşgörü meselesi ahlaki bir sorundur ve her insan, bu iki zıt hükümden hangisinin taraftarı olduğunun cevabını kendi ruhu içinde aramak zorundadır.”

”Hiç kimse intikam peşinde koşmasın. Sadece adaleti arayın.”

”Ben dindarlığımı annemin dindarlığına borçluyum.”

”Adalet ispata ihtiyaç duymayan az sayıdaki şeylerden biridir.”

”Ümit en son ölen şeydir.”

”Biz de zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz. Kitab’a uyacağız.”

”Benim için yeryüzünde iyi, doğru ve güzel ne varsa onun adı İSLAM’dır.”

”Bela aramak, cesaret değil deliliktir. Cesaret, insanın sakınamayacağı sorunlarla makul bir şekilde yüzleşme istekliliğidir.”

”Ey teslimiyet, senin adın İslam’dır!”

”Aşk ve nefret ile şiir yazabilirsiniz, tarih değil!”

”Din ahlaktır; onu hayata geçirmek ise terbiyedir.”

”Bir kelimeyi hiç aklınızdan çıkarmayın: Devlet. Devletin ne kadar önemli olduğunu hepimiz idrak etmeliyiz. Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgarda savrulup gider.”

”Belki hepimiz çiğnenecek, öleceğiz; ama, İnşallah İslam’ı çiğnetmeyeceğiz.”

”Biz kin gütmeyeceğiz ama asla bu yapılanları unutmayacağız.”

”Karanlığa alışmış olan köstebekler, ışığa müsamaha gösteremezler.”

Yaşayan her şey acı çeker. Fakat sadece insanlar ızdıraba fikir giydirirler. Fark budur.”

”Tarihin tamamı, kaderimiz olarak adlandırılan şeyin bir parçasıdır.”

”Tarihi unutmayın, ama tarihte de yaşamayın!”

”Her fani gibi ben de öleceğim. Öldüğümde Osmanlı askerleriyle, Bosna şehitleriyle yan yana yatmak istiyorum.”

”İslam tıpkı başarılı olmaya mecbur olduğu gibi gerçekçi de olmak zorundadır.”

”Balığın suda yaşaması gibi dünyanın içinde yaşadığı çevre Kur’an ve İslâm’dır.”

”Her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.”
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Kaynak orjinal sözler.com

Malcolm X Sözleri

Malcolm X Afroamerikan müslüman bir siyasi temsilci olarak en bilinen ve en çok saygı gösterilen isimlerden birisidir Çok farklı ve zorlu bir yaşamı olan ve müslüman olarak müslümanlığın duyulmasını kendisine amaç edinen Malcolm döneminin en bilinen isimlerindendir

Gerçekle yüzyüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız. Yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil.

Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.

En iyi nasihat, iyi örnek olmaktır.

Eğitimli değilim, herhangi bir alanda da uzmanlığım yok… Ama samimiyim ve benim samimiyetim benim kimliğimdir.

Eğitim olmadan, bu dünyada hiçbir yere gitmiyorsun.

Eğer uğrunda ölmeye hazır değilseniz, “özgürlük” kelimesini lügatınızdan çıkarın.

Bunu söylerken üzülüyorum ama ne yapayım en sevmediğim ders matematikti. Bunun nedeni matematiğin tartışmaya hiç mahal bırakmamasıydı

Bir yerde yanlış yapmışsanız, orada artık her şey bitiyordu.

Bugün, burada -dünya üzerinde bir insan gibi saygı görmek ve bir insan gibi haklarımızın verilmesi için her yolla var kılmayı amaçladığımız insanlık hakkımızı bildiriyoruz.

Bize şiddet uygulamayanlara karşı biz de şiddet uygulamayız.

müslüman olarak Allah’ın huzurunda secde etmeyen tek fert kalmayıncaya kadar İslam’ın hakim kılınması yolunda kendimi görevli hissediyorum.

Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, üniversiteden sonra, hapishanedir

Bir insan özgürlüğe doğru dürüst önem verdiğinde, güneşin altında, o özgürlüğü elde etmek için yapmayacağı hiçbir şey yoktur.

birinin özgürlük istediğini duyduğunuzda, ama nefesinde onu almak için ne yapmayacağını veya o yolda inanmadıklarını anlatacaksa, o kişi özgürlüğe inanmıyordur.

Özgürlüğe inanan bir adam özgürlüğünü elde etmek veya onu muhafaza etmek için güneşin altında herşeyi yapacaktır.

Beyaz adam savaştı, biz öldük.

Beni “Amerika’daki öfkeli Zenci” diye anıyorlar. inkar edecek değilim.

Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.

Barışçıl olun, kibar olun, kurallara itaat edin, herkese saygılı olun; fakat biri size dokunacak olursa onu mezara gönderin.

Bana bir kapitalist gösterin, ben de size bir kan emici göstereyim.

Amerikan rüyası görmüyorum, Amerikan kabusu görüyorum.

Amerika, İslam’ı anlamaya muhtaç. Çünkü bu din, ırk sorununu söküp atan dindir.

Şiddet kullanmamak iyidir, işe yaradığı sürece.

Özgürlük savunmasındaki güç, zorbalık ve zulüm namına kullanılan güçten büyüktür.

güç, bizim inancımızdan gelir.

Özgürlük için savaşmak için erkek olmanıza gerek Tek yapmanız gereken aklı başında ve insan olmanızdır.

Özgürlüğü savunanların direnme gücü, zulmedenlerin gücünden daha fazladır.

Özgürlüğü elde etmenin tek yolu dünyadaki tüm ezilmiş halkları tanımaktan geçer:

Brezilya, Venezüella, Haiti, Küba ve evet Küba halkının kan kardeşleriyiz bizler.

Özgürlüğe inanan bir dine inanıyorum.

Halkım için mücadele etmeyi men eden bir dini kabullenecek olsaydım, o dinin canı cehenneme derdim.

Müslümanlara göre; fazla dünyeviyim; Diğerlerine göre; Fazla dindarım… Militanlara göre, fazla ılımlıyım; Ilımlılara göre, fazla militanım.

Kitaplar bir tür zihin vitaminidir.

Kimse sana özgürlüğünü vermez. Kimse sana eşitliği, adaleti vermez. Eğer gerçekten adamsan, bunları kendin alırsın

İşleri tıkırında giden dışarıdaki namusu-bütünler” içeri girip çıkmış birisine burun kıvırıp geçerler. Ama o “namusu-bütünler” bataklığa saplansalar, içeri girip çıkmış birisi onlara onurlu davranır.

İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı. Kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.

İnsanlar bir adamın bütün hayatının bir tek kitapla değişebileceğinin farkında değiller.

İnsanı bir Müslüman’a karşı gene başka bir Müslüman koruyabilir, hiç değilse Müslümanlar tarafından eğitilmiş ve taktiklerini bilen birisi.

İnsan bir şeyler elde etmeyi kafasına koyduğu zaman, bir parça şamata yapmaktan da geri durmamalıdır.

Huzuru özgürlükten ayıramazsınız, hiç kimse özgürlüğüne sahip olmadan huzur içinde olamaz.

Hiçbir şeye taraf olmayan bir adam, herhangi bir şey için yıkılacaktır.

bir şeyi istiyorsan, biraz gürültü yapsan iyi olur.

Zaman şehitlik zamanıdır şehit olacaksam, bu kardeşlik uğruna olacaktır. Bu ülkeyi kurtaracak tek şey budur.

Tarihi değiştirebilenler, ancak ve ancak insanın kendisi hakkındaki düşüncesini değiştirmeyi başarabilmiş olanlardır.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Kaynak inceöz.com

Hz. Ömer Sözleri

”Dicle kenarında bir kurt bir koyunu yese, Allah adaleti benden sorar.”

”Gözü haramdan korumak, en güzel şehvet perdesidir.”

”Allah’ a itaat eden büyük zatların sözlerine dikkat edin. onlar tarafından gerçekler tecelli eder ve onu konuşurlar.”

”Namaz seni yolun yarısına oruç hükümdarın kapısına Sadaka ise, hükümdarın huzuruna çıkarır.”

”Mescidde oturan kimse, Allah’ü teâlâ’nın huzurunda bulunuyor demektir.”

”Şiddet göstermeden güçlü, kuvvetli; zayıflık belirtmeden yumuşak ol.”

Allahü teâlâ baskasına acımayana acımaz, affetmeyeni affetmez, özür kabul etmeyenin özrünü kabul etmez.”

duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam. İçimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım.”

İnsanlığın şerefi aklıyla, asaleti diniyle; şahsiyeti ahlakıyladır.”

”Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin. Amellerinizi tartılmadan önce tartınız.”

”Amellerin efdali, farzları yapıp haramlardan kaçınmak ve sâdık niyetdir.”

”İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.”

”Tevbe’den maksad günahı bilip yapmamaktır. Amel-i salihte maksad, kendini beğenmemektir. Şükürden maksad, aczini itiraf edip kulluğu bilmektir.”

”Beni en çok şaşırtan şey, bir kimsenin, Allah’ ı bilip, O’na isyan etmesi; Şeytan’ı bilip ona itaat etmesi ve dünyayı bilip ona meyletmesidir.”

”Bir kimse her kimle şakalaşırsa, onun gözünde küçülür ve heybetsiz olur.”

”Oburluktan sakınınız, zira oburluk bu dünyada hamallık öldükten sonra ise pis kokudur.”

”Kişiye imandan sonra verilen şeylerin en hayırlısı saliha kadındır.”

”Âhiret işlerinde zarar etmektense, dünyada zarar ediniz. Böylesi sizin için daha hayırlıdır.”

”Borcunu azaltırsan hür yaşarsın, günahlarını azaltırsan rahat ölürsün.”

”Hz. Ömer: Hızla camiye koşan çocuğun kolundan tutarak, daha küçüksün bu acelen ne dedi? Çocuk: ”Dün benden daha ufak birisi öldü.” dedi.”

”İnsanların en cahili, ahiretini başkasının dünyası için satandır.”

”Arkadaş çokluğu, zamanın felaketlerine karşı bir destek ve yardımdır.”

”Namaz kılan yaşlıyı severim ama namaz kılan gence aşığım.”

”Bir insanın şöhretine ve görünüşüne aldanma namaz ve niyazına bakma aklına ve doğruluğuna bak.”

”Adalet olmadıkça; Yönetim. Edep olmadıkça; Asalet Cömertlik olmadıkça; Zenginlik Güven olmadıkça; Sevinç Kanaat olmadıkça; Fakirlik Alçak gönüllü olmadıkça; Yükselmenin Allah’ ın başarıya ulaştırması olmadıkça; Çalışanın faydası olmaz.”

ümmet için en çok korktuğum şey, dili ve sözleri ile âlim; kalbi ile cahil olan kimselerdir.”

”Ölümü, yattığın zaman yastığının altında, kalktığın zaman burnunun ucunda bil!”

”Tevazunun başı, bir Müslümana ilk selamı vermen, bir mecliste en geride oturmaya razı olman ve şöhretten uzak durmandır.”

”Tevbe edenlerle oturun, onların kalpleri yumuşak olur.”

”Fazla gülmeyi terk edene heybet Fazla konuşmayı terk edene hikmet . Fazla yemeği terk edene ibadetin lezzeti verilir. Mizahı terk edene zarafet. Dünya sevgisini terk edene ahiret sevgisi serilir.”

Bana ayıplarımı, kusurlarımı söyleyen kimse Allah-ü teâlânın merhametine kavuşsun.”

”Çok konuşan çok yanılır. Çok yanılanın hayâ duygusu azalır. Hayâ duygusu azalanın, günah ve harama düşme endişesiyle şüphelden sakınma titizliği kaybolur. Şüpheden sakınma titizliği kaybolanın kalbi ölür.”

”Bütün dostları gezdim, gördüm. Dili muhafaza etmekten daha iyi dost göremedim.

Bütün elbiseleri gördüm. İffet ve sakınmaktan daha iyi elbise görmedim.

Bütün malları gördüm; kanaatten daha iyi mal görmedim.

Bütün iyilikleri gördüm; nasihatten daha iyisini görmedim.

Bütün yemekleri tattım; sabırdan lezzetlisini görmedim.”

İnsanlarla güzel dostluk kurmak, aklın yarısı Yerinde sual sormak, ilmin yarısı; iyi tedbir almak yaşamanın yarısıdır.”

”Günah işlemekten vazgeçmek, tövbe ile uğraşmaktan daha kolaydır.”

”Fazla lakırdıyı terk eden kimseye hikmet bahşedilir.

Fazla tecessüsle bakmayı terk edenin kalbine tevazu bahşedilir.

Fazla yemeyi terk edene ibadet lezzeti bahşedilir.

Fazla gülmeyi terk edene heybet bahşedilir.

Mizahı terk edene izzet bahşedilir.

Dünya sevgisini terk edene, ahiret bahşedilir.

Başkasının ayıbı ile meşgul olmayı terk edene, nefsinin ayıplarını ıslah etme hâli bahşedilir.

Allah’ın keyfiyetinde araştırma ve tecessüsü terk edene, nifaktan kurtuluş bahşedilir.”

”Ahiret yanında dünya nedir ki! Ancak tavşanın bir defa sıçraması misali bir şeydir.”

Merhamet etmeyene merhamet olunmaz, kusurları bağışlamayan bağışlanmaz, affetmeyen affolunmaz, günahlardan korunmayan kimse takvaya erdirilmez.”

”Yüze karşı övmek, boğazlamak gibidir.”

”En çok sevdiğim kimse, bana ayıp ve kusurlarımı haber verendir.”

”Bizim çarşımızda dini bilen kimseler satıcılık yapsın.”

”Dua, sema ile arz arasında durur. Rasulullah’a salâvat getirilmedikçe, Allah’a yükselmez.”

”Zenginlik de fakirlik de aynı şekilde birer binektir. Hangisine bineceğime aldırmıyorum.”

”Bir kimsenin sorduğu sorudan onun akıl seviyesini anlarım.”

”En akıllı kimse, insanların hareketlerini en iyi takdir edendir.”

”Bugünün işini yarına bırakma İş geri kalırsa hiçbir zaman ilerleyemez.”

”Şerri bilmeyen, onun tuzağına düşer.”

”Allah’ı anın, O’nu anmak şifadır.”

”Dünyaya az meylet ki hür yaşayasın. Nefsin esaretine düşmeyesin

”İnsanları düzeltebilmeniz için önce kendinizi ıslah etmeniz gerekir.”

”Ahmakla dostluktan çekin, zira iyilik edeyim derken çok defa kötülük eder.”

iyiliğin şerefi, geciktirilmeden hemen yapılmasındadır.”

”Başkasında görüp hoşlanmadığın ayıbın kendinde olduğunu görmemekten büyük ayıp olamaz.”

”Olmamış şeyleri soracağına, olmuşlardan ibret almaya çalış!”

”Amirin en kötüsü, halkı kötü yola sevk edendir.”

”Kalbinizin sevmediği kimselerden sakınınız!”

”Halka karşı insaflı davranan, işinde muvaffakiyete erişir.”

”İnsan için iş çoktur, fakat tutacağı işten ak yüzle çıkmayı düşünmelidir.”

”Kibir ve gururlulukla haddini aşanı, Cenab-ı Hak yerden yere çarpar.”

”İnandığınız gibi yaşamıyorsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.”

”Sırrını gizleyen, kendine hâkim olur.”

”Kötülüğü bilmeyen adam, onun tuzağına kolay düşer.”
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
islamveihsan.com

OSMAN GAZİNİN VASİYETİ

Oğul! Biricik vasıyetim şudur ki, Allâh buyruğundan başka bir iş işleme! Bilmediğini ehlinden öğren öğrenmediğin şeyi yapmaya kalkışma Askerlerine ihsânını eksik eyleme! Bil ki insan, ihsânın kuludur. Oğul Dîn işlerini her şeyden öne al Çünkü farz dîn ve devleti güçlendirir Bunun ulemâya hürmette kusûr etme ki, şerîat düzgün yürüsün! Nerede ilim ehli duyarsan, rağbet et; ikbâl ve yumuşaklık göster
dînî gayreti olmayanları, sefih yaşayanları ve tecrübesizleri, devlet işine yaklaştırma yaradanından korkmayan, yaradılanlara merhamet etmez Zulüm ve bid’atlerden uzak dur seni yıkılışa sürüklemesin!.. Bil ki mesleğimiz, Allâh yoludur maksadımız O’nun dînini yaymaktır. dâvâmız, kuru bir kavga ve cihangirlik dâvâsı değil, “i’lâ-yı kelimetullâh”dır, yâni Allâh’ın dînini yüceltmekdir!.

Cihâdı terketmeyerek rûhumu şâd et!.. hânedânımdan her kim doğru ve adâletten ayrılırsa, mahşer günü Peygamberimiz’in (s.a.v.) şefâatinden mahrûm kalsın!.. Oğul! Allâh -celle celâlühû- rızâsı için devlet hizmetlerinde ömrünü tüketen sâdık adamlarına vefâkâr ol! Onları gözet! Vefatlarından sonra onların âilelerini koru! Devlete güç veren fazîlet sahibi sâlih âlimlere hürmet, ikrâm ve ihsânda bulun. bir ülkede olgun bir âlimin, bir ârifin, bir velînin bulunduğunu duyarsan, nezâketle memleketine dâvet et! Dîn ve devlet onların bereket ve himmetleri ile istikâmetlensin! orduna ve zenginliğine mağrûr olma! Benim şu hâlimden ibret al güçsüz bir karınca gibiyim. lâyık olmadan, Allâh -celle celâlühû-’nun lutuflarına mazhar oldum!.. Sen de benim yolumdan yürü!.
Allâh’ın ve kullarının hakkını gözet! kanâat et! Devletin ihtiyaçlarında sarfiyatta bulunma! Senden sonra gelecek nesil, seni örnek alsın! Zulme meydan verme! Dâimâ adâlet ve insaf üzere ol Her türlü işinde Allâh’a sığın, O’ndan yardım iste ve O’na ilticâ et!.”

Kaynak ehlisünnetbüyükleri.com

ORHAN GAZİNİN VASİYETİ

Orhan Bey 1359’da oğlu Murad Hân’a vasiyeti şöyledir: “Oğul! Benim için ah, vah edip ağlama! Seni dünyada kötülüklerden koruyup âhırette sonsuz saâdete kavuşturacak yüce dinimizin emirlerine sarıl! adâletten ayrılma! Dâima, halkın yanında ve hizmetinde ol! Onların hak ve hukukunu koru! Cenâb-ı Hakkın emirleri, rehberin olsun! İnsanlığı huzur ve saâdete kavuşturacak İslâm sancağını dalgalandırmaya devam et Devletin başısın gururlanma! Bunlar gelip geçici Senden önce nice beylerin, hâkanların gelip geçtiğini aklından çıkarma! Ne kadar ömrün olsa,da ölüm var. ömrüm bitmek üzere. Âhıret yolculuğuna çıkıyorum. duâ et! Senden yegâne isteğim Devletimin ve milletimin huzur ve güvenliği için çalış!”
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Kaynak negüzelsözler.com

Hz. Osman Sözleri

Doğru alın, doğru verin.

Her nimetin bir musibeti vardır.

Sabredin, yoksa pişman olursunuz.

Geçmişten ibret alın hayra çalışın.

Ben terazi değilim ki hata işlemeyeyim.

Cenabı Hakk’dan başka hakiki sığınak yoktur.

Allah nasip etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz.

Gözü haramdan korumak en güzel şehvet perdesidir.

İçkiden kaçının, her kötülüğün anahtarı içkidir.

Mükafatın büyüklüğü, belanın büyüklüğü nispetindedir. .

Ölüme, kudretinizin yettiği en hayırlı amellerle hazırlanın.

Çok söyleyen hakimdense, çok iş gören amire ihtiyacımız vardır.

Ecel erişmeden yapacağınız hayırlı işler için acele ediniz.

En sonra varacağınız Hakk’dan korkun ki, fitne ve fesada düşmeyesiniz.

Şayet kalpleriniz gerçekten temiz olsaydı Kur’an okumaya doyamazdınız!

Dünya için üzülmek kalbe zulmet, ahiret için üzülmek ise kalbe nurdur.

Allah Teâlâ’dan (c.c) sakının. İstikâmet üzereyken halinizi değiştirmeyin.

İnsanların en hayırlısı, günahsız olan ve Allah’ ın kitabı ile amel edendir.

Sen ferahladığın zaman, kıskanç kimsenin kedere boğulması ne büyük intikamdır.

Zamanı kıyaslamayan, kaderleri tanıyamaz; gelecek günlerin neler vaadettiğini de bilemez.

Suç işleyenin kulağını iyi çek; Zira dünyada ceza görmek, ahiretteki cezadan daha kolaydır.

Takvâ O’nun (c.c) azabına karşı bir kalkan ve O’nun (c.c) rızasına ulaşmak için bir vesiledir.

zorluğa sabret. hiçbir güçlük yoktur ki arkasından kolaylık gelmesin.

Gafil olmaktan sakın ve ölüm meleğine hazırlıklı ol! Çünkü senden hiçbir zaman gafil değildir.

Bütün işlerin Alah’ın emri ile olduğunu bildiği halde elden kaçırdığı için üzülene hayret ederim.Cennet mutluluğunu bilerek istirahat edene ve Allah’ı bildiği halde başkasını zikredene hayret ederim.

Ey insanlar! Kumar aletlerinden sakınınız. Kimsenin görmediği, vakıf olamadığı işlerinizde Allah’a muhalefetten sakınınız.

Biliniz ki Allah kiminle beraberse o hiçbir şeyden kokmaz. Allah kime gazab etmişse onun affını isteyeceği başka kimse yoktur.

Mezar dünya duraklarının sonu, ahiret duraklarının ilkidir. Orada azap görenin ilerisi de kötü, iyilik görenin ilerisi de iyidir.

Kişi nefsini ihmal etse de, fakirlik canına tak dese de, gönül tokluğu onu başkalarına muhtaç olmaktan uzak kılar. Kendisini güzelleştirir.

Öldükten sonra dirilecek insanların hesaba çekileceğini bildiği halde mal biriktirene, cehennemdeki ızdırabı bilerek günah işleyene hayret ederim.

Rasulullah şöyle dedi:” Ya Osman, alırken de satarken de ölç.

Dünya hayatını ciddiye alın; gaflete düşmeyin ki, hayatın hesabı ahirette size sorulurken yaptıklarınız görmezden gelinmeyecektir.

Dikkat edin! Dünyanın mayasında aldatıcılık vardır. Öyleyse dünya hayatı sizi sakın aldatmasın. Gaflet, sizi Allah (c.c.) hakkında aldanışa sevk etmesin. Sizden önce gidenlerden ibret alın.

Allah korkusu, insanı gazabdan koruyan bir kalkan ve rıza kazanmaya bir vesiledir. Allah’tan korkun, cemaate sarılın, fırka fırka ayrılmayın. Allah’ın nimetini hatırlayın. Aziz ve Celil Allah size ahireti kazanmanız için dünyayı vermiştir.

Dünya fani,ahiret ise bakidir. Fani olan sizi şımartıp baki olan ahiretten alıkaymasın. Fani olana baki olanı tercih ediniz.

Dünya yok olup gidicidir. varılacak yer Allah’ın huzurudur. ibret аlınız,çаlışınız,gаfil olmаyınız. Hiç bir hаreketinize göz yumulmаz.

Hаni nerede dünyаyа gelipde,orаdа uzun müddet menfааtler sаğlаyаn,orаyı imаr edenler,ekip biçenler ve onlаrın kаrdeşleri. Onlаrı unuttunuz mu?

Dünyаyа Allаh’ın verdiği kаdаr değer veriniz. Ahirettende nаsibinizi unutmаyınız.

Küçük çocuklаrı kаzаncа zorlаmаyın. onlаrı zorlаrsаnız hırsızlık yаpаrlаr.

Elinde sаnаtı olmаyаn cаriyeleri kаzаncа zorlаmаyın. onlаrı kаzаncа zorlаrsаnız zinа yаpаrаk istediğiniz pаrаyı getirmeye mecbur olurlаr.
Nаmus ve şerefinizi koruyun ki,Allаh dа sizin nаmus ve şerefinizi korusun.

Yiyeceklerinizin helаl ve temiz olmаsınа dikkаt edin.

Ey Ademoğlu! Bilmiş ol ki;ruhunu аlmаklа vаzifeli olаn melek seni bırаkmаz,ecelin geldiğinde seni bırаkıptа bаşkаsınа gitmez. Sаnki bırаkıptа sаnа gelecekmiş gibi ölüme hаzır ol. Gаfil olmа çünkü sen unutulmuş değilsin.

Ey аdemoğlu! gаfil olur hаzırlаnmаzsаn bаşkаsı senin yerine hаzırlаnmаz. Mutlаkа Allаh’ın huzurunа çıkаcаksın,kendini hаzıırlа, işlerini bаşkаsınа hаvаle etme.

Ey insаnlаr! Allаh’а muhаlefetten sаkınınız. Çünkü Allаh’а muhаlefetten sаkınmаk bir gаnimettir.

En аkıllı insаn kendisini hesаbа çeken,kendini iyi idаre eden,ölümden sonrаsı için iyi аmel yаpаn ve kаbrin kаrаnlığı için Allаh’ın nurundаn fаydаlаnаndır.

Kul gözleri gördüğü hаlde Allаh’ın kendisini âmâ olаrаk hаşretmesinden korksun.

Hikmetten аnlаyаnа mаnаlı bir söz kаfidir. Mа’nen sаğır olаnlаr,zаten Hаkk’ı duyаmаz.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Kaynak negüzelsözler.com

Hz Ebubekir Sözleri

Mazlumun bedduasından sakının!

Çok söz, kişiyi unutkan yapar. İnsan belaya dili yüzünden düşer.

Sabredin, her şeyin başı sabırdır.

Huzuruna gelen suçluyu önce uyar!

Hakk’ı tanıyan ariflerin kölesi ol!

Doğruluk emanet, yalancılık hıyanettir.

Kendini düzelt, yoksa halk seni düzeltir.

Sevmen aşırı, sevmemen yıpratıcı olmasın!

Ölümü çok iste ki; sana hayat bağışlansın.

Allah, kulunun amelsiz sözünden razı olmaz.

Kendine kabir değil, kendini kabre hazırla.

Sabırda zarar; hüzün ve telaşta fayda yoktur.

Komşunu incitme, çünkü herkes gider, o kalır.

Gizlini açığınla bir tutma; yoksa işin bozulur.

Hiç bir bela yoktur ki, ondan daha kötüsü olmasın.

Nefsini ıslah et ki, halk da sana bağlanmış olsun.

Haramı terketmek, helalı talep etmekten hayırlıdır.

Kalp katılığı, çok yalan ve hasetten meydana gelir.

Veciz konuşmanın sırrı, fuzuli sözleri terketmektir.

Kabre azıksız giren, vapursuz denize çıkmış gibidir.

acizliğin en aşağısı, doğru yoldan sapmadır.

Danışmana doğruyu söyle ki; doğru görüş ortaya koysun.

Allah, dışında olanı gördüğü gibi içinde olanı da görür.

İnsanların Allah’a en yakın olanı, O’nu en çok sevendir.

Namazınızı kılın ki; Allah size merhamet etsin!

Allah’a en itaatkar insan günahına en çok düşman olandır.

Akıllı kimse takva sahibi olan, akılsız da zalim olandır.

Nefsini ölmüş say ve Allah’ı görüyormuş gibi O’na kulluk et.

Düşmanından sana bir sır ulaşırsa onu ölünceye dek gizli tut!

Kendini ıslah et ki, insanlar da sana karşı iyi davransınlar.

Dostuna iyi dost ol, bütün arkadaşlarını eşit tut.

Akrabalar arasındaki düşmanlık ormana düşen ateşten farksızdır.

Devlet başkanı halkın önderidir, o ne yaparsa halk da onu yapar.

Ne söylediğini, kime söylediğini ve ne zaman söylediğini unutma.

Olgun kimse affetmeyi borç, iyilik etmeyi farz olarak kabul eder.

Ne söylediğini, ne zaman söylediğini ve kime söylediğini iyi düşün!

Şayet ben Allah’a ve Resulüne karşı gelirsem, bana itaat etmeyiniz.

Allah, farzı eda etmedikten sonra hiçbir nafile ibadeti kabul etmez.

Her şeyde tehdit savurma; aksi takdirde heybetin gönüllerden silinir!

Dünya malı ile insanların gönüllerini kazanmaya çalış. Hediyeleşiniz

iyilik etmek, afet ve belalardan muhafaza eder.

Seni anlamaktan aciz olduğunu anlamak, gerçekten seni anlamak demektir.

Cahiliye geleneğinden sakın; çünkü Allah, ona ve onu yaşatanlara düşmandır.

Mal cimrilerde, silah korkaklarda, karar da zayıflarda olursa düzen bozulur.

Hayrı kaçırırsan onu elde etmeye çalış; şer ile yüz yüze gelirsen, ondan kaç. afiyette olup şükretmem, imtihan edilip sabretmemden daha makbuldür.

Sana yol göstermek isteyenden hâlini gizleme! Aksi takdirde kendini aldatırsın.

Yöneticin dahi olsa, ondan hakkını almak istediğin gibi sen de onun hakkını ver

Kitaplar akıllı kişilerin bahçeleri, faziletli kişilerin güzel kokulu çiçekliğidir.

Bir toplumda ahlaksızlık yaygın hale gelirse, Allah o toplumun tümünü cezanlandırır.

Üzerinde Allah’ın seni gören gözleri vardır. Allah, seni görmekte ve gözetmektedir.

Yaşadığı topluma karşı ayaklanan her insana, ölüm, ayakkabısının bağından daha yakındır.

Ceza vermeye yeltenme, onun en azı bile acıtıcıdır;

görevliysen hafifi ile yetin. Yardımı Allah’tan iste, O sana yeter. Ona verdiğin sözü tut; O da isteğini yerine getirsin.

Doğru olan, hak tartılan terazinin ağır basması, batıl tartılan terazinin hafif gelmesidir.

Her nefsin aşırı bir isteği vardır; nefsin dizginini onun eline verirsen alabildiğine gider. Şöhretten kaç ki, şeref seni takip etsin. Ölüme karşı hazırlıklı ol ki, sana hayat verilsin.

Danışmandan hiçbir bilgiyi gizleme; o alınması gereken önlemi bilir; iyi ve kötüyü sana söyler.

İman sadece camilerde, mal cimrilerde, silah korkaklarda, yetki zayıflarda olursa işler bozulur.

Nefsin haksız isteklerine uymaktan sakınınız; kuşkusuz ondan, tamah ve öfkeden korunan kurtulur.

Suçtan ağır ceza ile tehdit etme, onu uygularsan günaha girersin; uygulamazsan yalancı çıkarsın

Çok sarfedilen söz birbirini unutturur; sana faydası dokunacak olan ise ancak bellekte tutabildiğindir.

Ben Allah ve Resulüne itaat ettiğim sürece bana itaat ediniz; onlara isyan edersem bana itaat etmeyiniz.

İnsanlar yöneticilerine beddua etmesinler; ülkelerinden, savaşmadan çıkmasınlar!

Bir hayrı kaçırırsan onu yakalamaya çalış. Elde edince onu geçmeye bak. Daha güzeline gayret et.

Dört şeyi dört yere bırakın; uyumayı kabre, rahatı sırat köprüsüne, övünmeyi mizana, arzu ve istekleri cennete.

Biliniz ki; Amellerinizi Allah için yapmaya devam ettiğiniz sürece, Rabbinize itaat etmiş, nasibinizi almış olursunuz.

Akıllılığın en üst derecesi, Allah’a karşı sorumluluk bilincinde olma, acizliğin en aşağısı ise doğru yoldan sapmadır. Övünmeyiniz

Hem topraktan yaratılmış hem de toprağa dönünce kendisini kurtların yiyeceği insanın övünmesi neye yarar!

Bana dünyanızdan, Allah’ın Resulünün yüzüne bakmak, kızımın onun eşi olması ve nafakamın onun üzerine olması sevdirildi.

Allah’tan afiyet isteyiniz. Hiç kimseye imandan sonra afiyetten daha faziletlisi verilmemiştir.

Güçlünüz, zayıfa hakkını verinceye kadar zayıftır; zayıfınız ise, güçlüden hakkını alıncaya kadar yanımda güçlüdür.

Affetme ve ceza vermede sözün ciddiyetten uzak olmasın; aksi takdirde ne güveninden emin olan, ne de tehdidinden korkan olur!

Dünya müminlerin pazarı, gece ile gündüz sermayeleri, güzel ameller ticaret malları, cennet kazançları, cehennem de zararlarıdır.

Allah ile mahlukatından hiçbiri arasında bir nesep bağı yoktur. Allah’a yakınlık ancak O’na itaat ve emirlerine tabi olmakla mümkündür.

Size süre verilmiştir; ötesinde ecel vardır. Umutlarınız yok olup, kötü amellerinizle başbaşa kalmadan önce ömrünüzden yararlanınız.

Böbürlenmekten sakınınız! Topraktan yaratılan, bugün diri olduğu halde yarın ölüp ona dönecek ve kendisini kurtlar yiyecek olan kimse böbürlenmez.

Allah-u Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de vereceğini vaad ettiği mükâfatı azap ile birlikte zikretti ki, bu vesileyle kul ibadete rağbet etsin ve azaptan korksun.

Allah, gecenin ibadetini gündüz; gündüzün ibadetini gece kabul etmez. her ibadetin vaktinde yapılmasını ister.

Ey insanlar, en iyiniz olmadığım halde yönetiminizi üstlenmiş bulunuyorum. İyi yönetirsem yardımcı olunuz; kötü yönetirsem uyarınız ve düzeltiniz.

Şu dört özelliği taşıyan Allah ‘in iyi kullarındandır: tövbe edene sevinen, günahkarın bağışlanmasını dileyen, kötüye ıslah için dua eden, iyiye yardımda bulunan.

Niyetinizi, kaldığınız mekanı gizli düşünce ve durumunuzu, yiyeceğinizi iyileştiriniz.

Şüphesiz Allah, kendisine karşı gelmekten sakınanlar ve iyilik yapanlarla beraberdir.
(Nahl suresi)

Hazret-i Peygamber’e salâvat getirmek günahları, suyun ateşi söndürmesinden daha çabuk yok eder. Ona muhabbet ve ihlasla selam göndermek köle azat etmekten daha faziletlidir.

Rasulullah sallâllâhu aleyhi ve sellemi sevmek riyazet mücahede ve Allah yolunda kılıç sallamaktan üstündür.   

Allah dostları üç sınıftırlar. alamеtlе bilinir: Birinci sınıf Hak dostları havf korku hâlindе olanlardır. Daima mütеvazıdırlar. Hayır, hasеnatlarını En küçük hatalarını büyük görürlеr. kimе karşı günah işlеdiklеrinin farkındadırlar.

İkinci sınıf Hak dostları rеcâ ve ümit sahibidirler Hеr hâl vе harеkеtlеrindе insanlara fazilеt vе güzеlliklеr sеrgilеr örnеk olurlar Mallarını Hakka sarf еdеrеk cömеrt olurlar. Allah’ın kullarına daima hüsn-ü zan içindеdirlеr.

Üçüncü sınıf Hak dostları aşk vе muhabbеt vеcdiylе Rabbi’nе ibadеt еdеnlеr ariflеrdir. Sеvdiklеrini Allah için infak еdеrlеr. Hеr hâl vе harеkеtdе Allah rızasını hеdеflеrlеr. cahile aldırmaz, kabadan rahatsız olmazlar. Nеfislеrinе ağır gеlеn şеylеri ifaya çalışırlar. Allah’ın еmirlerine itaat еdеrlеr.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Kaynak negüzelsözler.com

Hz.Hasan Sözleri,

İbadet Etmek Isteyen, Onun Için TemizIenmeIidir.

YoIcuIuğun UzakIığını HatırIayan Ona HazırIanır.

Her Vakti Biten Şahıs, MuhIet TaIep Ederken Fırsatı OIan Kişi, Bunun Değerini BiImeyerek işIerini Sonraya ErteIemekIe Kendini OyaIar.

Ey AIIah’ın KuIIarı! AIIah’tan Korkun. KurtuIuş Ve Saadet TaIep Edin Ve ihtiyarIık Çağı UIaşmadan Ciddiyet Gösterin. Azap ParçaIarı inmeden Ve IezzetIeri Yok Edici ÖIüm UIaşmadan Önce AmeI Yapmaya Koşun.

Dünya, NimetIerinin Devamı BuIunmayan, MusibetIerinden Emin OIunmayan, KötüIükIerinden KaçınıIamayan AIdatıcı Bir EngeI Ve Eğik Güvensiz Bir Dayanaktır.

En Keskin Göz, Hayırı Gören; En GüzeI Işiten KuIak, NasihatIarı DinIeyip YararIanan; Ve En SağIam KaIp De ŞüpheIerden Arınandır.

Müstehap AmeIIer, FarzIarı EngeIIerse OnIarı Bırakınız.

Öğüdün Size UIaşmasını EngeIIeyen, Gurur Perdesidir. Gurur Ve BenciIIik KaIkmadıkça Öğüt EtkiIi OImaz.

Nimet Içerisinde AIIah’a Şükretmek, Bir Musibet Çattığında SabırIı OImak, Şerri OImayan Bir Hayırdır.

AkıIIı Adam, Kendisine Nasihat Etmesini Isteyen Kimseye HiIe Yapmaz. RabbiyIe Kendisi Arasında OIan ŞeyIer Hakkında, AkıIIı Davranan Bir Kimse Görmedim.

Nimete Şükretmemek AIçakIıktır.

Müşavere Eden Bir Kavim, MutIaka KemaIe Erişir.

İIim, Öğrenenin Mazeretini Ortadan KaIdırır. Zira Insan CahiI OIduğu Müddetçe Mazeret GösterebiIir;

Dünyada AyıpIanmaya KatIanmak, Cehennemin Ateşine TahammüI Etmekten KoIaydır.

Ey AIIah’ın KuIIarı! İbretIerden Öğüt AIın Ve GeçmişIerin Geriye BıraktıkIarı EserIeri ibret Edinin.

NimetIerin Şükrü Için GünahIardan Uzak Durun Ve NasihatIardan YararIanın.

AIIah’ın Yardımcı Ve Sığınak, Kur’an’ın Da DeIiI Ve Davacı, Cennetin Sevap, Cehennemin De Ceza Ve Işkence OIması Insana Öğüt OIarak Yeter.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Kaynak negüzelsözler.com

Hz.Hüseyin Sözleri

Akıl, ancak hakka uymakla kâmil olur.

Gıybet etmekten sakın. Çünkü Gıybet, cehennem köpeklerinin katığıdır.

Zenginlik nedir? “Arzuların az olması rızka razı olmaktır.”

Ey insanlar! Adı yüce olan Allah Teala, kullarını sırf O’nu bilip tanımaları için yaratmıştır. O’nu tanıyınca, ibadet edilir kullukta bulunulur. O’na kulluk eden O’ndan başkasına kulluk etmekten müstağni olur.

Allah’a kulluk etmeyen her kimse bilsinki gideceği yer ona çok yakındır ve o her kimse kendini büyük zannetmesin Allah’a kulluk etmeyi ihmal etmeyin.

Gerçek cimri, selam vermekte cimrilik yapandır

İnsanların en cömerti istemeden veren, en asili de intikama gücü yeterken bağışlayandır.

insanların size ihtiyaçları, Allah’ın size verdiği nimetlerdendir. nimetlerden bıkmayın, yoksa belaya dönüşür.

Cömertlik eden yücelir, cimrilik yapan ise alçalır.

dünya hayatı bazılarının nazarında değerli sayılıyorsa, Allah’ın mükâfat evi cenneti daha yüce ve daha değerlidir.

Farz olan cihatlardan biri, insanın kendisini günahtan koruması için nefsi ile cihat etmesidir. bu cihat, cihatların en büyüğüdür.

Aşura günü Yezit orduları çadırlara saldırınca Hz. Hüseyin (a.s) “Yazıklar olsun size ey Ebu Süfyan soyunun yandaşları“Dininiz yoksa ve ahiretten korkmuyorsanız, mert olun Sizin savaşınız benimle; kadınlarla çocuklardan ne istiyorsunuz?”

Bizi sevmeyi vazife bilin; zira bizi seviyor olarak Allah’ın huzuruna çıkacak olanlar bizim şefaatimize nail olacaklardır.

Kim, bir Mû-min’in gam ve üzüntüsünü giderirse, Allah-u Teala onun dünya ve ahiret üzüntülerini giderir.

Alimin nişanelerinden biri de kendi sözünü eleştirmesi ve muhtelif görüşlerin hakikatinden haberdar olmasıdır.

İnsanlar dünya kullarıdır; Din’in sayesinde geçimlerini sağladıkları müddetçe onu korurlar Ama Zorlukla imtihan edildiklerinde dindarlar azalır.

Bir adam İmama selam vermeden, nasılsınız? Allah afiyet versin. Dediğinde şöyle buyurdu; Evvel selam, sonra kelam. Allah sana da afiyet versin. Daha sonra buyurdu ki Selam vermedikçe hiçbir kimseye konuşma müsadesi vermeyin.

Seni seven, kötü işlerden seni sakındırır; Senden nefret eden ise teşvik eder.

üç kimsenin dışında hiç kimseye ağız açma; Dindar, yiğit ve soylu. Dindar kendi dinini koruması için ihtiyacı karşılar. Yiğit’de ümitsizliği yiğitliğine sığdırmaz, utanır. Soylu ise ihtiyacın için yüzünün suyunu dökmeye mecbur kaldığından haysiyetini korumak için seni eli boş geri çevirmez.

Eğer bu bedenler ölüm için yaratılmışsa, insanın Allah yolunda kılıçla öldürülmesi daha üstündür.

Selamın yetmiş hasenesi sevabı vardır; Altmış dokuzu selam verene, biri ise selamın cevabını alan kimseyedir.

İmam oğlu Seccad as. şöyle buyurdu; ‘‘Ey oğlum! Allah’tan başka yardımcısı olmayan kimseye zulmetmekten sakın.’’

Bir adam gelip İmamdan yardım istediğinde şöyle buyurdu; Ağır bir borç ödemek ve aşağılayıcı fakirlik dışında ağız açmak doğru değildir adam; ‘‘Bunlardan biri için gelmiştim’’ dediğinde İmam(As) kendisine yüz dinar verilmesini emretti..

Kardeşler dört kısımdır; 1-Sana ve kendine yararı olan. 2-Sana ve yarara olan. 3-Senin zararına olan. 4-Ne sana ve ne de kendine yararı olan.

Allah’ı öfkelendirmekle halkın rızasını kazanmak isteyen bir kavim, kurtuluşa erememiştir.

Ben sizi Allah’ın kitabına ve Resulü’nün sünnetine çağırıyorum: öldürülmüş ve bidat diriltilmiştir.

Ben azgınlık, makam, fesat çıkarmak ve zulüm için Medine’den ayrılmadım. Ben ceddim’in ümmetini ıslah etmek, marufa emir, münkeri nehyetmek, ceddim Resulullah’ın (s.a.v) ve babam Ali’nin (a.s) çizgisinde hareket etmek için kıyam ettim.

Heyhat! Zillet boyun eğmek bizden uzaktır.

Bir Müslüman kardeşin senden ayrıldığında, arkanda söylemesini sevmediğin şeyi sen de onun arkasından söyleme.

rızklar takdir edilip bölünmüşse, servet elde etmekte insanın hırsının azlığı daha güzeldir.

Hz. Resulullah’ın (s.a.v) şu sözü benim için ispatlanmışdır: ‘‘Namazdan sonra amellerin en hayırlı olanı, günah olmayan bir şekilde mümini sevindirmektir

Ey insanlar! Resulullah (s.a.v) buyurmuştur ki: Kim, Allah’ın haramını helal bilen, ahdini bozan, Resulünün sünnetine muhalif olan, kullarına günah ve zulüm yapan zalim yönetici görür de fiil ve sözüyle karşı çıkmazsa, Allah-u Teala onu da, o zalim yöneticiyi sokacağı cehenneme sokar.’’

Kıyamet günü, yalnız Dünya’da Allah’tan korkan kimse emniyette olabilir.

Bazıları Allah’tan bir şey umarak ibadet ederler; Bu tacir ibadetidir. Bazıları korkarak ibadet eder Bu köle ibadetidir. Bazıları ise Allah’a şükür olarak ibadet ederler; Bu hür insanların ibadetidir. en faziletli ibadet budur.

Allah’ın, kendi kulunu istidracı gafil avlaması, ona bol nimet verip şükretmekte başarısız kılması Fırsatı elinden kaçıncaya kadar nimetle meşgul olup velinimetini hatılamamasıdır.

Ey Ebu Süfyan’nın oğullarına uyanlar! Eğer dininiz yok, ahiretten de korkmuyorsanız, en azından hür insanlar olun.

Allah korkusundan ağlamak, cehennem ateşinden kurtulmaya sebep olur.

Size ihtiyacını söyleyip el açan biri, onurunu size takdim ediyor demektir; o halde siz de onurunuza saygılı davranın ve onun ihtiyacını giderin.

Eğer dünya malını toplamak ondan bir gün el çekmek içinse, insanın böyle bir servet hakkında cimrilik yapmaması gerekir.

İyiliklerde yarışın ve manevi ganimetleri elde etmeye koşun.

Kerbelada şöyle buyurdular; Doğrusu dünya tanınmaz olmuş iyiliklere sırt çevirmiş;
Kabın dibindeki kalıntı sudan ve havası ağır otlaktaki gibi alçak yaşantıdan başka bir şey kalmamıştır.

Allah’a isyan ederek bir şeye ulaşmak isteyen kimse umduğundan uzaklaşarak, korktuğu şeye yaklaşmaktadır.

Özür dilenecek hareketten sakın. Zira Mû’min ne suç işler ve ne de özür diler. Ama Mûnafık her gün suç işleyip özür diler.

Hakka amel edilmediğini ve bâtıldan da kaçınılmadığını görmüyor musunuz? Böyle bir durumda Mû’minin ölümü arzulaması haktır.

Ben ölümü saadet, zalimlerle yaşamayı ise alçaklık biliyorum.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.