Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Allah var diyen müslüman olmaz.

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 54 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Abdulhamithan
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Forumcu
*
339
mesajlar
62
konular
50
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
Icon37  14-12-2018, Saat:09:22 AM
-Onlara: "Allah'ın indirdiğine ve elçiye gelin" denildiğinde, "Atalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter" derler. (Peki,) Ya ataları bir şey bilmiyor ve hidayete ermiyor idilerse?


(maide suresi 104 .Ayeti Kerime)

laaaa ilahe (tüm batıl ilahları reddeder )illallah (sadece Allahu tealanın hak ilah olduğunu kabul ederim.)

Allahu teala yegane Tek Hak ilah'dır.Ondan başka ibadete layık İlah yoktur zira onun dışındaki tapınılan tüm ilahlar batıldır redediyorum.Ondan gayrısı ilah değildir Ondan gayrısını ilah edinenin islamı kabul edilmez ameli sadece yorgunluktur.

Allahtan gayrısını aşırı tazim etmek aşırı yüceltemek kişiyi şirk dairesine sokar bu sebeple İslamda esas olan Allahtan gayrısını yücetmemek yaratılmışların acziyetini itiraf etmek Allahın sıfatlarını yaratılmışlara vermemek gerekir; bu kişinin fısk ehli yada salih olması bir şeyi değiştirmez.
﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
Çevrimdışı
Forumcu
*
339
mesajlar
62
konular
50
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
14-12-2018, Saat:09:26 AM
Onlara, “Gökleri ve yeri kimin yarattığını, güneşe ve aya kimin boyun eğdirdiğini” sorsan, kesinlikle “Allah” diyecekler. Nasıl döndürülüyorlar?
29 : 61 (Ankebut)

Onlara kendilerini kimin yarattığını sorsan, kesinlikle “Allah” diyeceklerdir. Buna rağmen nasıl da döndürülüyorlar!
43:87 /Zuhruf

De ki; biliyorsanız söyleyin; “Bu yer ve üstündeki canlılar kimindir?” “Allah’ındır!” diyecekler. De ki: “Hâlâ düşünüp ibret almıyor musunuz?”de ki: “Hem yedi göğün, hem de mutlak hükümranlık tahtının yegane Rabbi kimdir?” “Allah’tır” diyecekler. “Öyleyse sakınmıyor musunuz?” de!De ki, biliyorsanız söyleyin: “Her şeyin yönetimi elinde olan, koruyan ama korunmaya ihtiyacı olmayan kimdir?” “Allah’tır” diyeceklerdir. De ki: “O halde nereden büyüleniyorsunuz?”
23:84-89 (Mü’minun)

“Andolsun, onlara, “Gökleri ve yeri yaratan kimdir?” diye sorsan; “Allah”tır derler. De ki: “Övgü, Allah’a aittir. Ama onların çoğu bilmiyorlar.”
31:25 (Lokman)
Sor: “Sizi gökten ve yerden kim rızıklandırıyor? Ya o işitme gücünün ve gözlerin sahibi kim? Kim çıkarıyor ölüden diriyi ve kim çıkarıyor diriden ölüyü? Kim çekip çeviriyor iş ve oluşu?” Hemen, “Allah!” diyecekler. De ki: “Hâlâ kendinize gelmiyor musunuz?”
10: 31 (Yunus)

“De ki: “Göklerden ve yerden sizi kim rızıklandırıyor?” De ki: “Allah! O halde biz yahut siz ya tam hidayet üzerindeyiz yahut açık bir sapıklık içinde.”
34:24 (Sebe)


Destek almak için Allah ile aralarında bir takım ilahlar edindiler”
19:81 (Meryem)

“Belki kendilerine yardımları dokunur diye Allah’ın yakınından tanrılar edindiler.”
36:74 (Yasin)

“Bilin ki Allah’ın dini, katkısız dindir. Allah ile aralarına dostlar koyup onlara sarılanlar derler ki “Bizim bunlara kulluk etmemiz, sırf bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diyedir.” Allah, onların tartışıp durdukları her konudaki hükmünü, onların yüzüne karşı verecektir. Allah, yalancı ve nankör (kafir) olan birini yoluna kabul etmez.”
39:3 (Zümer )

Onlara: “Gökleri ve yeri, kim yarattı?” diye sorsan kesin olarak “Allah” derler. De ki “Allah ile aranıza neyi koyup yalvardığınıza baktınız mı? Allah bana bir sıkıntı vermek istese, onlar bu sıkıntıyı fark edebilirler mi? Ya da bana iyilik etmek istese, onlar, O’nun bu iyiliğini önleyebilirler mi?” De ki “Allah bana yeter. Kendilerine dayanak arayanlar O’na güvenip dayansınlar.”
39:38(Zümer)

Kendilerine zarar vermeyecek, fayda da sağlamayacak olan şeyi Allah ile aralarına koyup kul olurlar. Bir de derler ki “Bunlar Allah’ın yanında bizi yanına alacak (şefaat edecek) olanlardır.” De ki “Siz Allah’a, göklerde ve yerde bilmediği bir şeyi mi haber veriyorsunuz?” O, onların ortak saydıklarından uzak ve yücedir.”
10:18 (Yunus)

Allah’tan önce başka ilahlara tutunur muyum ben? Rahman bana bir zarar vermek istese onların şefaati işe yaramaz. Onlar beni kurtaramazlar.
36:23 (Yasin)

Çevrenizdeki nice kentleri de etkisizleştirmişizdir. Halbuki yanlışlarından dönsünler diye onlara ayetlerimizi değişik biçimlerde anlatmıştık.Kendilerine daha yakın görerek, Allah ile aralarına koydukları ilahları (tanrıları) onlara yardım etseydi ya! Ama hiçbiri ortaya çıkmadı. Başlarına gelen, yanlış yollarının ve yaptıkları iftiranın sonucudur.
46:27-28 (Ahkaf)

İyi bilin ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ındır. Öyleyse Allah’ın yakınından ortaklara yalvaranlar neyin peşindedirler? Onlarrın peşine takıldığı sadece kuruntudur. Onlar sadece yalan söylerler.
10:66 (Yunus)

Allah ile aranıza koyup çağrıda bulunduklarınız sizin gibi kullardır. Dedikleriniz içinize yatıyorsa onlara seslenin de size cevap versinler.
7:194 (Araf)


Allah ile arasına koyarak, (mezardan) kalkış gününe kadar cevap vere­meyecek kimselere çağrıda bulunandan daha sapık kimdir? Bunlar, on­ların çağrısın­ın farkında olmazlar.
46:5 (Ahkaf)

Ayetleri görmezlikten gelenler (kâfirler), benimle kendi aralarına dostlar (veliler) olarak kullarımı koyacaklarını mı sanıyorlar? Biz cehennemi, o kâfirlerin konak yeri yaptık.
18:102 (Kehf)

Allah ile aralarına koyarak yardıma çağırdıklarının hiçbiri bir şey yaratamaz. Zaten kendileri yaratılmış durumdadırlar.Onlar birer ölüdür, diri değillerdir. Ne zaman diriltileceklerinin de farkında olmazlar.Tanrınız tek bir tanrıdır. Ama, âhirete inanmayanların kalpleri inkâr etmektedir. Onlar büyüklük taslarlar.
16:20-22 (Nahl)

Durum böyle iken Allah ile aralarına koydukları ilahlara tutundular. O ilahlar bir şey yaratamazlar, çünkü kendileri yaratılmıştır. Kendilerine zarar vermeye veya yarar sağlamaya bile güçleri yetmez. Onlar; ölüm, hayat ve tekrar diriltme konusunda da bir yetki sahibi değillerdir
25:3 (Furkan)


De ki “Allah ile aranıza koyarak çağrıda bulunduklarınızın ne olduklarına baksanıza! Gösterin bana, yer­yüzünde neyi yaratmışlar? Yoksa göklerde bir payları mı var? Söyledikleriniz içinize yatıyorsa bu konuda bana, daha önce gelmiş bir kitap veya bir bilgi kırıntısı getirin.”
46:4 (Ahkaf)

Ey insanlar! Allah’ın size olan nimetini hatırlayınız; size gökten ve yerden rızık veren Allah’tan başka bir yaratan mı var? O’ndan başka tanrı yoktur. Öyleyse nasıl döndürülüyorsunuz?
35:3 (Fatır)
﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
Çevrimdışı
Yönetici
*******
5,893
mesajlar
292
konular
5,240
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#3
14-12-2018, Saat:09:44 AM
Konunun başlığını doğru yazdığınızdan emin misiniz?
....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Çevrimdışı
Forumcu
*
339
mesajlar
62
konular
50
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#4
14-12-2018, Saat:01:38 PM
Alpi evet
Allah var diyen müslüman olmaz;1.Ehli kitap 2.Mekkeli müşrikler 3.Deistler Allahın varlığına inanır ama ne faide?
Allahın varlığını inkar eden az fakat Allaha şirkkoşan çok malesef...

Onların pek çoğu Allah'a ortak koşmaksızın iman etmezler.Yusuf suresi 106. ayeti Kerime
*İman edip de imanlarını zulüm ve şirke bulaştırmayanlar (var ya), işte korkudan emin olmak onların hakkıdır ve hidâyete erenler de onlardır. Enam suresi 82. Ayeti kerime
Allah var dediği halde tevhid inancını yıkan inançlardan herhangi birine sahip olanlar Allah cc. muhafaza İslam üzere kalmazlar.

Kişi dine tevhid kelimesi ile girer ama onu ihlal edecek bir kelime ilede çıkar islam kişide sabit kalmaz Allahın varlığını bilip kabul etmek yetmez,tevdide zarar veren itikatti terkedip imanı yenilemedikçe kişi iman sahibi olmaz.
Allahu teala Hakk’ı hak bilip hakk’a ittiba, batılı batıl bilip batıldan ictinab etmeyi bize nasip etsin,Bizleri gizli ve açık şirkten hertürlü ehli sünnet dışı sapık itikatlerden muhafaza etsin.Bizi küfür sözleri söylemekten muhafaza etsin imanlarına şirki bulaştırıp amelleri boşa çıkanlardan eylemesin.
Amin
﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
Çevrimdışı
Yönetici
*******
5,893
mesajlar
292
konular
5,240
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#5
14-12-2018, Saat:04:45 PM
Felsefe yapmışsın buna saygı duyarım ancak akidevi konularda daha dikkatli olmak gerek.

Allah var diyen kafir olmaz, Allah var deyip başka ilahları O'na ortak koşan kafir-müşrik olur.
Aksini sadece bazı felsefi görüşler ileri sürerek iddia edebilirsin ki bu da hakkı ifade etmez.

Bunun zıddını düşünürsek eğer haşa Allah yoktur diyen Müslüman olur. Böyle bir şey olabilir mi?

Not: Diyeceklerinizi bir mesajda topluca derseniz daha doğru olur. Diğer ifade ile lütfen flood yapmayınız.
....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Çevrimdışı
Forumcu
*
339
mesajlar
62
konular
50
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#6
14-12-2018, Saat:04:57 PM
Allah var demek müslüman olmak veya müslüman kalmak için yeterli değil aslında gayet net bir ifade.Allahın varlığını kabul ettiği halde kafir olabilir insan bunu vurgulamak istedim başlığı bu şekilde yazmamdaki sebep felsefe yapmak değil ;niyetimi Allah biliyor neticede yanlış anlaşılmasın izah ediyim niyetimide Toplumda bu algı var hatta cahil müslümanlar arasındada yaygın malesef bu Allah var diyen kişi müslümandır ama isterse şeriati beğenmesin Sünneti küçümsesin binbir itikat bozukluğu içinde sürekli dinden çıkartıcı sözler söylesin bu bir şeyi değiştirmez sanılıyor oysa böyle değil Allah var dediği halde kafir olanlar var çünkü Allahın varlığını kabul etmek yetmiyor Kuranı kerimin iki kapağı arasındaki hiç bir noktayı treddetmemek olduğu gibi iman etmek ona muhalif inançları reddetmekte lazım netmi anlatabildimmi.
Bu hususların ehemniyetini biliyorum o yüzden vurguluyorum yaşım 39 dini eğitimim var yani ağzına geleni söyleyebilecek biri değilim.
Akidevi konularda dikkatli olmak gerektiğine inandığım için bu konuyu açtım vesselam.
Bu konuda elfazı küfür bahislerine bakarsa kardeşler demek istediğim çok net bir şekilde anlaşılacaktır malesef türkiyede kuran kursun ve medreseler dahil akide hususunda yeterince kitap okumuyor okutulmuyor bu sebeple insanların azında hergün bir küfür sözünü duyuyoruz Allah muhafaza ahir zamanda bunun böyle olucağı bize bildirilmiş bu sebeple korunmalıyız.İtikat bilgisi amel bilgisinden önce gelir.Benim bu husustaki tavsiyem Ehli sünnet akidesi adında ahmet gümüşhanevinin eseri nacizane tavsiyem bu kitabı alıp okuyun.
﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
Çevrimdışı
Yönetici
*******
5,893
mesajlar
292
konular
5,240
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#7
14-12-2018, Saat:05:33 PM
O zaman konu başlığı şöyle olmalı
Sadece Allah var demekle Müslüman olunmaz.
....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Çevrimdışı
Forumcu
*
339
mesajlar
62
konular
50
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#8
17-12-2018, Saat:06:51 AM
Bence bu başlık aradaki farkı daha net gösteriyor islama aykırı bir söylemde değil rahatsızlık vericek bir yönü yok malesef müslümanlar kendi aralarında tartışırken milyonlar cehenneme akıyor keşke farsı ayn olan ilimleri öğrensek öğretsek davetimizin gereğinin bu olduğunu anlatabilsek.
﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
Çevrimdışı
Üye
*
231
mesajlar
1
konular
54
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2015
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#9
23-12-2018, Saat:03:24 PM
(14-12-2018, Saat:04:57 PM)Abdulhamithan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Allah var demek müslüman olmak veya müslüman kalmak için yeterli değil aslında gayet net bir ifade.Allahın varlığını kabul ettiği halde kafir olabilir insan bunu vurgulamak istedim başlığı bu şekilde yazmamdaki sebep felsefe yapmak değil ;niyetimi Allah biliyor neticede yanlış anlaşılmasın izah ediyim niyetimide Toplumda bu algı var hatta cahil müslümanlar arasındada yaygın malesef bu Allah var diyen kişi müslümandır ama isterse şeriati beğenmesin Sünneti küçümsesin binbir itikat bozukluğu içinde sürekli dinden çıkartıcı sözler söylesin bu bir şeyi değiştirmez sanılıyor oysa böyle değil Allah var dediği halde kafir olanlar var çünkü Allahın varlığını kabul etmek yetmiyor Kuranı kerimin iki kapağı arasındaki hiç bir noktayı treddetmemek olduğu gibi iman etmek ona muhalif inançları reddetmekte lazım netmi anlatabildimmi.
Bu hususların ehemniyetini biliyorum o yüzden vurguluyorum yaşım 39 dini eğitimim var yani ağzına geleni söyleyebilecek biri değilim.
Akidevi konularda dikkatli olmak gerektiğine inandığım için bu konuyu açtım vesselam.
Bu konuda elfazı küfür bahislerine bakarsa kardeşler demek istediğim çok net bir şekilde anlaşılacaktır malesef türkiyede kuran kursun ve medreseler dahil akide hususunda yeterince kitap okumuyor okutulmuyor bu sebeple insanların azında hergün bir küfür sözünü duyuyoruz Allah muhafaza ahir zamanda bunun böyle olucağı bize bildirilmiş bu sebeple korunmalıyız.İtikat bilgisi amel bilgisinden önce gelir.Benim bu husustaki tavsiyem Ehli sünnet akidesi adında ahmet gümüşhanevinin eseri nacizane tavsiyem bu kitabı alıp okuyun.


"Lailahe illallah" İslam 'ın giriş kapısıdır.

Her şey bu kapıdan girdikten sonra başlar. Allah 'ın varlığını kabul eden bir kişi İslam ile müşerref olmuş, dolayısı ile artık Müslüman 'dır.

Gayrı hükümler Allah 'a aittir. Hiç kimse, kimseyi yargılama hakkına sahip değildir. İnsan, kendisinde olduğunu zannettiği imanı ile, bir başkasında göremediği inancı tartmaya, ölçmeye muktedir değildir.

Neticede Hz. Allah, bir kimsenin yargılanmasını, başka bir kuluna bırakacak değildir. Hüküm yalnızca Allah 'ındır...

Önce İslam nedir 'den başlayın ve Müslüman kime denir 'den, Mü-min ve Müttakiy kimdir inancın, imanın, ehli iman ve takvanın ne demek olduğuna doğru uzanın ki, Kuran 'ın gerçek manasına vakıf olabilesiniz.

Mesela Hz. Allah buyuruyor ki; ‘‘Bedeviler dediler ki: ‘‘İman ettik.’’ Deki: ‘‘Siz iman etmediniz, amma ‘‘Müslüman olduk’’ deyin. İman henüz kalplerinize yerleşmedi. Şayet Allah ’a ve peygamberine itaat ederseniz amellerinizden bir şey eksiltmez. Muhakkak ki Allah çok esirgeyen çok bağışlayandır.’’
Hucurat 14

Bir az tefekkür etmek gerektiği kanaatindeyim..

Çevrimdışı
Forumcu
*
339
mesajlar
62
konular
50
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#10
24-12-2018, Saat:08:24 AM
"Lailahe illallah" İslam 'ın giriş kapısıdır.

Her şey bu kapıdan girdikten sonra başlar. Allah 'ın varlığını kabul eden bir kişi İslam ile müşerref olmuş, dolayısı ile artık Müslüman 'dır.

Evet doğru fakat islami ilimler ile işt,gal etmiş akide kitapları okumuş her müslüman bilirki İslami bozan söz ve ameller vardır yani la ilahe illallah demekle müslüman olan onu ihlal etmeklede mürted olur ;şimdi kitap ehline kafir demek yargılamakmıdır yada lailahe illallahı bozan dinden çıkar o yüzden bu bozucu söz ve itikatları öğrenmeliyiz çünkü din yegane kurtuluştur demek yargılamakmıdır.
Belki laik seküler anlayışa göre öyledir ama asla islama göre öyle değildir aksi halde kişiyi dinden çıkarıcak söz ve itikatler hususunda bunca alim eser telif etmemiş olurdu.
Toplum bu hususlarda cahil La ilahe illallahın manası soruluyor doğrusunu bilen bile çok az çıkıyor malesef yegane kurtuluş olan islam cehalete kurban gidiyor peki ne yapmalı farz olan ilimleri okumalı.Allah diyen ama şeriate lanet eden zındıklarda az değil hatırlatırım.
﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi