You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Allah sabreden olmasaydı eğer.....peki ölünce ne olacak??

Forumcu
bir dükkanın camında kocaman harflerle ''ne alırsan 5 tl.'' yazar. girersiniz koca dükkana, birşeyin fiyatını sorarsınız, 40 tl der.
hani 5 ti dersiniz, onlardan kalmadı der. yada şurdaki ürünler 5 tl der. bakarsınız ki satılmayacak iki tişörtü bir köşeye atmışlar, cama o tabelayı yazıp, sizi dükkana sokmak için kurulmuş bir üçkağıt yöntemidir.

başka bir dükkanda sokağın öbür başından görünecek büyüklükte .... 20 tl. yazar. aa ne kadar ucuzmuş deyip bakmaya girersin ve kalmadı derler. aslında öyle bir ürün zaten yoktu. sizi bu üçkağıt yöntemiyle dükkana sokup, alakasız birşeyler satmaya çalışırlar.

pazarlarda meyve sebze alacağınız zaman gördüğünüz ön sıraya dizilmiş meyvelere bakmayın. onlar aldatmak ve göz boyamak için seçilir ve öne dizilir. satıcının önündeki kısımlara bakın.
ayrıca etikete iyice yaklaşmadan birşey istemeyin. kilo 2 tl yazan etiketin köşesine tam yaklaşırsanız küçücük harflerle yarım yazısını görürsünüz. sonrada kavga ve tehditle almak zorunda kalmazsınız.

etiket fiyatının sonunda 9 yada 90 varsa o dükkan size her türlü kazığı atar demektir. çünkü dürüst insanlar 3.99 yada 49.90 diye bir fiyat koyup sizi psikolojik yönden kandırmanın hesabını yapmaz. bu tür etiketler gördüğünüz mağaza yada dükkan sahibi üçkağıtçıdır.

girdiğiniz bütün 2. el telefon mağazaları satana kadar size gülümser. bozuk çıkarsa değiştireceğini hatta iade alacağını söyler. ama parayı verdiğiniz dakikadan sonra bırakın iade etmeyi değiştirmeye kalkarsanız ya fark alır, yada sizi kovana kadar tartışmaya devam eder. vazgeçmezseniz sizi döverler. o yüzden böyle durumlar için hep dükkanlar ya pasaj şeklinde ya çarşı şeklinde dipdibedir. kolay kolay tek dükkan bulamazsınız.

en güvenilir mağazalardan bile alsanız, bir ürünün açılıp açılmadığını anlamak için kutusunu titizlikle araştırın. açılmışsa o ürün kesinlikle ikinci eldir, hatta tamir görüp gelmiştir.
çünkü hiçbir firma yada mağaza asla satmadan hiçbir sebeple ürünün kutusunu açmaz hatta zedeletmez.

bedava göz muayenesi adı altında müşteri çekmek. eğer sizden para çıkmayacağını anlasalar kör olmak üzereyim deseniz bile sizi içeri sokmazlar. zaten muayene diye bir şey yok. amaç sizi yoldan çevirip içeri sokmak ve para kazandıracak birşeylere ikna etmek. muayeneye girince gözünüzden önce sizden para çıkıp çıkmayacağını araştırırlar, sosyal güvencesiz, parasız yada sağlam çıkarsanız arkanızdan küfürü yersiniz. çünkü attıkları yem boşa gitmiştir.

bir devlet hastanesine gittiğiniz zaman, kesinlikle özel muayenehanesi olan doktorlardan uzak durun. çünkü o sizinle üstünkörü ilgilenecektir. hatta daha kötü duruma düşmenizden yanadır. çünkü yıllarca okudum, muayanahane açtım, sizin gibi beleşçileri burda bedava muayene etmek içinmi diye düşünür. başarabilirse burası uygun değil gibi laflarla sizi oraya çekmeye çalışır, başaramazsa ilgileniyor gibi davranır. çok basit tedaviler için bile sizi yıllarca hastaneye git gel perişan eder.

ev boyatacaksanız, mobilya, parke fayans v.s. yaptıracaksanız, asla paranızı peşin vermeyin. çok iyi tanısanız bile. çünkü onun çalışmasındaki amaç para kazanmaktır. sizden alacağını almıştır ve artık sizinle ilgilenmesine gerek kalmaz ve sizi son sıraya atar. telefonunuzu bile açmayabilir. ilgi alanı parasını henüz alamadığı işlerdir. gelip işinizi yapması için elinde hiç iş olmaması ve adamların boşa çıkması gerekir ki buda zor ihtimal. sizden sonra aldığı işler bile henüz parasını almamışsa sizin işinizden daha önceliklidir. hatta bir zaman sonra sizden para aldığını bile inkar edebilir.

sayfalarca yazabilirim.
Bunu ilk beğenen sen ol.
.
RE: Allah sabreden olmasaydı eğer.....peki ölünce ne olacak??
Uzun uzun okuyamadım, bir kaç paragrafa göz attım...doğru tespitler
Bunu ilk beğenen sen ol.
pejmurde
Tbrkler Son Derece Doğru Tespitler..Bugüne Kadr Hiç Kandırıldığımı Dusunmuyorum..Alışveriş Mantığı Önemli Ne Alırsan 20Liralik Dükkana Gidersen Olay Bunlardan İbaret Olur..
Bunu ilk beğenen sen ol.
.
Yanlış anlaşılmasın, aynı zamanda çalışıyorum uzun uzun okuyamıyorum, sıkıldığımdan değil gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
Çalıkuşu
Guzel bi yazi.. Baska bir mesajda devami gelebilir..
"Her şey kaderle takdir edilmiştir, kısmetine razı ol ki rahat edesin...”
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
güzel tespitler teşekkürler..özellikle şu pazarda tezgahların önüne güzelini kötüsünü arkaya koyma işi bazen canımı çok sıkıyor..ben hemen satıcının önündeki sebzeye bakıyorum eğer bu şekilde bir hileye varsa oradan uzaklaşıyorum
Bizi sen sevgisiz,susuz,havasız;
Ve vatansız bırakma Allah'ım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allah'ım!
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.