Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Akıl Mahluk mudur?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 4 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Amethyst
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
<span style="color:black"><strong><s>Cezalı Üye</s></strong></span>
23
konular
Nov 2017
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
Icon5  17-01-2018, Saat:08:48 PM
Akıl nedir? Canlı mıdır? Akıl biyokimyasal bir olay değil mi yani.Yaratık mı?
Acemi Üye
*
13
konular
2
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-01-2018, Saat:12:32 AM
Akıl bir mahluktur...

AKLIN YARATILIŞI

Ashab-ı Kiram'ın rivayetine göre; Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

-Allah teala ilk önce aklı yarattı; ona gel ve anla dedi.

Akıl gelince, ona ''git,'' dedi: gitti. Otur, dedi; oturdu. Konuş , dedi; konuştu, 'edebinle sus'' dedi, sustu.

''İzzet ve Celalime yemin ederim ki, sevdiklerim arasında senin gibi sevgili ve saygılı birini yaratmadım, dedi.

'' Seninle bilineyim, seninle övüleyim, seninle ibadet olunayım, kullarım bölük bölük senin vesilenle bana ibadet etsinler''
Bilindiği gibi dinen mükellef olmak için akıllı olmak şarttır. Şu hadis-i şerifte bu açıkça bildirilmiştir:

** Üç kimseden kalem (sorumluluk) kaldırılmıştır: Uyuyandan, uyanıncaya dek; çocuktan, reşit olucaya dek; deliden, akıllanıncaya dek. (Darimi, Hudud, 1,s.567)

Vermeme , mani olmama, alemlere rahmet etmeme ve kullarımın tevbelerini kabul etmeme sen sebeb olacaksın.

Sana sabırdan daha kıymetli bir nimet vermedim. Buna ayetlerim şahittir, buna saf akla sahip olanlar şahidtir.

-Kuran-ı Kerim'de sabır tam 66 kadar ayette geçmektedir. Akıl, daha da anlatiılacağı üzere insana verilen en kıymetli hediyedir. Ancak akıl para gibi, güç gibi kabına sığmaz bir kuvvettir. Bunu frenleyecek bir şeye ihtiyac vardır. O da sabırdır. Çünkü sabrın tarifinde : Aklın ve şeriatin getirdiği şeyler üzerinde nefsin zaptedilmesidir, denmiştir. (Rağıb İsfahani, el-müfredat fi Garibi'l-Kuran,s.273, sabr maddesi) demek ki sabır olmayınca akıl da tek başına bir şey yapamıyor. Dediğimiz gibi, akıl güçlü bir motorsa, sabır da onun frenidir.

Bazıları derler ki: Akıl bu sözleri işitince mağrur oldu ve kendini beğendi.

Cenab-ı Allah ona itap etti (azarladı) , seslendi ve şöyle hitap etti: ''Şöyle bir bak,'' dedi. Akıl bakınca nurlu bir şey gördü.

Ona ''Sen kimsin?'' dedi. O da: ''Ben öyle bir şeyim ki sen ancak benim desteğimle durabilirsin, benimle şeref kazanırsın.'' dedi.

''Adın nedir? Dedi. ''Adım tevfik (başarı)dır; eğer Allah lütfetmezse, kimse bana nail olamaz, ''dedi.

-Bir insan ne kadar akıllı olsa da , Allah'ın tevfik ve inayeti olmadıkça başarı kazanamaz. Zaten bugün başarılı olmak için aklın, yani zekanın yanı sıra sosyal zekanın ,yani davranış biçiminin de olması da öneriliyor ki, burada lütf-i ilahi olarak gösterilen şey odur. Bunların hepsi Allah tarafından ihsan edildiği için yalnız o'ndan bilinmeli ve yalnız O'na güvenmelidir.

Rivayete göre Hz. Ali kerremallahu veche şöyle buyurmuştur:

''Kullarına bol bol ihsanda bulunan Allah Teala aklı gizli bir nurdan yaratmıştır.''

Aklı içinde saklı bulunduğu ezeli ilminden getirdi; ona ilim denen nefsi verdi, ona kapılarını açtı.

Ona fehmi ruh olarak verdi, zühdü ona bahşetti. Gözünü haya, dilini kutupların konuştuğu hikmet kıldı.

Kulağını hayır, kalbini şefkat, himmetini rahmet kıldı; ona böyle sebepler halk eyledi.

Onun karnını sabır etti. Söyle dedi; akıl da söyledi: Allah'a hamd ü sena ve birliğini ikrar etti.

-Görüldüğü üzere Allah!ın kıymetli varlığı akıl, bir insana, bu sayılanlar da organlarına benzetilmiş; mesela ilim nefsine, fehm ruhuna, zühd başına, haya gözüne, hikmet diline, hatr kulağına , şefkat kalbine, rahmet himmetine, sabır karnına benzetilmiştir. (ALINTI)
Yönetici
5,972
konular
5,305
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-01-2018, Saat:02:41 PM
@Terkkiperver Forum kuralları gereği alíntílarda kaynak belirtiyoruz.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Forumcu
*
370
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-01-2018, Saat:07:18 PM
merhaba,

akıl dan bahsedilmiş ve veciz sözler de eklenmiş. iyi güzel ,peki bir soru sorabilir miyim?

akıl gerçekten hastalanabilir mi? kişiler akıl hastası olduğu iddia edilince zoraki hastaneye yatırılıyorlar , malum aralarında garip hareketler yapanlarda bulunuyor olunca; zoraki tedaviye bişekilde engel olunamıyor ,kabullenilmek zorunda kalınıyor.

o zaman akıl hastalığı gerçekten var mıdır , ruh ve sinir hastalıkları hastanesindeki insanlar gerçekten akıl hastası mıdır , ve gerçekten bu insanlardan en azından hastaneden çıkıncaya kadar kalem kaldırılmış mıdır?

bir itiraz ile bitirmek istiyorum. kalem suresinin ilk 3 ayetine bakınız lütfen.

teşekkürler
Forumcu
*
370
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-01-2018, Saat:04:21 PM
(yani insanların biri hakkında onun akıl hastası (veya deli) olduğunu söylemesi (asılsız) bir dedikodudan ibaret olabilir.) kalem suresinin ilk üç ayetinden benim anladığım bu. bu ayrıca mevcut tedavinin de yanlış olduğunu,kişinin zorla tedavi edilmesinin yanlış olduğu anlamına da geliyor.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi