Forum Gündemi:

Konu Başlığı : “RÜŞVET VEREN VE ALAN ATEŞ İÇİNDEDİR”

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Nazlıcan
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Profesör
*
38,989
mesajlar
2,620
konular
26,559
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
Dikkat  14-10-2017, Saat:11:59 PM
Rüşvet, bâtıl bir maksadı yerine getirmek için bazı şahıslara verilen bir maldır. Böyle bâtıl bir maksadın lehine olarak yapılması için ona buna para veren, bir maksadını haksız yere elde etmek istemiş olacağından elbette ilâhi azaba müstehak bulunmuş olur.

Rüşvet haramdır, en büyük günahlardandır. Bunu işleyenler Allahü Teâlâ tarafından lanetlenmişlerdir. Nitekim bir hadîs-i şerîfte:

“Bir hükmü haksız yere elde etmek için rüşvet verene de, rüşvet alana da Allâhü Teâlâ lânet etsin.” buyurulmuştur. Diğer bir hadîs-i şerîfte: “Rüşvet veren de, rüşvet alan da ateş içinde (cehennemde)dir.” buyurulmuştur.

Fakat bir hakka kavuşmak veya bir zulümden korunmak için verilen rüşvetin günâhı haksız yere alana aittir. Bunu vermeğe mecbur kalan hak sahibi için bir vebal değildir. Mesela: Zulme uğrayan kimse, bir miktar para vermeden kurtulamayacağına inansa bu beladan kurtulmak için vereceği paradan dolayı mesul olmaz. Bunda bir zarûret vardır. Bu parayı böyle haksız yere alan, mesul bulunur.

İnsan bazen ihtiyaç içinde bulunabilir. Fakat buna tahammül etmelidir. İhtiyaçtan kurtulmak için meşru çareler araştırmalıdır. Sabır ve sebatı elden bırakmamalıdır. Haram olan (dînen yasaklanan) bir şeyi terk etmek, bir sabır eseridir. Bunun neticesi ise selâmettir.

Meselâ: Bir işin görülmesi için kendisine mühim bir rüşvet teklif olunur. Fakat rüşvetin haram olduğunu, kötülüğünü düşünerek bunu kabul etmez, nefsine galip olur. İşte bu bir sabırdır. Pek güzel bir fazilettir..


[Hukûku İslâmiye]

*


Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi