You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

“Ömür boyu hasta mı olacağım?”

General
-Liseli genç birkaç yıldır kalp romatizması hastalığıyla mücadele ediyor. Muayene olmak üzere hekimine başvurur ve aralarında şu diyalog geçer:
-Genç: Çok kötüyüm, şartlarım çok ağır geliyor, altında eziliyorum.
-Hekim: Neden böyle düşünüyorsun?
-Genç: Kaç yıldır kalp romatizmasıyım. Yorgunum, düzenli olarak iğne vurulmaktan, ağrı sızılarımdan yoruldum. Bakıyorum arkadaşlarım gülüp eğleniyor, şen şakraklar. Onlar gibi hayatımı yaşayamıyorum. Hayatım hep böyle mi sürecek diye çok üzülüyorum. Kafam duruyor, ders çalışamıyorum üzüntüden.
-Hekim: Böyle karamsar düşünerek eziyetini birkaç kat katlaman mantıklı mı? Bu hayatı ağrısız veya ağrılı, hızlıca bitiriyoruz. Kendini kendinden iyi durumda görünenlere kıyaslıyorsun. Bu da senin üzüntünü arttırıyor. Bütün herkes kalp romatizması olsa bu düşünceleri üretecek miydin? Tersinden düşün. Yatalak hastalar da var. Sonra yurtlarda kalan bir çok senin çağındaki gencin kimsesi yok. Ziyaret eden anası babası yok. Bir çoğu yalnız, kimsesiz, fakir ve tek başına hayata tutunmaya çalışıyor. Senin en azından evinde olduğun seni çok seven destekçin bir annen ve baban var. Bir çok açıdan çok daha iyi imkanlara sahipsin. Olumlu yönlerine odaklansan daha rahat olmayacak mısın?
-Genç: Haklısınız… Hiç bu yönüyle düşünmemiştim. Teşekkür ederim. Muhammed Bozdağ
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.