You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

“Kendini kurtarmaya bak!”

Profesör
İmam-ı Şarani hazretleri buyurdu ki: “İslam büyükleri, Allahü teâlâdan çok korkarlardı. Nasıl korkmasınlar ki, Peygamber efendimiz bir hadîs-i şeriflerinde buyurmuşlar ki: “Ey Resulullahın halası Safiyye, ey Muhammed’in kızı Fâtıma; kendinizi Cehennem ateşinden kurtarmaya bakın! Zira ben, sizin için Allah’tan bir şey temin edemem.”
Diğer bir hadîslerinde de şöyle buyurmuştur: “İyilik ölmez, günah unutulmaz, Deyyan olan Allah yok olmaz. O halde nasıl istersen öyle ol. Çünkü ne yaparsan onun karşılığını göreceksin.”
Ebû Muhammed Mervezî buyurdu ki: “Şeytan ancak şu beş hasletten dolayı bedbaht olmuştur: 1-Günahını ikrar ve itiraf etmedi, 2- İsyanından dolayı nâdim olmadı, 3- Kendisini hiç kınamadı, 4- Tevbe etmedi, 5- Allahü teâlânın rahmetinden ümidini kesti... Âdem aleyhisselâm ise, bunların aksine beş hasleti yüzünden mutluluğa kavuştu: 1- Hatasını (zellesini) itiraf etti, 2- Nâdim oldu, 3- Kendisini kınadı, 4- Hemen tevbe etti, 5- Allahü teâlânın rahmetinden ümidini kesmedi.”
Hâtem’ül-Esam buyurdu ki: “Nefsine uyup bir günah işleyerek Rabbine âsî olduğun zaman, hemen tevbe et ve nâdim ol. İnsanlara özür beyan etme. Çünkü kendini insanlara karşı mazur göstermeye çalışman, işlemiş olduğun günahtan daha büyüktür.”
Hazreti Ebu Bekr hutbe esnasında buyururdu ki: “Ey insanlar, Allah’tan af ve afiyet isteyiniz. Çünkü mü’mine, İslâm’dan sonra af ve afiyetten daha hayırlı bir şey verilmemiştir.”
İmam Evzaî hazretleri, Resulullâh’ın akrabasından yani seyyidlerden birinin bir ma’siyyet işlediğini gördüğü zaman, “Sakın Resulullah’a olan yakınlığınız, O’nun hidâyet ve emrine muhalefetinizle beraber, sizi aldatmış olmasın. Çünkü O, kızı Fatıma’ya, ‘Kızım, kendini cehennem ateşinden kurtarmaya bak. Zira ben senin namına Allah’tan bir şey temin edemem’ buyurmuştur” derdi.
Yahya bin Muaz diyor ki: “Gönüllerin ferahı, günahlardan sâlim oluşu, uzak oluşu nisbetindedir.”
Hasan-ı Basrî der ki: “Kulun günahlara garkolmuş bulunduğunun alâmetlerinden biri de, yaptığı ibadetlerinden kalbinin bir inşirah, genişlik, rahatlık duymamasıdır.”
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
RE: “Kendini kurtarmaya bak!”
Her daim affedilmeye muhtacız demekki

sagoLasın yusuf
[Resim: urjn1.jpg]

Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.